Kategori: Diş Sağlığı

18 Mar
admin 0 Yorum

Çürük Oluşumunda Beslenme Alışkanlıklarının Etkisi

Kategori: Diş Sağlığı

Dengeli beslenme ve yiyecek alışkanlıkları ile çürük diş arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yaptığımız bu çalışmada çeşitli yaş gruplarından 500 çocuk incelenmiştir. Beslenmenin ve dişler üzerinde etkisinin çeşitli araştırmalarda belirlenmesi nedeniyle bizde konuya bir açıklık getirmek amacıyla araştırmayı uygun gördük.

Bu çalışmada bireyler dört ana yaş grubuna ayrılarak incelenmiştir. Ayrıca biberon çürüğü saptanan 18 çocukta özel olarak ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.

Hazırlanan araştırma formunda çocukların öğünlerde aldıkları besinler dışında, ara öğünler ve şeker yeme alışkanlıkları ve bunun dişler üzerine etkisi konusunda neler bildikleri açığa çıkacak sorulara yer verilmiştir. Ayrıca çocukların diş fırçalama alışkanlıkları yaşadıkları yer ve ailelerin çocuk beslenmesi üzerine bildikleri de araştırılmış, her çocuğun ağız muayenesi yapılmıştır.Anket formuna kaydedilmiştir.

Bu form ışığında dengeli beslenip, beslenmediği konusunda şeker alma miktarı konusunda, ailenin ve dış etkilerin bu konuda çocuğa kazandırdığı iyi ve kötü alışkanlıklar konusunda, fırçalama alışkanlığı vb. konularda edinilen bilgiler tablolar halinde değerlendirilmiştir. Bireylerde yapılan diş taramalarında elde edinilen çürük miktarı ile anket sonuçları karşılaştırılmış ve çürük sayısına göre gruplar; çürük sayısı 5’ten fazla olmayanlar şeklinde tekrar gruplandırılmıştır. Bütün bu sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirirsek 5 tablo halinde sunulmuştur.

Beslenme dışında birçok değişken faktörün bulunduğu çürük oluşumunda gelişi güzel seçilmiş araştırma grubumuzda en fazla çürük bulunan gruptaki dengesiz beslenme oranının en yüksek olması beslenmenin çürük oluşumundaki önemini göstermiştir.

Dengesiz beslenmenin yanında yiyeceklerin karyojenitesi, karyojenik yiyeceklerin sık alınması, dişin çürüğe hassas yapıda olması gibi faktörlerin diş çürük oluşumunda beslenmeyle ilgili diğer öenmli faktörler olduğu fikrine varılmıştır.

23 Şub
admin 0 Yorum

ORAL İMPLANTOLOJİ

Kategori: Diş Sağlığı

Prof.Dr. Hans Grafelman

Kemik ici destekli implantlar ağızdan gününüzde kullanılan implantlarin coğunluğunu oluşturur. Farklı anatomik Özellikler blade, kök formülü , vs gibi farklı implant türlerinin kullanımını gerektirebilir.

Belli bir süre ağızda sorunsuz kalabilen örneğin kemikte herhangi bir orneğin rezorpsiyona neden  olmadan  5 yıl boyunca ağızda kalan implantların osseointegre olduğu Kabul edilebilir . Bu implantlar kemiğe aralarinda fibröz bağ dokusu katmanı Olmadan, doğrudan tutunurlar.

Bazen bu iki aşamali operasyon ile implant kemik yerleştirilip, iyileşne doneminde dış ortamdan etkilenmemesi ile sağlanabilir. . Yerleştirilen implant cevresindeki kemiğin yeniden şekillennesi uygulanan implant türüne kemiğin kalitesine göre 2-6 ay arasında değismektedir. Vertikal yönde yerleştirilen implantlarda her iki yöndeki kortikal kemikten destek alınması başarıyı arttırır. Moler Ramus ve tuber bölgelerinde dahil olmak üzere onu her iki cenenin tamamen rekonstruksiyonu ile elde edilebilecek en iyi oklüzyon ve artikülasyona ulaşır. Bu aşağıda özetlenen ve bütün anatomik  olusumlara ve  ceşitli kemik karakterlerine uyum gösterebilen üç İmplant türü ile sağlanabilir .

1. 5.generasyon osseointegre blade  implantlar1 iki aşamali operasyon, saf titanyun, TPS- Kapanış.

Endikasyon : Alt ve üst  cenede Tüm bölgeler ,ön ve arka Ramus ve Tüber bölgeleri…

Prensipler:

a)  Kemiğin azami kullanımı

b) Parniolizasyonun sağlanabilmesi için ayarlanabilir boyun bölgesi

c)  Değişebilir çeşitli prostetik dayanaklar

2.  Pitt-Enny Bio-Oss:  Viali silindirik .  iki aşamalı operasyon saf Titanyum, TPS-kalplı çok destekli implant tipi.

Endiksiyon: Alt çenede foramen mantaleler arası ön bölge, üst çenede, pressius bölgesi.

26 Oca
admin 0 Yorum

Ataşehir’deki Diş Poliklinikleri

Kategori: Diş Sağlığı

Ataşehir 405.000 nufüsü ile İstanbul’un en büyük ilçelerinden biridir. Gelişen bir ilçe olan Ataşehir yakında İstanbul’un finans ve iş merkezi olacaktır. Kalabalık bir ilçe olan Ataşehir’de yaklaşık olarak 10 adet diş polikliniği bulunmaktadır. Ataşehir’deki diş polikliniklerinden bahsedecek olursak eğer en iyisini Prodenta olarak niteleyebiliriz. Gülür yüzlü personel, yeni teknolojik aletleri ve uygun fiyatları ile dikkati çekmetedir. 2013 yılında kurulmasına rağmen şuan Ataşehir’in en popüler diş ve ağız sağlığı merkezi olarak büyük başarı sağlamıştır. Ataşehir acil diş hizmeti ile acil olan durumlarda hizmet verilmektedir. Kurucuları Okan ACAR ve Arzu AYKOR akademik kariyerlerinden üst noktalara ulaşmışlardır. Uzman kadrosundaki hekimleri ile çocuk diş kliniği hizmeti de sunmaktadırlar. Prodenta‘da belirli dönemlerde yapılan kampanyaları Facebook sayfasından takip edebilir ücretsiz diş sağlığı taraması fırsatını yakalayabilirsiniz. En modern teknolojik ekipmanları ile lamina diş, implant, diş dolgusu ve estetik gülüş gibi hizmetleri sunmaktadırlar.  Ataşehir’deki en modern poliklinik olan Prodenta kurumsal misyon ve vizyonu ile hizmet vermekten gurur duymaktadır. Prodenta’nın kuruluş amacı en iyi hizmeti en iyi fiyata sunup insanları %100 memnuniyeti sunmaktadır. Ataşehir’de ulaşımı kolay ve otoparkı olan Prodenta’da aracınızı güvenle park edebilir saatlerde park yeri aramakla uğraşmayarak derin bir nefes alacaksınız. Kapıda sizi karşılayan danışma ekibi size gerekli ön bilgiyi verecek ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini yok etmiş olacaktır. Ferah ve nezih ortamı ile güzel bir ağız ve diş sağlığı deneyimi yaşayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Sağlıklı  günler dileriz…

 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası