Kategori: Kurslar

15 Eki
admin 0 Yorum

YARATICI DRAMANIN KULLANILDIĞI ALANLAR VE YÖNTEMLERİ

Kategori: Kurslar

Yaratıcı drama özellikle okul öncesi dönemden başlandığında oldukça önemli artıları olan bir gelişim programıdır. Ancak tabi ki sadece çocuklar değil, tüm yetişkinler de yaratıcı drama eğitimlerimlerinden diledikleri gibi yararlanabilir ve bizler için sundupu yararlardan faydalanabilmektedir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun olan yaratıcı drama birçok alanda kullanılabilmketedir. Bu alnalra örnek vermek gerekirse, eğitim bilimleri, sosyal hizmetler, sokak çocukları, psikolojik danışma ve rehberlik, işitme-görme-zihinsel-konuşma-otistik engelli çocukların eğitimleri, kültürler arası çalışmalar ve ev kadınlarına yönelik çalışmalarda vb. aklınıza gelebilecek her türlü alanlarda kullanılabilmektedir.

Şimdi yaratıcı drama ile ilgili pek bahsedilmeyen ancak çalışmalara katılmayı düşünen yetişkinler için hem kendileri hem de çocukları adına merak ettiği uygulamanın içeriğinden bahsedelim. Öncelikle yaratıcı drama 4 aşamadan meydana gelir ve bu aşamalar;

  1. Isınma ve Rahatlama Çalışmaları
  2. Oyunlar
  3. Doğaçlama
  4. Oluşum

Isınma ve rahatlama çalışmalarında en önemli detay çeşitli yöntemlere başvurarak 5 duyumuzun birlikte kullanılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra çalışma arkadaşları ile uyum sağlayabilme, tanışma vb. detayları da içermektedir.

Oyun aşaması ise, çocukların belirli kurallar çerçevesinde özgür biçimde ıyun oynamasıdır.

Doğaçlama aşaması; belirlenen bir konu, durum ya da olayın tamamen yaratıcılığın kullanılarak kendi gözlemlerimiz ile anlatılmasıdır.

En son olarak oluşum aşamasında ise, asla bir konu ya da olay önceden planlanmaz ve tamamen spontene gelişir.

15 Eki
admin 0 Yorum

Okul Öncesi “Yaratıcı Drama”

Kategori: Kurslar

Öncelikle yaratıcı drama ülkemizde bu ismi ile biliniyor olsa da, İngiltere’de eğitimde drama, Almanya’da oyun ve tiyatro eğitim bilimi ve Amerikada’da yaratıcı drama adı ile bilinmektedir. Özellikle son yıllarda yaratıcı drama çalışmaları ve yaratıcı dramanın ne olduğu ülkemizde de bilinmeye başlamakla birlite, bilinçli aileler çocuklarını erken yaşlarda hatta okul öncesi dönemlerinde bu çalışmalara dahil ederek gelişimlerini çok daha doğru olacak şekilde ilerletmeleri için destekleyici olmaktadır. Yaratıcı dramanın etkileyici olmasının nedenlerinden biri oyun oynamaya ve canlandırmaya yönelik olmasıdır. Ancak tabi ki eğitim süreci bahsettiğimiz gibi asla kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmemektedir.

Yaratıcı drama asla herhangi bir olay ya da konuya bağlı olmadan tamamen spontene gelişerek ve en önemlisi de doğaçlama rol yaparak gerçekleştirilmektedir. Örnek vermek gerekirse okuduğunuz bir makaleyi tamamen kendi duygu ve düşüncelerinizle doğaçlama olarak canlandırabilirsiniz. İşte bu örnekle de belittiğimiz gibi yaratıcı drama tam da bu anlama gelmektedir. Çocuklar ya da yetişkinlerle gerçekleştirilen yaratıcı dramanın aşamalarından bahsedecek olursak; ısınma ve rahatlama, rol oynama ve pandomim, doğaçlama, oluşum ve değerlendirme süreçleri yer alır. Isınma oyunları; grubun birbirine ısınması, konuya ısınma ve rahatlamayı içeren hareketli oyunlardır. Rol oynama ve pandomim aşaması ise, çocukların veya yetişkinlerin iletişim ve etkileşimini sağlama ve pandomim yoluyla ifade becerisini geliştirmeyi içermektedir.

16 Haz
admin 0 Yorum

MÜZİKAL TİYATRO KURSUNDA NELER YAPILIR?

Kategori: Kurslar

Müzikal tiyatro kursu, özellikle çocuklar için kendilerini dans ve müzik ile ifade edebilmeleri ve hem de eğlenceli bir ders olarak geçirdikleri önemli bir tiyatro çeşididir. Biraz önce de değindiğimiz gibi aslında her eğitimde mutlaka erken yaşlarda başlanılması gerekmektedir. Ancak bu noktada asla atlanmaması gereken noktalardan biri de çocukların bu eğitime ilgisinin olup olmadığıdır. Eğer çocuğunuzun da müzikal tiyatro kursuna eğilimi varsa hemen sizdrama eğitim ve sanat merkezi ile iletişime geçerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kısaca müzikal tiyatro kursu ile ilgili bilgi vermek gerekirse, bizler derslerimizi yaklaşık 8 haftalık bir süre içerisinde gerçekleştirmekteyiz ve 4’er hafta olarak 2 dönem olarak işlemekteyiz. İlk dönem daha çok tiyatro teknikleri ve müzikal tiyatro ile ilgili genel bilgiler ile ilgili teorik çalışmalara yer verip, ikinci dönemde ise, bir tiyatro oyunu üzerinden çalışmalarımızı gerçekleştirerek sahneye çıkmaya hazırlanmaktayız. Aslında bizler için bu noktada esas önemli olan daha önceden sahnelenmiş olan oyunlar üzerinden çalışmaların gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu durumda öğrenciler tiyatroları izleyip, kendilerince rol seçimleri yapabiliyor ve birlikte olağanüstü çalışmalar gerçekleştirebiliyorlar.

Bizler sizdrama eğitim ve sanat merkezi olarak, her zaman çocuklarımıza öğrenebileceklerinin en fazlasını öğretmeye ve siz değerli yetişkin öğrencilerimizin de hem iş stresinden uzaklaşmak hem de farklı aktiviteler ile yaşantısına renk katmak için her zaman buradayız!

 

 

21 May
admin 1 Yorum

PİYANO KURSU VE İÇERİKLERİ

Kategori: Kurslar piyano-kursu

Sizdrama eğitim ve sanat merkezi olarak bizler piyano kursu alan öğrencilerimize haftada bir gün belirledikleri ve öğrencilerimize uygun olan saat ve günde özel olarak eğitimlerimizi vermekteyiz. Evlerinde piyano olmayan öğrencilerimiz içinse diledikleri zamanlarda kullanabilmeleri ve çalışabilmeleri adına sizdrama eğitim merkezimizde özel olarak yine çalışma imkanı da sunmaktayız. Kurumumuzda çalışan ve eğitim veren tüm öğretmenlerimiz konservatuar mezunu ve konusunda son derece deneyimli ve profesyonel kişilerdir. Piyano kursu alanında eğitim veren hocalarımız aynı zamanda sahne sanatları ve müziğin sadece tek bir alanında değil, her alanında eğitim veren kişilerdir.

Piyano kursu, diğer kurslara göre daha çok tercih edilen eğitimlerden biridir. Bunun nedeni ise piyanonun diğer müzik aletlerine göre daha çok bilinir ve temel bir araç olmasıdır. Piyano kursu alanında deneyimli olan bir kişi diğer enstrümanları da kolaylıkla çalabilmektedir. Bunun nedeni yine piyanonun çift elle kullanılabilir olması ve bu sayede de beynin her iki lobunun da kullanılabilir olmasıdır. Bu sebeple okul öncesi piyano eğitimi alan öğrencilerin gelişim süreçlerine piyano kursu eğitiminin son derece katkısı olmaktadır.

Sizdrama eğitim ve sanat merkezi olarak bizlerin piyano kursu içeriğinden bahsetmek gerekirse, ilk olarak piyano nedir ve tarihinde neler olmuştur adı altında bir dersimiz olmakla birlikte, daha sonrasında müzik hakkında genel bilgiler, solfej eğitimi, teknik açıdan eğitim olmak üzere tüm genel eğitimler bizim tarafımızdan verilmektedir.

 

 

© 2012 Akra Blog - Kısacası Aradığınız Herşey

Sitede yer alan tüm içerik Akra Blog'na aittir.

Mobilya Site Haritası