Etiket: ferace

24 Tem
admin 0 Yorum

Ferace Nedir Ve Fiyatları Ne Kadardır?

Kategori: Moda

 

 

     Ferace denilen şey eski Türk kadın kıyafetlerinden biridir. Eskiden feraceler iç giyimin üstüne giyilen, kıyafeti tamamen kapatan ve çok bol bir giyecek idi. Kolları tamamen çok geniş olur ve etek kısmı topuklara kadar iner. Feraceler genellikle atlas, çuha ve ipekli kumaşlardan olduğu gibi her türlü kumaştan yapılabilirdi. Zamanla yaşam biçimi değiştiği gibi feracelerin de biçimleri değişmiştir. Daha sonraları çarşafın yayılmasıyla birlikte tamamen ortadan kalktı. Şeklinin değişmesi gibi ferace fiyatları da değişime uğramıştır.

 

FERACE NASIL OLUR?

 

Genellikle düz, sade ve bol olan feraceler yaygın olduğu gibi, cepleri ve yakaları işlemeli ve renkli olanları da vardır. Modaya göre daha koyu renkli veya açık renkli, bedeni bol ve dar ya da sade veya işlemeli olanları da giyilir. Feracenin renkli ve işlemeli olanları gençler arasında daha yaygındır. Feraceler günümüzdeki mantoların benzeridir fakat mantodan farkı geniş yakalarının olmayışı ve ayaklara kadar uzun oluşudur. Değişen moda ile birlikte ayakkabının, çantanın ve türbanın renginin feraceninkine uygun olmasına tüm kadınlar dikkat etmektedir. Bu günümüzde de geçmişte de böyle olmuştur. Ferace zamana karşı pek çok değişikliğe uğradı. Bu kimi zaman renkleri kimi zaman önüne konulan düğmeleri kimi zamanda darlığı olmuştur. Eski zamana bakıldığında sadeliği bozulmuştur.

 

Günümüzde sade feraceleri sadece yaşlı kadınlar kullanmaktadır. Feraceler kumaş bakımından farklılıklar gösterdiği gibi giyildiği mevsime göre de farklılıklar gösterir. Yazın serin tutan ince kumaşlar kullanılırken kışın içi kürklü kalın kumaşlar kullanılmaktadır. Şekil bakımından ayırdığımız ferace eski zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilen bir kıyafet olmuştur. Genellikle dervişler giymiştir. Günümüzde normal kadınların giydiği kıyafetlere göre feraceler tasarlanmıştır. Renk renk, desen desen ve farklı modellerde üretilen feracelerin pek çok markada satışı bulunmaktadır. Feraceler vücut hatlarını belli etmemek için kapanmanın gerekliliklerini yerine getirenlerin giydiği bir kıyafet olduğu gibi fazla kilolarını göstermek istemeyen bayanlarında giydiği bir kıyafettir.

 

FERACE MARKALARI VE FİYATLARI?

 

Ferace satışı yapan mağazalar olduğu gibi pek çok internet sitesi de yapmaktadır. Ferace fiyatları her yerde çeşitlilik göstermektedir. Modeline göre markasına göre ferace fiyatları ortalama 30 TL den başlayarak 1000 TL ye kadar çıkmaktadır. Bazı özel tasarım ferace fiyatları daha fazla olabilmektedir.

 

Etiketler: Devamı »
17 Haz
admin 0 Yorum

Ferace Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kategori: Moda

 

            Tesettürlü kadınların en sık kullandığı parçaların başında ferace modelleri gelmektedir. Günlük yaşamda oldukça fazla kullanılan bu ürünler, dış giyimin oldukça önemli bir parçasıdır. Bu yüzden şıklığınızı ortaya çıkartmak ve istediğiniz bir görünüme sahip olmak için ferace tercihlerinde şu konulara dikkat etmek size oldukça fazla kolaylık sağlayacaktır:

 

– Model tercihi:

 

Feraceler kadınların dolaplarında diğer giyim parçalarına göre daha az sayıda bulunmakta ve genellikle tüm kıyafetler ile birlikte kullanılmaktadır. Bu yüzden ferace seçimlerinde diğer kıyafet modelleriniz ile uyumlu parçalar seçmeli ve bir bütünlük yaratmalısınız. Bir kaç farklı renk ve modelde feraceye sahip olmak kombin oluştururken size oldukça yardımcı olacak ve zorlanmadan kombinlerinizi oluşturmanızı sağlayacaktır. Model tercihlerinde moda unsurlarını barındıran ürünlerden daha çok zamansız olan modelleri tercih etmek birçok farklı yerde feraceyi kullanma imkânını da size sunar.

 

– Renk tercihi:

 

           Ferace seçimlerinde göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konusu ise seçilen renktir. Kadınlar ferace seçimlerinde ne yazık ki genellikle siyah rengini seçmektedirler. Siyah rengi ana bir renk olsa da belli bir süre sonra sizi sıkan bir görüntü oluşturur. Bu yüzden farklı renklerde ürünler tercih etmek hem yenilenmenize hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle bu sezonun popüler renklerinden olan lacivert, sarı, bordo gibi farklı renklere feracelerde yer vererek hem tazelenebilir hem de trend bir görünüm elde edebilirsiniz. Ferace ile birlikte zıt renklerde şal kullanımının bu sezonun oldukça popüler akımları arasında olduğu da unutulmamalı.

 

– Detaylar:

 

           Ferace tercihlerinde kadınlar genellikle detaylardan kaçınmakta ve düz modelleri tercih etmektedirler. Oysaki feraceler üzerindeki hareketler sizi sıkıcılıktan uzaklaştırır ve dış giyimin başlı başına bir moda unsuru olmasına yardımcı olur. Özellikle işlemeli parçalar son zamanlarda kadınlar arasında oldukça fazla tercih edilen ürünler arasında bulunuyor. İşlemelerin haricinde dantel detaylar ve payetler gibi unsurlarda ferace modellerinde karşımıza çıkmakta ve her geçen gün kadınlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

 

Siz de ferace tercihlerinizde bu noktaları göz önünde bulundurarak stiliniz ile bir araya getirebilir ve her zaman severek giyeceğiniz kombinler oluşturabilirsiniz.

 

Etiketler: Devamı »
11 Mar
admin 0 Yorum

Osmanlı’dan Günümüze Ferace

Kategori: Moda

Ferace Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan Türk kadınlarının çarşaf giymeye başlamadan önce giydiği, yakası olmayan, uzun kollu, geniş, siyah renkli uzun montu anımsatan, yerlere kadar uzanan günlük hayatta sokakta giyilen kadın giysisidir. Günümüzde halen batıda ve Anadolu’da köy kadınları tarafından ferace giysisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Feraceyi Osmanlı zamanında dervişler, şehzadeler, Saray’da bulunan alimler de ferace giymekteydi. Fantezi, sof ve çuha kumaşlarından yapılmaktadır. İlk zamanlarda öküz bezinden ve pamuklu kumaştan yapılmaktaydı. Cep kısımlarına ve yaka tabir edilecek yerlerine isteğe göre işlemeler yapılmaktadır. Ferace kelimesi Arapça’dan gelmektedir. Arapça’da ”ferahlatmak, yarmak, açmak” gibi farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

 

           Ferace her ne kadar kadınların giydiği bir giysi olarak bilinse de, tarihsel sürece baktığımızda Abbasiler ülkesinden bu yana hemen hemen bütün İslam ülkelerinde devlet adamlarının, ulemaların bu giysiyi kullandıkları görülmektedir. Osmanlı Devleti’nde de 15. yüzyıldan itibaren, Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemine kadar kullanılmıştır. Selçuklu Devleti’nde ve Osmanlı Devleti’nde bu giysi Müslümanlar ve gayri Müslümanların ayrılması için önemli bir etkendi.

 

Müslümanlar, kırmızı, mavi, yeşil, siyah gibi renkler kullanırken, Müslüman olmayanlar ise çok daha açık renk giysileri tercih ederlerdi. Günümüzde ferace’ye değişik anlamlar yüklenmektedir. Ferace ‘nin bir elbise olduğunu kabul eden kesim vardır. Ancak bu giysi, içerisine giyilen giysileri örtmek için kullanılan bir üst giysisidir. Mekke ve Medine’de hac ibadetlerini yerine getiren kadınlar, bu giysiyi giyerek sıcak havanın olumsuz şartlarından kendilerini önlemeye çalışmaktadırlar.

 

 Feraceler hakkında genel bilgiler:

Feracenin kullanım olarak rahat olması özelliği ile bayanların bu giysiyi tercih etmelerindeki en başlı sebeplerden biridir. Bu giysi, köylerde tarlalarda çalışan kadınların rahat hareket etmeleri ve sürekli olarak evlerine giriş çıkış yapmalarından dolayı ”giy, çıkart” kısmı basit olduğundan sıklıkla tercih edilen giysi olmuştur.

Feracenin kadınlar için önemi büyüktür. Bu giysi, kadının bütün bedenini kapatır. Dış giyim ürünü olan feracenin vücut hatlarının belirginleşmesini örttüğü için kadınların gündelik hayatını daha rahat bir şekilde geçirmesine yardımcı olmaktadır. Feracenin kumaşları Dünya genelinde çok az ülkede üretilmektedir. Saloon isimli marka, bu giysi kumaşını üreten ilk firmadır. Bu kumaş kişiyi serin tutar, kolay kolay buruşmaz, yıkama yapıldığı zaman ütü yapılmasına gerek yoktur. Dayanaklı bir kumaş olması, kadının üzerinde şık durması, yıkamalara karşı dayanıklı olması, yıkandığında renginin solmaması kumaşın en önemli özelliklerindedir.

Günümüzde feracenin kullanımı çok fazla yaygınlaştığı için bu giysinin ayrı renkte modelleri çıkarılmakta, pullarla işlenmekte, elle nakış dokuma yapılmaktadır.

Tek parça olmasından dolayı kadınların kıyafet kombini yapmak gibi derdi de kalmamıştır.

Ferace kullanımının yaygınlaşması ile özel günler için ayrı ayrı feracelere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Düğünlerde, dini ziyaretlerde, günlük kullanımlarda olmak üzere ayrı ayrı üretimleri yapılmaktadır. Günümüzde genç bayanlar bellerini kapsayan, ayrıca eklemeler yapılan feraceleri tercih etmektedirler. Bu yüzden üreticiler, bu talepleri de göz önüne alarak üretimlerini yapmaktadırlar. 5 vakit namazını kılan kadınlar için bu giysi, rahat namaz kılmak için giyilmektedir. Feraceler, çift dikişli üretilerek, iki tarafı da giyilebilir duruma getirilebilir. Böyle bir durumda ön tarafının kirlenmesi ile feracenin diğer kısmı ön yüzüne giyilerek olumsuz durumlarda giyilebilmektedir.

 

Feracenin dikimi için kumaş seçimi önemlidir. Her kumaş bu giysiye uygun değildir. Bu minvalde Türkiye’deki en kaliteli ürünü Altınyıldız firması yapmaktadır. Günümüzde üretimi yapılan ve satışa sunulan kumaşlar parlak, saten kumaş olarak boy göstermektedir. Feracelere boyama yapılmamaktadır. Ancak solması halinde feracelere boyama işlemi uygulanabilir.

Tüm ferace ve tesettür giyim modelleri için tıklayınız: https://www.modaselvim.com/

Etiketler: Devamı »
30 Oca
admin 0 Yorum

MODA OLARAK TESETTÜR

Kategori: Moda

 

C.M.N - Sırtı Fiyonklu Kışlık Ferace OBN5027 Siyah (1)    Tesettür, ‘örtünme’ anlamına gelmektedir. Öz kültürümüz olan ve Anadolu kadınlarının geleneksel giyim tarzı, tesettüre dayanmaktadır. Osmanlı ve Selçuklu giyim modası, inanç esaslı tesettürdür. Bu nedenle tesettür, kültür mirasıdır.

 

AVRUPA GİYİM TARZINDAN TAMAMEN FARKLI

Tesettür giyim, eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun kapanmasıdır. Bütün vücudun kapanması da, belli bir kritere göredir. Vücut hatları belli olmamalıdır.

Tesettür giyim, utanma, edep, haya, namus ve inanç temaları işlenmektedir. Avrupa modası ise, çağdaşlık, cinsellik ve çarpıklık temaları işlenmektedir. Sınırsız giyim tarzları, dekolte ve transparan giyim tarzları, Avrupa giyim tarzının özelliklerindendir.

 

TESETTÜR GİYİMİN MODELLERİ ÇOK ÇEŞİTLİ

 

Tesettür giyim çeşitleri olan ferace, etek, bluz, kap, kaban, başörtüsü, pardesü, tunik, abiye ve başörtüsü gibi ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca Nene Hatun’un çarşafı da, binlerce yıldık ülkemizde tesettür giyim modelleri arasında gösterilmektedir.

 

MÜKEMMEL VE ETKİLEYİCİ MODELLER

 

Günümüz tesettür modelleri, renk ve desen bakımından çok çeşitlidir. Her yıl yeni modeller çıkmaktadır. Tesettür ferace, etek ve bluz çeşitleri, özel olarak üretilmektedir.

Başörtüsü modelleri, ferace modelleri ile takımdır ve üretilen modeller uyumludur. Başörtüsü tek başına tesettürü oluşturmaz. Pardesü ve ferace ile takımdır. Yine tesettürlü etek ve bluz ile başörtüsü takımdır. Bu giysilerin hepsi bir arada tesettürü oluşturmaktadır.

 

İNTERNETTEN HIZLI SATIŞ YAPILMAKTADIR

 

İnternet adreslerinde yayınlanan tesettür giyim modelleri, hızlı bir şekilde satılmaktadır. Bu ürünler ferace gibi birçok çeşitte üretilmektedir. İmalat ve fabrikalarda üretilen tesettür giyim modelleri, internetten kısa zamanda satılmaktadır. Kargo seçenekleri sunulmaktadır. Deri desenli, düğmeli, kemerli, kapüşonlu, dantel desenli ve fermuarlı gibi birçok model üretilmektedir. Kış aylarında yünlü, polar ve kadife ürünler, yaz aylarında ise penye, keten ve benzeri yazlık kumaşlar kullanılmaktadır.

 

Her yaşa göre tesettür giyim modelleri vardır. Renk ve desen bakımından aradığınız bütün modeller vardır. Tesettürlü giyim seçenekleri ile öz kültürümüzü korumuş olacağız. Rahat ve huzurlu bir giyim tarzı için tesettür giyim, aradığınız tarzdır. Kısa zamanda üretilen tesettür giyim modelleri, birbirleri ile uyumlu üretilmektedir. Başörtüsü ve ferace, başörtüsü ve pardesü, başörtüsü ve etek takımdır. Tesettürlü giyim çeşitleri bu şekilde değerlendirilir.

Etiketler: Devamı »
26 Eki
admin 0 Yorum

 Tarzınızı Feracelerle Yansıtın

Kategori: Moda

 

C.M.N           Ferace kıyafetler arasında son zamanlarda satışı ve üretimi en çok yapılan ürünlerden olmaktadır. Bu güzel ürünlerde farklı tarz kıyafetler olarak bayanlar sıkça tercih ediyorlar. Eskiden pardesü gibi kıyafetler giymeyi tercih eden kapalı hanımlar şimdilerde rahat ve yumuşak dokusu nedeniyle ferace kullanmayı tercih ediyorlar. Kullanılan kumaşlarına göre yerlerinin farkı değişen feracelerde her bakımdan farklı tarzda kıyafetler bulunmaktadır.

 

Kendi tarzınızı oluşturabileceğiniz bu feraceler sayesinde renk uyumu ve çanta başörtüsü gibi seçimlerinize dikkat ettiğinizde son derece profesyonel bir stil oluşturmanız son derece kolaydır. Kendi stilinizi yaratma şansı veren modacılar sizler için çok farklı ferace tasarımlarına gitmektedirler. Giymek ve çıkarmak için çok fazla bir enerji sarf etmediğiniz için her yerde rahatlıkla giyebilirsiniz. Tatil beldelerinde kullanabilir, yakınlarınızı ziyarete gittiğinizde de rahatça kullanma şansını sizlere sunmaktadır. Ferace her bakımdan giyim kolaylığı demektir. Feracenin sizlere en iyi sunduğu bir diğer avantajda kesinlikle her rengini bulabilecek olmanızdır.

 

Rengârenk ve Desen Desen Feraceler

 

Rengârenk feraceler ile son derece güzel kombinler yapabilir ve kendinizi daha da muhteşem gösterecek alımlı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Genelde siyah ve beyazın zıt uyumunu tercih eden hanımlar bulunmaktadır. Ancak geometrik desenler de hanımlar tarafından en çok tercih edilen modeller. Kemerle kullanılabilen feracelerin bazıları kemersiz de rahatlıkla kullanılmaktadır. Ferace kullanım açısından son derece kolay olması ve şık bir görünüm sağlaması açısından oldukça güzel bir imkân vermektedir. Pardesüler genelde yaz aylarında sıcak olduğu ve terlettiği için pek tercih edilmek istenmiyor. Ancak feraceler ince kumaşlardan da üretildiği için yaz aylarında pardesünün yerini almış gibi görünüyor.

 

Yeni Tarz Feraceler

 

Son dönemlerde feraceler moda konusunda oldukça ön planda. Herkesin giymeyi tercih etti bu güzel kıyafetler birçok kadın tarafından büyük bir özenle seçiliyor ve her ortamda giyiliyor. Düğünlerde ya da akşam yemeklerinde de giyilen pul payet işlemeli feraceler son derece özenli ve titiz hazırlanıyorlar. Bazı hanımlar ilk zamanlarda feracelere biraz tereddütle yaklaştılarsa da son günlerde herkesin üzerinde görmeye alıştığımız ve son derece şık bir görümü olan kıyafet olarak tüm mağaza vitrinlerini süslüyor.

 

 

Etiketler: Devamı »
14 Eyl
admin 0 Yorum

Ferace İle Gelen Güzellik

Kategori: Moda

 

ferace            Ferace, eski zamanlardan beri kadınların örtünmek için kullandığı elbisenin adıdır. Çuhadan yapılan feracelerin kolları çok bol olarak dikilmektedir. Genellikte fantezi kumaştan, softtan, çuhadan üretilmektedir. İç giyim üzerine giyilmek üzerine tasarlanan ferace çok bol bir elbise olarak tasarlanmaktadır. Ferace yerine siyah çarşaflarda kullanılabilmektedir. Genellikle düz ve sade olanlar tercih edilmektedir.

 

Feracenin iki kelime anlamı vardır:

 

1-) Eski kadınların sokağa çıkmak için arkası bol, mantoya benzeyen, koyu renkli üst giysisi

 

2-) Bir tür bol hırka daha çok dervişlerin giydiği

 

Pardösü ve çarşaf arasında bir kadın giysisidir. İnce ve bol olduğu için rahat bir kullanım sunmaktadır. Vücut hatlarını göstermediği için muhafazakâr kesimin tercih ettiği feraceler günümüzde modern kesimleriyle alıcısını bulmaktadır. Çeşitli devirlerde kadınlar arasında moda olmuştur. Tanzimat döneminden önce sarayda da giyilirdi. Samur kürkü şeklinde şehzadelerin üzerinde feraceler olurdu. İlmiye sınıfından olanlarda resmi günlerde ferace giyerlerdi. Osmanlı Devletinin sonuna kadar bu elbiseler tercih edilmiştir. Yapılışında erkeklerin kadınların malzemesi farklı çuhadan yapılırdı.

 

Feraceler zamanla, tekstil firmalarının gelişimi ile değişime uğradı. Yakalarına danteller konuldu. Ön kısmına düğme, fermuar yapıldı. Avrupalı kadınların mantolarına benzetilerek feracenin sadeliği değiştirildi. Osmanlı döneminde farklı renklerde üretilirdi, en çok tercih edilen renk kırmızıydı. Değişik tasarımları vardı, içi kürklü ya da içi kürksüz, arkası uzun önü kısa gibi. Buradan anlıyoruz ki eskiden erkeklerde ferace giyermiş ama erkek ve kadınların feracesi farklı üretilirmiş. Daha sonraları ise çarşaf gündeme gelmiş ve kadınlar rahat ve bol olduğu için kara çarşafı tercih etmişlerdir.

 

Günümüzde ise feracenin değişik modellerini görmemiz mümkün olmaktadır. Yarasa kol, dar kesim, renk renk, işlemeli, dantelli ve birçok tasarım modelleri ile satışa sunulmaktadır. Bu konuda en iyi model seçeneklerini www.modeselvim.com sitesinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz, isterseniz kapıda nakit ya da kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Binlerce çeşit ferace ürünlerini www.modaselvim.com sitesinde bulabilirsiniz. Zayıf ve şık görünmenin en güzel yolu güzel bir ferace almaktan geçer. Yurt dışına bile gönderim sağlayan modaselvim firması siz müşterilerime yüzde yüz memnuniyet sunmaktadır.

 

Özellikle giyiminde uyum sağlamak isteyen bayanlara birçok seçenek sunulmaktadır. Ayakkabı, çanta ve başörtüsünde aynı renk uyumunu yakalamak isteyen bayanlara feracesi ile yapabileceği kombinlerde mevcuttur. Ayrıca www. modaselvim.com internetin en güvenilen alışveriş sitesinde 95 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ödemiyorsunuz. İstediğiniz ferace modelini bulmak bir tık ötenizdedir. Ferace ve diğer ürünleriyle hizmetinizde www.modaselvim.com

 

Etiketler: Devamı »
11 Eyl
admin 0 Yorum

En Güzel Feraceler

Kategori: Moda

 

        ferace    Ferace kullanım açısından bakıldığında oldukça rahattır. İlk çıktığı zamanlarda sadece siyah renk üzerine dikilen feraceler artık istenilen renklerde üretilebilir hale geldi. Feracenin neden kullanıldığına baktığımızda özellikle yaz aylarında havaların sıcak olması sebebiyle ince bir dokuya sahip olması kullanım sebeplerinin en önemlisi. Üstelik kumaşın inceliğinin yanında çok zarif ve şık görünüme sahip olması feraceyi tercih etme sebeplerinden.

 

Renkli ferace

 

Ferace aslına bakıldığında sadece siyah renk üzerine yapılırken son yıllarda lacivert, mavi, pembe, yeşil gibi renk tonlarında da üretime başladı. İnce dokusu ve renkleriyle hanımların en çok tercih ettiği ferace modellerinden olmuştur.

 

Desenli ferace

 

Desenli ferace modelleri kol detaylarında, etek uçlarında, bel çevresinde kullanımıyla dikkat çekiyor. Bu desenler genellikle etnik desen içerikli olarak gözümüze çarpıyor. Etnik desen kullanılan feraceler çoğunluk olarak siyah renk üzerine yapılarak daha zarif bir görünüm alması sağlanıyor.

 

Spor ferace

 

Tarzı klasik olmayan hanımların özellikle tercih ettiği spor feracelerde kapşon kullanımı mevcut. Büyük cepler ve ipler kullanılarak farklı tarz sahipleri spor feraceleri tercih edebilir.

 

Kot ferace

 

Son yıllarda kot kumaş her şeyde kullanıldığı gibi artık feraceler içinde özel yapım halini aldı. Sert bir dokuya sahip olabildiği gibi yumuşak halde de bulunabilir. Renk olarak ise açık ve koyu tonları mevcuttur. Kot feraceler normal ferace kumaşına göre biraz daha kalın bir kumaştır. Ama bu bir dezavantaj değil hatta bazen bir avantaj haline bile dönüştürülebilir. Kullanımını sadece yaz ayı için değil bahar aylarında hatta çok soğuk olmayan yağmurlu günlerde bile sürdürebilmek adına güzel bir özelliktir. Yani daha uzun ferace giymek isteyenlere kot feraceyi önerebiliriz. Kesim şekli ile de oldukça fazla çeşidi olabilen kot feraceler son günlerde oldukça popüler.

 

Feraceler fermuarlı ve düğmeli olabildiği gibi kolaylık olması adına iple de ön tarafı kapanabilir türleri vardır. Rahatlık ve kolaylıktan yana olan bayanların tercihi elbette ki feracedir. Her gün ne giyeceğim diye düşünen bayanların kurtarıcısı gibi olan feraceler gerçekten tam bir kolaylık. Üstelik siyah renk kullanımlarında üzerine tercih edeceğiniz şal ya da eşarbın rengi çok zor olmaz. Çünkü siyaha neredeyse tüm renkler yakışır. İnce ve zarif bir görünüme sahip olmak için tesettürlü bayanlar son birkaç yıldır ferace kullanımını artırdı.

 

Etiketler: Devamı »
04 Ağu
admin 0 Yorum

 Tesettür Giyimde Ferace Çılgınlığı

Kategori: Türkçe Bilgi

feraceFerace, Tesettür giyimde geleneksel bir yorum ve kıyafet şekli. Eski bir Türk kıyafeti olan ferace tesettür giyimde her geçen gün artan çeşitliliği ve farklılığıyla kadınların beğenisine hitap ediyor. Günümüzde daha farklı ve değişik giyinmek isteyen tesettürlü bayanların birinci tercihi haline geldi. Ayrıca tesettüre daha uygun tavrı da tercih edilme nedenleri arasındadır. Salaş görüntüsü ile rahatlığı seven bayanlarında gözdesi olmayı başardı. Model ve kumaş çeşitliliği ile de ön plana çıkıyor. Artık hem gelenekselliği hem de modern bir görüntüyü birlikte harmanlayan bir kıyafet şeklini aldı.

 

Ferace Modelleri

 

Ferace denince aklımıza bol kollar ve özellikle yarasa kollar gelmekte. Feracenin salaş tavrının çok fazla tutması ile beraber etekli modellerini de görmek mümkün. Bu salaş ve bol feracelerin yanında daha günümüze uyarlanmış daha sade görünümlü feracelere de rastlamak mümkün oluyor. Yazın ise özellikle gömleklik kumaştan yapılan arkası ve önü farklı desenli feraceler bayanları cezbetmişe benziyor.

 

Ferace Alırken Nelere dikkat Edilmeli

 

Ferace modellerine bakarken ilk dikkat etmeniz gereken vücut tipiniz olmalı. Uzun boylu hanımlar daha rahat kullanırken boyunuz biraz kısa ise tam yarasa koldan ziyade yarım yarasa kolları tercih etmelisiniz. Tek parça ferace doğru modelini bulursanız sizi daha uzun boylu gösterecektir. Daha zayıf hanımlarda etekli modeller kurtarıcı olabilir. Feraceler ilk çıktığında belirli renkler ile sınırlıydı. Şu an arzu ettiğiniz her renge ulaşabiliyorsunuz. Hem model hem de renk çeşitliliği oldukça fazla. Fakat zaten kendisi bizatihi orijinal ve farklı bir kıyafet olduğu için çok canlı renklerden uzak durmanızda fayda var. Hem model değişik hem renk canlılığı ile patlarsa bu abartılı bir görüntüyü ortaya çıkarabilir.

 

Çok fazla abartı demode bir görüntüdür ve sizi şıklıktan uzaklaştıracaktır. Aldığınız feracenin kumaşı muhakkak süzülen, üzerinizden akan kumaşlar olmalı. Diğer türlü kabarık duracak ve buda sizi kilolu gösterecektir. Feracenin altına çok bol pantolonlar giymekte abartıya kaçabilir. Bu salaş kıyafeti bir tayt ile yorumlarsanız daha rahat ve spor şıklığı da kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

 

Özel günler için kullanmayı düşünüyorsanız elbise şeklinde yorumlanan feraceleri tercih etmelisiniz. Kumaş olarak ipek sizi daha şık gösterecektir. Ferace kullanırken zaten abartılı ve değişik bir kıyafete sahip olduğunuzu unutmayın. Kombininizin geri kalan diğer üyelerini oldukça sakin ve sade tutmaya özen gösterin.

 

 

Etiketler: Devamı »
21 Haz
admin 0 Yorum

Türk Kadının Kıyafeti Ferace

Kategori: Moda

Ferace denildiği zaman akla ilk olarak eski Türk kadınının kıyafetlerinden olduğu gelmektedir. Bayanların iç kıyafetlerinin üzerine giydikleri, bol, kolları ve kol ağızları çok geniş olan, etek topuklarına kadar inen bir kıyafettir. Önceleri yaşmak adı verilen bir örtü ile beraber kullanılırdı.

Genelde atlas, tafta, çuha ve ipekli kumaşlardan imal edilirlerdi. Ancak zamanla biçimleri değişime uğramaya başlamış ve 20. Yüzyıl öncesi çarşafın yayılmaya başlaması sonucu kullanımları neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Kullanıldığı zamanlarda en çok düz ve sade olanlarının tercih edildiği bilinmektedir.

Ayrıca yakaları ve cepleri görünümü güzelleştirme bakımından işlemeli olanları da mevcuttur. Yerine göre koyu renkli, arka tarafı uzun, bol veya dar bedenli olanları da giyilirdi. Gençlerin genelde kırmızı renkli olanlarını giydikleri de bilinmektedir.

Günümüzde ise kadınların mantonun benzeri olması, ancak mantonun aksine geniş yakalı olmayışı ve daha uzun olması hasebiyle kullanıldığı görülmektedir. Giyildiği zaman kadınların boyun kısmını tam olarak kapatmadığı için yaşmak, yazma veya eşarp tarzı örtüler ile boyun kısmı kapatılarak kullanılmaktadır.

Ayrıca ayakkabı, çanta veya şemsiye gibi aksesuarların rengi ile uyumlu olmaları da eskiden olduğu gibi günümüzde de kadınlar tarafından dikkat edilen noktalardandır.  Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde ilmiye sınıfında bulunan kişilerin resmi günlerde giydikleri sırma işlemeli elbiselere de ferace ismi verildiği bilinmektedir.

Çuhadan yapılan bu elbiselerin kolları oldukça bol olduğu ve Osmanlı Devletinin sonuna kadar kullanımları devam etmiştir. Tanzimat döneminden önce Osmanlı Sarayının üst makamlarında da ferace giyilirdi ve bazılarının iç tarafları kürk ile kaplı olurdu. Günümüzde de halen giyilmeye devam ediyor ise de eskisi kadar kullanıldıkları söylenemez.

Genel olarak gürünşah, ve Türk Kadını “Engürü (Ankara) sofu” denilen Türk Dokumalarından yapıldıkları söyleniyor ise de çuha, atlas, tafta, lahur, kişmir, yünlü ve ipekli kumaşlardan da yapıldıkları bilinmektedir. Sonraları Avrupa fabrikaları bu kumaşları taklit ederek piyasaya sürmüş iseler de Türk Kumaşları kadar kaliteli olamamışlardır.

Çünkü Türk kumaşları Avrupalıların ürettiği kumaşlara kıyasla kolay kolay eskimez ve neredeyse hiç solmazlardı. Hatta bazı müzelerde Osmanlı döneminden kalma ancak sanki günümüzde üretilmişçesine yeni duran elbiselerin olduğu da görülmektedir.

 

Etiketler: Devamı »
22 May
admin 0 Yorum

Modası Geçmeyen Bir Giysi Ferace

Kategori: Moda

 

ferace-4Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu güne kadınların örtünmek için giydikleri çok bol bir üst giysisidir. Osmanlı zamanında zamanla yerini çarşaf almış olsa da günümüzde ferace tesettür giyimi tercih eden kadınlar tarafından tekrar kullanılmaya başlamıştır. Ferace kol yaka ve etekleri çok bol bir giysidir ve bedeni tamamen örtecek şekilde çok uzundur.

Genellikle koyu ve tek renkli olanları giyilirdi eskiden ama günümüzde feraceler tesettür modasına uygun bir şekilde çeşitli renklerde üretilmektedir. Osmanlı zamanında erkelerde kullansa da artık günümüzde sadece kadınların kullandığı bir giysidir.

Ferace eskiden kadınların manto yerine giydikleri bir kıyafettir. Günümüzde ferace yazlık ve kışlık olarak değişik kumaşlardan üretilmektedir ve tesettür giyinene kadınların yazın sıcak lamasını, kış mevsiminde de üşümesini engellemektedir. Ferace genelde tek renk olarak kullanılır ama tesettür kadınında kendini daha güzel hissedebilmesi için etek kenarları, kol ağızları, cepleri ve yakası çeşitli süslemeli olarak üretilmektedir.

Ferace yakası bol olduğu için boyun kısmını tam kapatmadığından eskiden kadınların yaşmak denilen bir örtüyü başlarına takarak beraber kullandığı bir giysi idi şimdi ise feraceyi bütünleyen onların rengine uygun başörtüsü kullanmaktadırlar. Ferace ipek, çuha, saten pek çok çeşitli kumaştan üretilmektedir.

Ferace günümüzde tesettür giyim tarzını tercih eden kadınların sosyal hayata daha çok katılması ve göz önünde olmaları nedeniyle rahatına düşkün ama aynı zamanda şık ve güzel görünmek isteyen kadınların birinci tercihleri olmaktadır. Ferace kullanan bir kadın çantası ayakkabısı başörtüsü ve diğer aksesuarları ile bir uyum içinde olmasına dikkat etmekte bu dikkatin sonucunda da ortaya tesettürlü ama çok şık bakımlı bir kadın görünümüm ortaya çıkmaktadır.

Tesettür giyimin kendi modasını oluşturduğu bu konuda defileler düzenlendiği günümüzde ferace de bu defilelerde yer almakta ev içinde giyilen feraceden abiye üstüne giyilecek feraceye kadar çok çeşitli modeller sunmakta kadınlara. Ferace almak için tesettür mağazalarına gitmenize artık gerek yok internette pek çok sitede sizin zevkinize uygun renk ve modelde olan feraceler mevcut olmaktadır. Oturduğunuz yerden alışverişinizi çok fazla modelin içinden bedeninize uygun modelde olanları almanız artık mümkündür..

 

 

 

 

 

Etiketler: Devamı »
05 Şub
admin 0 Yorum

Ferace Modelleri

Kategori: Moda

Tesettür giyimde dış giyim büyük önem tutar. Tesettürlü bayanlar dışarı çıkarken iç giyimlerinin üzerine dış giyimlerini muhakkaka giyerler. En çok kullanılanı pardösü olsa da son zamanlarda ferace çok tutulmaya başlamıştır. Ferace modelleri her sezon karşımıza farklı tasarımlarıyla çıkmaktadır. En ilginç modellere tanıklık edebilir ve birbirinden güzel modelleri seçme şansı bulabiliriz.

 

Ferace modası çok tutulmaya başlamıştır. Rahat kullanılması açısından en çok tercih edilen dış giyim seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ferace diğer dış giyimlere göre çok kullanışlı ve giydiğinizde kendinizi içinde çok rahat hissedebileceksiniz. Günümüz modasında da ilginç modellerle vitrinlerde ve internet köşelerinde yerlerini almaktadırlar.

