Kategori: e-fatura

24 Tem
admin 0 Yorum

Logo e-fatura çözümlerine dair

Kategori: e-fatura

 

Logo e- fatura çözümlerinden bu yazımızda bahsedecek olursak, öncelikle logo e-fatura üç şekilde sunulmaktadır. Bunlar;

 • LOGO e-Fatura – Dosya Transfer Çözümü
 • LOGO e-Fatura + Sunucu Yazılımı – GİB Entegrasyon Çözümü
 • E-LOGO Özel Entegratörlük Hizmeti

Dosya transfer çözümünden ilk olarak bahsedecek olursak, genellikle bu çözüm ile birlikte, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendine özel potalına manuel bir şekilde yüklemeler gerçekleştirilirken, faturalaşma işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Portal yükleme sınırı ise Nisan 2014 ile birlikte 500 adet ile sınırlandırılmıştır ve dolayısı ile daha fazla yükleme mümkün olmayacaktır.

Diğer bir entegrasyon çözümü ise GİB Entegrasyon Çözümüdür. Bu çözüm sürecinde logo e-fatura kullancıları gelir idaresi başkanlığı tarafından organize ve entegre edilerek e- fatura uygulamasını diledikleri gibi kullanabilirler. Logo e- fatura çözümleri sayesinde kullanıcıların portallerına ekstra olarak girmeye gerek kalmayacaktır. Logo e-fatura çözümleri üzerinden mühürlenen ve zaflanan e- faturalar portallara otomatik bir şekilde aktarılır.

En son olarak bahsedeceğimiz diğer bir çözüm ise, Logo özel entegretörlük hizmetidir. Entegrasyon hizmetlerini sağlamakta ya da sağlayacak olan firmanın bu işlemler için kendi sorumlulupunda olunması istenmiyorsa bu çözüm son derece uygundur. Sizler de firmanıza kurum ve kuruluşlarınıza özel entegretörlük hizmetlerinden yararlanmak için mutlaka bizler ile iletişime geçin ve logo e-a fatura hizmetinin farkını yaşayın!

 

24 Tem
admin 0 Yorum

Logo e-Fatura Kurulumu Ve Ayarları

Kategori: e-fatura

Logo e-fatura kurulumunda öncelikle e-fatura modülü yüklenerek gerekli olan ticari ürünlerde lisansların yenilenmesi gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasında ise eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olunması gereken bazı alanlar bulunmaktadır. Bunlar; Ülke adı, vergi kimlik numarası, göndericinin birim etiketi, adres bilgisi, logo e-fatura kullanıcısına ait diğer bilgiler vb. Tüm bu alanlar da doldurulduktan sonra bilgilerin bazı kurulumlar sonucunda bu bilgileri otomatik bir şekilde sisteme yansıtması gerekir. Daha sonrasında veri tabanı oluşmamış şekilde ise mutlaka veri tabanı oluşturulmalıdır. Bu işlemi yapmak oldukça basittir. Karşınıza çıkan sihirbazı takip ederek işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Her bölümün kendi içerisinde ayrı ayrı kurulumları gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra logo e-fatura içerisinde çalışma alanı bilgilerinin bulunacağı bir bölüm daha yer alacaktır. Kısacası Logo e-fatura sisteminde anlaşıldığı gibi her firma adına ayrı bir çalışöa alanı tanımlanmalıdır. Eğer tasnımlanan firmalar farklı bir platformda ise Logo connect ile veri transferi yapılarak aktarılabilmektedir.

Son olarak eğer daha önceden hazırlanmış olan bir alnın yeni sistemde bazı alanlarına ihtiyaç yok ise bu sefer de istenilen tablolar çalışma alnında yeniden yapılandırılabilmektedir. Bu işlemler oldukça basit olup, kurulum başarı ile yapıldıktan sonra dilediğiniz her değişikliği kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle sizler de işlerinizi zamanında ve daha kolay yapmak için bizi arayın!

 

 

24 Tem
admin 0 Yorum

E- fatura NEDİR?

Kategori: e-fatura

E- fatura değerli kağıda basılmış olan faturalar ile tamamen aynı nitelikte ve değerde olan belirli bir satandartta ve aynı bilgileri içerisinde barındıran en önemlisi de değiştirilemeyecek şekilde mühürlenmiş olan elektronik belgelere verilen isimdir. Bu elektronik belge Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuştur. E-fatura sayesinde sadece kağıt tasarrufu sağlanmayacaktır aynı zamanda kurumlar, kuruluşlar ya da şahsi müşteriler arasında güvenli bir şekilde gönderilip alınabilecek olan bu belge, taraflar arasındaki güveni de daha da arttıracaktır.

E-fatura hakkında önemli bir detay belirtecek olursak, e-faturalar gelir idaresi başkanlığı aracılığı ile alıcı kurum ya da kuruluşlardan satıcı kurumlara iletilmektedir. Gelelim elektronik belgelerin dünya da nasıl bir kullanım alanına sahip olduğuna… Öncelikle bilinmelidir ki Avrupa’da elektronik belge kullanılma oranı yaklaşık %15’tir. Aslında az gibi görünse de bizim ülkemize bakıldığında bu oran oldukça yüksektir. Avrupalılar yılda yaklaşık 23 milyar fatura düzebnlemekte olmaktadır. Şirketlerin ise yaklaşık %40’ı e-faturayı kullanmaktadır. Peki bu elektronik belgeler bize bir yarar sağladı mı ya da sağlayacak mı? Öncelikle e fatura maliyetleri oldukça azaltmaktadır. Müşterilerin düzenli bir şekilde ödemelerinin yapılması sağlanarak güven sorununu da ortadan kaldırmıştır. Bunun neticesinde ayrıca alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmazlıklarda hiç olmayacak kadar azalmıştır.

Kısacası E-fatura uygulaması oldukça faydalı ve mutlaka kullanılması gereken bir uygulamadır.

 

24 Tem
admin 0 Yorum

E-Fatura Portalı Hakkında Bilgiler

Kategori: e-fatura

E-fatura uygulamasını kullanabilmek açısında yeterli derecede alt yapıya sahip olamayan kullanıcıların, e-fatura uygulamasından yararlanmalrını sağlayacak temel düzeydeki fonksiyonları içerisinde barındıran bir uygulama olan E- fatura’dan fatura düzenleme zorunluluğu olan mükelleflerin yararlanma imkanları bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Gelir idaresi başkanlığınca belirlenmiş olan ve e-fatura uygulamasını kullanmak zorunda olan firmalar ise, madeni yağ lisans sahipleri, kola, gazoz ve alkollü içecek ürünlerini üreten ve ithal edenler ile tütürn ve tütün ürünlerini de üreten ve ithal edenler e-fatura uygulamasını kullanmak zorundadır. Bu mükellefler fayura uygulamasından yararlanmak istediklerinde ilk olarak gelir idaresi başkanlığına balvuruda bulunmalıdır. Daha sonra başvurusu kabul edilen ve uygun bulunan mükellefleri gerekli ücretleri TÜBİTAK/UEKAE’ye ödeyerek mali mühür sertifikasını gerekli yerlerden almalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra e-fatura uygulamasını kullanabileceğine dair olan sertifika kişilerin eline ulaştığında, e-fatura uygulaması kişilerin kendi bilgi işlemlerine ait sistem ile entegre edilerek sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanılmaya başlanabilir.

Kişilerin kendi bilgi işlemleri ile entegre işlemleri yaptırması için yine Gelir idaresi başkanşığına entegrasyon başvurusu yapması gerekmektedir. Sizler de e-fatura uygulamasının bu önemli işlevlerinden yararlanmak ve e-fatura uygulamasının tüm faydalarından yararlanmak için hemen gelir idaresi başkanlığına başvuruda bulunun. Eğer e-fatura kullanma zorunluluğu içerisinde iseniz ve hala başvurmadıysanız da acele edin!

 

 

24 Tem
admin 0 Yorum

E-fatura uygulamasının avantajlarına dair…

Kategori: e-fatura

Anonim şirketleri ve Limited şirketi olan mükellefler, e-fatura uygulama kapsamında bulunmaktadır ve e-fatura gönderip, alabilmektedir. Gerçek yani tüzel kişilerin ise e-fatura uygulamasından yararlanmaları ya da e-fatura gönderip almaları ise mümkün değildir. Limited şirketleri ve Anonim şirketi olmayan kurum ve kuruluşlar için e-fatura gönderimi yapabilmek ya da e-fatura alabilmek için neticeleri gelir idaresi başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile gelir idaresi başkanllığına bu süreç için başvurulması gerekmektedir.

Gelelim e-fatura uygulamasının yararlarına… Öncelikle elektronik ortamda kesilen e-fatura sayesinde artık kağıt faturalara gerek kalmaz ve bu sayede kağıt tasarrufu yapılmasına önemli derecede katkısı bulunmaktadır. Kağıt faturalar basılırken ihtiyaç olan toner, kartuş vb. malzemelere de gerek olmayacağından malzeme alnında da tasarruf sağlamaktadır. Kağıt faturaların postalanması gerektiği için, bizleri postalama maliyetlerinden de kurtarmış olur ve bu sayede de tasarruf sağlar. Muhasebe departmanlarının iş gücünü azaltarak, fatura kesme, fatura zarflama, fatura teslim etme vb. işlerden muaf olmamızı sağlar. Bunun dışında kağıt faturaların arşivlenmesi adına tek tek ayrıştırılmasına gerek kalmaz elektronik ortamda saklanır ve dosyalanır. E-faturaya ait dilediğiniz bilgiler bilgisayarlarda saklanır ve kolaylıkla işlenir. E-faturalar kurumlara göre dizayn edilebilir ve işlenebilir ve kağıt faturaların işlenmesi esnasında meydana gelebilecek olası hataların da önüne geçmesine yardımcı olur.

 

 

24 Tem
admin 0 Yorum

Logo E-Fatura Uygulamasında Mali Mühür İle İmzalama

Kategori: e-fatura

Logo e- fatura uygulamalarına dair yapılan tüm işlemlerde kullanılması zorunlu olan Mali mühür, Kurum ve kuruluşlar aynı zamanda tüzel kişilere ait veri bütünlüğünü kapsamı altına almakta olan ve garantileyen bunun yanı sıra gizliliğin sağlanması amacı ile, Gelir idaresi Başkanlığı’nın adına TÜBİTAK-UEKAE tarafından tamamlanmış olan elektronik sertifikalara verilen genel isimdir.

Elektronik sertifikalar, aslında bir bilginin ya da durumun diğer şahıslar tarafından bilginin bütünlüğü ve doğruluğu yitirilmeden ve bu bilgiyi ileten kişilerin kimlikleridoğrulanmış bir şekilde iletileceğini garanti altına alan semboller ve harflerden meydana gelmektedir. Logo e-fatura uygulamalarında mali mühür ile imzalama işlemlerini,n gerçekleştirilmsi için 2 yöntem kullanulmakta olup bunlar;

 • Akıllı Kart Ve Kart Okuyucu (NES benzeri kartlar ya da USB donanımları)
 • HSM (Hardware Security Module – Donanımsal Güvenlik Modülü)
 • Akıllı Kart Ve Kart Okuyucu

Akıllı karttan bahsedecek olursak, akıllı kart içerisine mikro chip yerleştirilmiş olan bir karttır. Bu kart içerisinde birçok farklı bilgiyi barındırıp, saklayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra akıllı kartlar USB koyucu olarak veya kredi kartı şeklinde de kullanılabilmektedir. Akıllı kartlar logo e-fatura sistemlerinde kullanılabilmesi belirli setupların yüklenmiş olması gerekmektedir. İşletim sistemlerinin akıllı kartı tanıması adına bu uygulamanın yapılması gerekmektedir.

Kısacası akıllı kart aslında oldukça yararlı bir uygulamadır.

 

 

30 May
admin 0 Yorum

Güvenli Veri İletişimi için Logo E-fatura

Kategori: e-fatura

Faturaların artık kağıt olarak değil de, online ortamlarda daha güvenli bir şekilde iletilmesi, alınması ve saklanması konusunda ortaya çıkan bazı kanunlar ile birlikte olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da belirtmiş olduğu bazı kurallara uygun bir biçimde geliştirilmiş olan e-fatura uygulaması, biraz önce de değindiğimiz gibi kağıt faturalar ile birebir aynı özelliği ve değeri taşımaktadır. Aynı zamanda da faturaların daha güvenli ve kontrollü bir şekilde iletilmesi de gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Logo programı üzerinden e-fatura uygulamaları 2 şekilde verilmektedir. Bunlar;

 • LOGO e-Fatura – Dosya Transfer Çözümü

Bu çözüm olanağını tercih etmekte olan kullanıcılar, faturalarını sisteme manuel olarak girmektedirler. Aynı zamanda işletmeler faturaların alınması ve iletilmesi gibi uygulamalarını özel bir sunucu yazılımına gerek olmadan da yapabilmektedirler.

 • LOGO e-Fatura + Sunucu Yazılımı – GİB Entegrasyon Çözümü

Logo e-fatura uygulaması ile birlikte, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da sistemine entegre edilerek Logo e-fatura sisteminden oldukça kolay bir şekilde yararlanabilmektedir. Yani Logo e-fatura firmalar için son derece kolaylık sağlamakla birlikte, faturalara dair olan her işlemi üstlenmiş durumdadır ve gerekli durumlarda firmalara her daim destek sunmaktadır.

Kısacası logo e-fatura uygulaması firmalar için son derece kolaylık sağlayan bir çözümdür. Gelir idaresi başkanlığı ile birlikte ortak bir çalışma halinde tamamen kullanıcıların kolaylığı adına sunulmuş bir sistemdir.

 

12 Şub
admin 0 Yorum

LOGO’da e-Fatura Çözümleri

Kategori: e-fatura E-Fatura Hizmetleri

Faturaların elektronik olarak yani e-fatura şeklinde düzenlenmesi ve iletilip, alınması oldukça önemlidir. En önemlisi kağıt tasarrufu açısından ve doğamız açısından önemli bir yere sahiptir. Senelerce imzalar toplandı bu konu ile ilgili ve maalesef ancak şimdi kısmet oldu.

E-Faturalar gelir idaresi başkanlığı tarafından belirtilen standartlara uygun bir şekilde düzenlenmekte olup, kağıt faturalar ile aynı değere ve niteliğe sahiptir. Faturalar kurumlar ya da şahıslar arasında artık kaybolmayacak ve hızlı bir şekilde iletilebilecek. Herşeyden önemlisi güvenli bir şekilde gönderim sağlanabilecek ve dilediğiniz zaman kaybolma derdi olmadığı için istediğiniz geriye dönük faturalarınıza ulaşabileceksiniz.

Diğer önemli bir konu ise; Logo e-fatura entegrasyonu nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?    Bu konu ile ilgili de bazı bilgiler vermek isteriz. LOGO e-Fatura Çözümleri 3 şekilde sunulmaktadır;

 • LOGO e-Fatura – Dosya Transfer Çözümü (DTÇ)
 • LOGO e-Fatura + Sunucu Yazılımı – GİB Entegrasyon Çözümü (GEÇ)
 • E-LOGO Özel Entegratörlük Hizmeti

Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca portal yükleyebilme sınırı 1 Nisan 2014 itibari ile aylık 500 adet olmak üzere sınırlandırılmıştır. Firmalar ya da şahıslar, e-Fatura alma ve gönderme işlemlerini özel bir yazılıma ya da donanımına gerek duymaksızın yapabilirler. Bu sayede e-Fatura yatırım maliyetlerini minimum seviyede tutabilirler.

 

 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası