Eticarette Doğru Yazılım Hızlı Satış

Alışveriş, istisnalar olsa da başta kadınlar olmak üzere, herkesin ilgisini çeken, mutlu eden bir eylemdir. Bildiğimiz klasik şekliyle alışveriş, alıcının ürünü talep etmesi, ürünün satıldığı yere giderek ürünü, bedelini ödeyip satın alması şeklindedir. Bunun yanında tüm alım işlemlerinin internet üzerinden yapıldığı, ürünün kargo ile bize ulaştırıldığı e-ticaret sistemi, yaklaşık 20 yıldır dünya üzerinde kullanılmaktadır.

 E-ticaret dünyada 1979 yılında kısıtlı olarak kullanıma başlanmış olsa da 1990’lı yılların ikinci yarısında internetin evlere girmesi ile, bugün kullandığımız şekliyle e-ticaret belirmeye başlamıştır. 1995 yılında Ebay, Amazon gibi firmalarının kurulmasıyla, modern e-ticaretin temelleri atılmış oldu.

 E-ticaret hem firmaya hem müşteriye büyük kolaylıklar getirmektedir. Firmanın, stok, kira, personel gibi operasyon giderlerini düşürmesini sağlıyor. Müşteriye de evinden, bulunduğu ortamdan çıkmadan, ürünü daha ucuz fiyata, kargo ücretini ödeyerek ya da ödemeyerek, ayağına kadar getirtiyor. E-ticaret, B2C (BUSINESS TO CONSUMER): Firmadan Müşteriye, B2B (BUSINESS TO BUSINESS): Firmadan Firmaya şeklinde ikiye ayrılır.

Özellikle firmadan müşteriye e-ticaret hacmi, günden güne büyümekte, günümüzde dünya genelinde 1,5 trilyon dolara ulaşmış bulunmaktadır. 2017 yılında bu rakamın, 2,3 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. Türkiye’de de e-ticaret hacmi, 2015 yılının ilk yarısında, 26 milyar lirayı bulmuştur. Bu kadar büyük rakamların döndüğü bir sistemde, öncelikle güvenlik, kullanım kolaylığı, zevkli kullanım büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sitede kullanılan e-ticaret yazılımı çok önemlidir.

Yazılım, öncelikle müşterilerin ödeme araçlarının güvenliğini sağlamalıdır.(Çünkü birçok kişi, interneti yoğun olarak kullansa bile güvenlik nedeniyle online alışveriş yapmamaktadır.) Referansları kuvvetli olmalı, ücreti özellikle yeni başlayan firmalar açısından uygun olmalıdır. Satılan ürünün detaylarını net bir şekilde açıklayıcı olmalıdır(Resimler, renk, beden, alt ürünler, büyütme, küçültme).

Farklı KDV oranlarını belirleme, çeşitli para birimlerini tanımlamaya olanak sağlamalıdır. Çeşitli kargo firmaları tanımlanabilmeli, müşterilere e-posta gönderiminde kolaylık sağlamalıdır. Hem müşteriye, hem firmaya yönetim paneli kullanımında kolaylık sağlamalıdır. Arama motorlarında kolay bulunmak, sitenin tanıtımı da yazılımın tercih sebeplerindendir. T-Soft  eticaret Sistemleri bu hizmetleri fazlasıyla, sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

One Response
  1. 3 Ağustos 2016

Leave a Reply