Tesettürlü bayanlar bu modelleri rahat olması açısından çok tercih etmektedirler. İstenilen zevke göre birçok ferace modelleri bulabilirsiniz. Giy çık yaparak rahat bir dış giyim olarak kullanabilirsiniz. İnternet sitelerinde de birçok modele rastlayabilirsiniz. Buralardan siparişinizi vererek istediğiniz modeli evinize kadar getirtme şansınız da olabilir. Oturduğunuz yerden mağaza mağaza dolaşmadan model seçme şansınız olur. Aynı zamanda yeni çıkan modelleri de takip edebilirsiniz. Bazı zamanlarda olan indirimleri de takip ederek çok uygun fiyata kaliteli ferace sahibi de olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken siteleri devamlı takip içerisinde olmaktır. Özellikle sezon sonu indirimlerde çok büyük oranda indirim günleri yaşanmaktadır. Bu zamanlarda aynı kalitede bir ürünü çok daha ucuza almanız mümkündür.

 

Dış giyim kapalılıkta önemli bir konudur. Piyasaya sürülen dış giyimlerin birçoğu tesettürle neredeyse alakası yoktur. Feraceler genelde bol olması sebebiyle de tesettüre diğer dış giyimlerden daha uygundur. Bol kesim modelleriyle içinde kendinizi çok rahat hissederek tesettürü de tam anlamıyla uygulama fırsat bulursunuz. Bunun için tesettür giyimde feraceyi içiniz rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz. Bu konuda da çok abartılı ferace modelleri seçmenizi öneririz. Çünkü her zaman için sade modeller tesettür için en uygun modellerdir. Gerçek bir tesettür abartıdan uzak olandır. Bunun için daima sadelikten yana olarak tesettüre en uygun olan modelleri tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

 

Etiketler: Devamı »
13 Oca
admin 0 Yorum

Ferace Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Kategori: Moda

Feracenin tarihi Osmanlı döneminden başlamaktadır. Ferce kelimesinin kökeni Arapçadır. Osmanlı döneminde Anadolu taraflarında yaşamakta olan Türk halkının kadınlarının çarşaftan önce giyindikleri üstlük olarak bilinmektedir. Elbisenin uzunluğu bayanların boyuna kadar gelmektedir.

 

Aynı zamanda kolu uzundur ve yakasızdır. Renk olarak genellikle siyah renkte üretilmektedir. Ferace bol ve rahattır. Feracelerin yanında birde yüz örtüleri bulunmaktadır. Bayanlar feraceyi giydikten sonra yüz örtüsünü de örtmektedirler. Ferace yapımında birden çok kumaş kullanılabilirdi. örnek olarak; gürünşah, atlas ve tafta türleri kullanılırdı. Faraceler 19. yüzyılın sonlarına doğru çarşafların daha çok yaygınlaşmasıyla ortadan kalktı. Ve yerini çarşafa bıraktı. Aslında ferace ve çarşaf aynı giyim türüdür. Sadece eski Osmanlı kadınları ferace diye söylerken günümüzde çarşaf ismi ile kullanılmaktadır.

 

Günümüzde de olduğu gibi eskiden de Osmanlı kadınları giydikleri feracenin rengine uygun ayakkabı, çanta veya üzerlerinde ki başka aksesuarlarla uyumlu olmasına dikkat ediyorlardı. Osmanlı döneminde saraylılar da ferace kullanırlardı. Ferace zaman geçtikçe kumaş bakımından da değişik değişik türlerde üretilmeye başlandı. Ancak Türk kumaşları kadar etkili olamadı. Türk kumaşları kalite bakımından hem daha kullanışlı hem de solmaz bir yapıya sahipti. Eskiden farklı renklerle ve çuha kullanılarak üretilen feraceler daha sonraları çeşit yönünden daha da farklı konsepte üretilmeye başlandı.

 

Örnek olarak ince kumaş ya da içi kalın bol kürklü olarak üretime başlamışlardır. Daha sonraları boyundan tutun koluna kadar çok farklı tasarımları kullanılmıştır. Önü kısa arkası uzun ya da etekleri ayak boyuna kadar uzanan modellerini de görebilirsiniz. Önceleri feraceler belli bir ölçüde ve kalıpta üretilirken daha sonraları bu ölçülere bağlı kalmadan değişik üretimlere başlanıldı.

 

Günümüz kadınları tesettürün üstüne yelek tarzında uzun hırkalar alıyorlar. Vücut hatlarının belli olmaması için. Bazıları ferace ile mantoyu birbirine karıştırıyor. Ferace genellikle uzundur ve yaka kısmı bulunmaz. Mantolar size daha kısadır ve yaka kısımları bulunur. Feraceler önceleri aslında şimdiye göre biraz daha kısa olarak tasarlanmış, ancak şuan uzun olarak tercih edilmektedir. Tesettür giyimine düşkün olan bayanlar hırka ya da yelek yerine ferace kullanırlar. Hem böylelikle kapanmak tabirini yerine getirmiş oluyorlar.

 

Etiketler: Devamı »
 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası