Etiket: tesettür abiye

02 Haz
admin 0 Yorum

Özel Gecelerde En Şık Siz Olun

Kategori: Moda

 

Tesettürlü bayanlar sadece günlük yaşam da değil özel gün ve gecelerde de kendilerine kıyafet seçmede ve giymede zorlanırlar. Sebep tabi yine birden fazla ve farklı parçayı bir arada kullanmak zorunda olmalarıdır. Bundan dolayı gidecekleri yerlere göre önceden seçenekleri belirleyip bir tane kendi tarz ve stillerine göre kıyafet bularak kullanım sağlarlar. Günlük yaşamlarının yanı sıra özel günlerde de şık ve rahat olmak isteyen tesettürlü bayanlar bu gibi günlerde tesettür abiye modellerini tercih ederler. Bunun sebebi de farklı parçaları kullanmak istememeleridir. Tesettür abiye modelleri her zevke ve her tarza göre üretilip tasarlanırken iki parça ve tek parçadırlar. İki parça olanlar normal günlerde giyilen tuniklere benzerken onlara göre daha allı pullu payetli boncukludur. Aynı zamanda alt tarafta kullanılacak olan etek modelleri de balık, balon, düz gibi modellerde olup tercihe göre satın alınıp parçalar birleştirilebilir. Tesettür abiye seçerken öncelikle kendinize en yakışanı ve kendinizi içinde en rahat ettiğiniz modeli kullanmalısınız. Zaten koşuşturmacadan dolayı yorgun düşeceksiniz kıyafet tarafından da rahat edin.

 

 Tesettür Abiye Seçenekleri

 

Tesettürlü bayanların düğün, nişan, kına gibi günlerde kullandıkları tesettür abiye modelleri zevklerine göre olup iki parçadan ya da tek parçadan oluşan modeller mevcuttur. Tabi ki bu modellere baş örtüsü ya da şallar dahil değildir. Başörtüsü ve şalı kendi inisiyatiflerinde seçecek olan bayanlar kombin bütünlüğünü kendileri sağlamalıdırlar. Tesettür abiye modellerinin iki parçadan oluşanları bluz altı etek şeklinde ya da ceket etek, ceket pantolon şeklindedir. Ceket pantolon olanların ceket kısmı biraz daha uzundur. Bu da tesettürlü bayanların rahat hareket etmesini sağlar. Bazı tesettür abiye modelleri de tek parçadan oluşur. Bunlar da genel olarak tek parça elbise şeklindedir. Bu elbiselerde dikkat edilecek husus normal günde giyilen elbiselere göre daha pullu payetli olmalarıdır. Bu elbiseler şık bir ayakkabı ve çanta ile kombinlendiğinde sizden güzeli olmayacaktır. Çanta ve ayakkabı bildiğiniz üzere kombin tamamlayıcı unsurlardır. Çanta ve ayakkabı bir kıyafetin ve kombinin olmazsa olmazlarıdır. Bunu bilen bayanlar da zaten tüm kombini bir bütünlük içerisinde hazırlarlar.

 

29 May
admin 0 Yorum

Hangi Ortama Hangi Abiye Tercih Edilir? 

Kategori: Moda

 

Tesettür abiye kıyafetleri seçiminde en önemli detay kıyafetin giyileceği ortamın türüdür. Düğün ortamı için giyilecek tesettür abiye kıyafeti farklı olurken nişan ortamı için giyilecek abiye kıyafeti daha farklıdır. Bunların dışında özel davetlerde ve yemekleri de giyilen tesettür abiye kıyafetleri tasarım özelliği olarak değişik modeller oluşturur.

 

Düğün Ortamında Giyilecek Tesettür Abiyeler

 

Düğün ortamında bayanların tercih edebileceği tesettür abiye modelleri ele alındığında ilk olarak öne çıkan modelin pul işlemeli kuyruklu abiye modeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu model düğün ortamı için özel bir tasarımdır. Bir kısmında bulunan altın renkli kemer aynı tonda seçilmiş şal ya da eşarp ile kullanılabilen bu model omuz ve göğüs kısmında bulunan işlemeler ile özel bir tasarım haline geliyor. Düğün ortamında giyilebilecek bir diğer özel abiye ise Gold ince baskılı abiye elbisedir. Bu abiye elbise diğer modellere göre daha canlı renkli tasarımları ve iki parça tasarımı ile fark oluşturuyor. Tasarımındaki özel dizayn ile üst kısmı ayrı olan ve alt kısmı ayrı olan bu kıyafet etek kısmındaki dar basen detayı ile farklı bir çizgiye sahiptir. Üst kısımda bulunan sade tasarımlı kemer ve üst kısmında bulunan simetrik işleme ile özel bir tasarıma dönüşen bu model saks rengi ile çarpıcı bir renk tercihi sunarken yeşil ve bordo gibi özel renklerle dikkat çekici bir tesettür abiye tercihi oluyor.

 

Nişan Ortamında Giyilecek Tesettür Abiyeler

 

Tesettür kıyafet giyiminde nişan ortamı için tercih edilecek modellere bakıldığında ise Gold işlemeli balık abiye modeli ideal bir tesettür giyim tercihi oluyor. Bindallı kıyafetini çağrıştıran tasarımı ile nişan ortamında ideal bir kıyafet tasarımına sahip olan bayanlar bordo zemin üzerine gold işlemeler ve altın renkli eşarp tercihiyle mükemmel bir uyum yakalıyorlar. Balık kıyafetin en önemli detayı olan basen bölgesinde dar kesim ile aynı zamanda şık bir balık kıyafeti oluşturuluyor. Bu tercihe ek olarak nişanlarda giyilebilecek bir diğer özel tasarım abiye kıyafet de gül desen flok baskılı tesettür abiye modelidir. Kıyafetin çarpıcı özelliği geniş ve uzun eteği olurken üst kısmında bulunan işlemeler ve nakışlarla nişan ortamına uygun bir tasarımı oluşturuluyor.

 

18 May
admin 0 Yorum

Tesettür Abiyede Bayanların Seçim Yapma Kriterleri Nelerdir?

Kategori: Moda

 

Kapalı bayanların modasına hitap eden bir abiye türü olan tesettür abiye, özellikle kendine özel olan özellikleri ile günümüzde kapalı bayanlar içinde özel günlere has çok fazla tercih edilen bir giysidir. Bu giysinin bu kadar tercih edilmesinde etkili olan bazı faktörler olduğu gerçeği, hepimizin malumudur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hiç şüphesiz; tesettür abiye seçimlerinde bayanların zihninde olan tasarım anlayışı, renk uyumu gibi durumların tasarımcılar tarafından ne kadar çok bu elbiselere yansıtıldığı gerçeğidir.

 

Tesettür Modasında Bayanların Abiye Seçimlerinde Etkili Olan Özellikler Nelerdir?

 

Burada özellikle belirtilmesi gereken nokta, kapalı bayan modasının günümüzde aldığı ilerleme düzeyi ile artık, çok farklı zenginlikleri içinde barındırdığı gerçeği ile karşı karşıya kalındığıdır. Bu konuda, yapılan tasarım çalışmaları incelendiğinde görülecektir ki, tasarımcıların tesettür abiye modelleri tasarımlarında, durağan bir yapıda değil aksine ileriye dönük, sürekli olarak gelişmeye açık bir yapı ile hareket ettirdikleri gerçeği ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu konuda kesinlikle dikkat edilmesi gereken belli noktalar olduğu unutulamamalı, bu dikkat edilmesi gereken noktalarında kapalı moda anlayışına ters düşmeyecek şekilde, tasarımcılar tarafından farklı yöntemler ile aşılmaya çalışıldığı da kabul edilebilir bir durumdur.

 

Tesettür Modası İçerisinde Bayanlar Hangi Durumlar İçin Abiye Seçerler?

 

Bu konuda çok farklı kullanım alanına dönük olarak, abiye seçimi yapıldığı gerçeği ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunu kısaca özel günler için bayanların tesettür abiye elbise modelleri tercih ettikleri söylenebilir. Bu özel günlerden kasıt ne denirse, en bilenen özelliği ile düğünler, tesettür abiye seçiminde ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle kapalı bayanların, kendilerini hem rahat hem de görünüş olarak güzel hissetmelerini sağlayan bu abiyeler sayesinde farklı amaçlara dönük olarak tasarımcıların geliştirme faaliyetlerini sürdürdüklerine şahit olunmaktadır. Düğünler dışında, üniversitelerde kapalı bayanlar için mezuniyet balolarında tesettür abiye modelleri değişmez nitelikte bir giyim aracı olarak dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu konuda ilerleyen zamanlarda daha farklı yapısı ile göz dolduran tesettür abiye modelleri ile karşılaşma ihtimali aratacaktır. Bu konuda abiye seçerken bayanların, bu elbiseyi giyecekleri yeri iyi seçerek, buna göre kalıbı, rengi, deseni değişen tesettür abiye modellerine yönelmeleri tesadüf değildir.

 

17 Nis
admin 0 Yorum

Tesettür Abiye Nedir

Kategori: Moda

 

Y.G.S - Önü Broşlu Kuyruklu Balık Abiye YGS5045 Siyah (1)İslam dininde kadın için örtünme anlamına gelen tesettür, Arapça ”setr” kelimesinden türemiştir. Başka bir deyişle erkeklerin ve kadınların İslam dinince belirtilen vücutlarının avret mahalli sayılan kısımlarını göstermemeleridir. Kişilerin yaşları, yaşama biçimleri, kültürleri, örf ve adetleri, ahlaki görüşleri, cinsiyetleri, zevkleri, ekonomik durumları onların giyinme, örtünme şekillerini büyük ölçüde etkilemekte ve biçimlendirmektedir. İslam ülkelerinde kadınlar için çok önemli bir kültürdür. Din ve inançtan gelen bir kültürdür ve gerçekten Müslüman olan bir kadının yerine getirmesi gerektiği bir durumdur.

 

Kadınların düğün, nişan, sünnet, kına, mezuniyet gibi özel günlerinde tercih ettikleri kıyafetlere ise abiye denilmektedir. Nasıl ki tesettürlü giyimi tercih etmeyenler için abiye çeşitleri bulunuyorsa, tesettürlü giyim tarzını benimseyen kadınlar için de abiye çeşitleri bulunmaktadır. Genelde bu giyim tarzını seçen kadınların kıyafetleri vücut hatlarının görünmesini engelleyen kıyafetlerdir. Tesettür abiye de tesettürlü kadınların günlük elbiseleri gibi tasarlanmış abiye türüdür. Genellikle uzun, bol ve sade modelleri bulunan tesettür abiyenin gösterişli, renkli modelleri de bulunmaktadır. Tesettür abiye giyinen kişiler kendi tarz ve zevklerine uygun olarak istedikleri abiye modellerini kullanmaktadırlar.

 

           Tesettür abiye giyiminin en önemli noktası ise abiye ile beraber bir baş örtüsü takmaktır. Tesettürlü giyinen bayanların en önemli aksesuarı eşarptır. Eşarp başı örtmek ve saçların görünmesini engellemek için kullanılan bir aksesuardır. Tesettür giyimi tercih eden kişilerin genellikle kıyafetlerine uygun olarak kullandıkları eşarplar aksesuar satan mağaza ya da eşarp satan mağazalarda raflarda renk renk, desen desen yerini almıştır. İlk başlarda bir moda olmayan tesettürlü abiye günümüzde çoğu kadının talebi üzerine üretilen farklı tasarımlarla beraber artık moda dünyasında da yerini almıştır.

 

Ülkemizde İslam dininin gereği ve isteği olarak tesettür abiye kullanan kadın sayısı azımsanamayacak kadar bulunmaktadır. Biz bu kadınların ülkemizde var olmasından normal giyinen kadınların var olmasından duyduğumuz gurur kadar gurur duyuyoruz. Çünkü inanç özgürlüğü her kesimden insana gösterilmeli ve herkesin giyimine saygı duyulmalıdır. Tesettür abiye ve modelleri günümüzde internet mağazacılığının artması sonucu internetteki yerini de almıştır. Farklı renk ve model seçimleriyle birlikte birçok tesettür abiye satan internet mağazası bulunmaktadır.

 

30 Mar
admin 0 Yorum

Tesettür Giysilerinde Uyum Nedir?

Kategori: Moda

 

AYŞE MELEK TASARIM - Eteği Tarlatanlı Abiye Elbise ASM1087 Siyah (1)Tesettür giysileri, birbirleriyle uyumlu üretilir. Uyum, renk ve desen olarak düşünüldüğü zaman, daha iyi anlaşılacaktır. Öz kültürümüz olan tesettür, Anadolu kadının temel giysi kültürü olan geleneksel giyimin temelini oluşturur. Anadolu insanının geleneksel giyim kültürüne baktığınız zaman, başörtüsü ve fistan uyum içerisindedir. Renk ve desen bakımından uyumludur.

 

RENK VE DESEN BAKIMINDAN UYUM ÇOK ÖNEMLİDİR

Renk ve desen bakımından son derece uyumlu olan tesettür giyim ürünleri, tek başlarına tesettürü oluşturmazlar. Tesettürde başörtüsü çok önemlidir. Başörtüsüz giyim türlerine tesettür denilmemektedir. Daha çok kapalı giyim denilmektedir. Tesettür giyim kültüründe, başörtüsü başı çekmekle birlikte, tek başına tesettürü oluşturmaz. Başörtüsü ferace, tesettür abiye, tunik, bluz, etek, kap, kaban ve pardesü ile beraber giyilmelidir. Tesettür pantolonla tunik, uyumlu üretilir ve beraber giyilirler. Kısacası, tesettür giyim, takım elbise kültürü ile oluşturulmuş bir giyim modasıdır.

 

BAŞÖRTÜSÜ TEK BAŞINA TESETTÜRÜ OLUŞTURMAZ

Başörtüsü tek başına tesettürü oluşturmaz. Başörtüsünün altına yırtık kot veya mini etek giymek, tesettürün oluşmasını engellemektedir. Günümüz teknolojisiyle üretilen ve seri üretim yapabilen tekstil makineleri, üretim esnasında tesettür ürünlerinin satılmasına yardımcı olmaktadır. Tekstil ürünlerinin satışında büyük rol oynayan internet, tesettür modası ile üretilmiş giysilerin de satışında büyük rol oynamaktadır. Kampanya ve özel fırsat satışlarıyla, kısa zamanda bütün ürünler satılmaktadır. Renk uyumu olan ve kombin şeklinde satın birçok kreasyon bulunmaktadır.

 

Başörtüsünün tek başına tesettürü oluşturduğu kanısı tamamen yanlıştır. Başörtüsü, tesettür abiye, ferace, kap, kaban ve pardesü gibi farklı kategorilerde ki ürünlerle birebir uyumludur ve beraber tesettürü oluştururlar. Her yıl çıkan yeni modeller, kısa zamanda tükenmektedir. Öz kültürümüze bulunmayan ürünler de, tesettürde kesinlikle yer almaz. Avrupa giyim tarız, tesettür giyim tarzının tamamen zıttır. Giyim kültürünün genişlemesi ile birlikte, her yaş için tesettür giyim ürünü bulmak çok kolaylaştı. Özellikle indirim kampanyaları, büyük ilgi toplamaktadır. Kışlık ve yazlık üretilen tesettür giyim ürünleri, mevsimine göre kumaş seçenekleriyle üretilmektedir. İnsanlar için giyinmek çok önemlidir. Tesettür giyim modası da giyinme kültürü üzerine meydana gelmiş bir modadır.

10 Mar
admin 1 Yorum

2017 Tesettür Abiye Modellerinin Özellikleri Nelerdir?

Kategori: Moda

 

Her sezon tekrar eden düğün mevsimlerinde ister istemez herkesi dahil etmektedir. Sevdiklerinizin ya da akrabalarınızın, arkadaşlarınızın düğün, nişan, kına ve benzeri gibi özel günlerinde en çok abiye modellerine ihtiyaç duyulur. Organizasyon ortamına uygun birbirinden özel renklerden oluşan tesettür abiye modelleri için çarşı pazar abiye seçmesi telaşına düşer herkes. Gidilecek organizasyon ortamına uyum sağlayacak doğru model seçmek oldukça önemli bir durumdur.

 

Uzun Tesettür Abiye Tasarımları

 

Düğünlerden ya da herhangi bir özel organizasyonlarda şıklığın resmi dili olan tesettür abiye modelleri farklı form ve detayları ile çevreye damga vurmanızı sağlayacak tasarımlarda üretilmektedir. Özellikle uzun tesettür abiye modelleri oldukça şaşaalı taşlar ile bezenen ve gold parçalarıyla hareket kazandırılan tasarımların yanı sıra soft renge sahip son derece sadeliği yakalayan tasarımları da bulunmaktadır. Tesettür abiye modelleri her ne kadar uzun forma olursa olsun, derin yırtmaçlarıyla oldukça şık bir detay sunmaktadır. Ayrıca balık, kalem modelleri ve etek kısımlarının dar, kloş, yakalarının ise kayık yaka, derin yaka, bisiklet ve straplez ve benzeri gibi modelleri de oldukça şık tasarımlarla her kesime hitap ediyor.

 

2017’nin En Vogue Tesettür Abiye Modelleri

 

2017 tesettür abiye modellerin göz atıldığı zaman baharatlı hardal renkleri zümrüt rengi, antrasit, siyah, metal parıltılar, bronz, gümüş ve tonlamaları, saks mavisi, fuşya, bordo ve mürdüm renkleri 2017’nin en Vogue modelleri arasında yer alıyor. Özellikle mürdüm rengi ile tasarlanan abiyelere, mürdüm renginin zarafeti ve asaleti 2017 sezonun ince el işçiliği ile bütünleşerek estetiği abiyelere yansımış. Ayrıca anvelop kesimli, volanlı, fırfırlı, kruvaze kesim, işleme detay, taş detay, altın sırma işleme, motifli detay, çiçek işleme, gümüş veya gold rengi aplike detay, payetli ve pulla tesettür abiye modelleri 2017 sezonunda tafta, şifon, ipek, saten ya da tül gibi kumaşlara ince el işçiliği işle tasarlanarak abiye modellerine gözleri kamaştıracak bir estetik kazandırılmıştır.

 

Ayrıca dantelin lüks ve elit görüntüsü 2017 tesettür abiye modellerinde unutulmamış. Böylece 2017 tesettür abiye modelleri renkleri kesim ve dikkat çeken en ince detaylarıyla 2017 de kadınların güzelliğini etrafa daha da çok yansıtacağına benziyor. 2017 tesettür abiye modellerinde durum bu şekildedir.

 

 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası