Kategori: austrotherm

15 Eki
admin 0 Yorum

Çatı İzolasyon Uygulaması

Kategori: austrotherm

Genellikle yaz sezonunun bitmesi ile yazlıkçılar kışlık evlerine döner ve eğer ki binalarda izolasyon uygulaması da yoksa, kabus dolu günlerin başlamasına az kalmış demektir. Kabus olarak adlandırılmasının nedeni ise kış hava şartları nedeni ile özellikle yağmur, kar vb. hava olayları ile çatı izolasyonsuz ise evlerde ve bina içerisinde rutubet ve nemden ötürü kötü kokular ve küflenmeler meydana gelmektedir. İşte tüm bu olumsuzlukların olmaması adına mutlaka her binada izolasyon çalışması yapılmalıdır.

Çatı izolasyonunu genellikle uygun fiyatlara yaptırmak adına kalitesiz malzemeler ve kalitesiz işçilikler ile gerçekleştirmekte olanlar, neredeyse birkaç yılda bir çatı izolasyon uygulamasını tekrarlamak zorunda kalmaktadır. Ayrıca çatı izolasyonu konusunda asla kullanılmaması gereken malzemeler vardır ki bunlar asla çatı izolasyonu için uygun değildir. Bunlar zift ve filinkottur. Bu malzemeler farklı yerlerde kullanılabilir olduğundan çatı için asla uygulanmamalıdır.

Peki gelelim çatı izolasyonunun nasıl yapılması gerekitğine… Öncelikle çatı tuz ruhu gibi önemli etkiye sahip olan malzemeler ile iyice temizlenmelidir. Daha sonrasında izolasyon malzemesi olan likit membranları, ince bir astar olarak çatıya sürüp, bir gün beklemeliyiz. Daha sonrasında ise tekrar izolasyon malzemesi taraklama şeklinde sürülür ve bu kat da kuruduktan sonra bir kez daha tekrarlanarak yapılan işlem sayesinde çatı izolasyonunuz tamamlanmış olacaktır ve yaklaşık 5 yıl boyunca koruma sağlamaktadır.

15 Eki
admin 0 Yorum

İzolasyon Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategori: austrotherm
  • Öncelikle teraslarda ve çatılarda gerçekleştirilecek izolasyon işlemleri diğer yalıtımlarsa oranla biraz daha zor ve titizlik gerektirmektedir. Ayrıca kullanılacak malzemeler açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Teraslarda çatıların detaylarını meydana getiren malzemelerin yine özellikle su geçirgenlikleri ve su buharlarına olan direncin mutlaka test edilmesi gerekmektedir. Kısacası izolasyon malzemelerinin yoğuşması ihtiali mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve gerekli testler önceden yapılmalıdır.
  • İzolasyon melzemelerinin özellikle eğilimli olan çatılarda uygulanması oldukça zor ve ttizlik gerektirmektedir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan beri malzemelerin ek yerleridir. Isı kayıplarının yaşanmaması adına oldukça titiz bir şekilde uygulamalar yapılmalıdır.
  • Kullanılan malzemelerin tümü hava almalaı ve asla yanmaya meyilli ve içeriklerinde yanıcı maddeler bulundurmamalıdır. Ayrıca yağış vb. durumlarda çatıda su birikmesini önlemek adına mutlaka su giderlere yönlendirilmelidir.
  • Likit olarak uygulanacak olan izolasyon malzemeleri mutlaka 1 mm kalınlığında sürülmeli ve en az 2 kat olmak üzere yapılmalıdır. Bahsettiğimiz sürüş inceliği ise yalıtım işlemlerinin verimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sayede yalıtım çok daha sağlam ve verimli bir şekilde işler.
  • Son olarak ise izolasyon malzemeleri mutlaka kullanılacak yere uygun olarak seçilmeli ve en önemlisi ise kesinlikle uzman ekipler ile izolasyon uygulamarının yapılması gerektiğidir.

 

 

 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası