dermatoloji

Acısız Güzellik

Güzellik kavramı toplumlara ve kişilere göre değişiklik gösteren bir faktör olmakla beraber bu konuyu en çok enine boyuna düşünen insanlar genellikle kadınlardır. Güzellik anlayışı insanlık tarihi boyunca her zaman kadınlar için daha değerli ve önemli olmuştur. Güzellik için bir kadının yapamayacağı şey yoktur neredeyse. Bunu nasıl anlarız? Tabii ki güzellik adına geçirdikleri operasyonlardan anlarız. Teknolojinin henüz estetik anlamında gelişmekte olduğu, her gün yeni icatlar olan bir dönemde yaşıyoruz ve şundan bir on yirmi yıl öncesi estetik açısından teknoloji bu şekilde değildi. Bu konuda mağdur olan kadınları her daim televizyon programlarından izledik.

 

Cildi yananlar, yanış operasyon yapılanlar, enfeksiyon kapanlar ve daha niceleri. Bıçaktan korkan bir kadın bile güzellik için bıçak altına yatabilir hem de hiç gözünü bile kırpmadan. İşte bu devrede teknolojinin gelişmesi her geçen gün ameliyattan korkanların ve güzel olmak isteyenlerin yardımına koşuyor.  Ameliyatsız yüz germe işlemi tam olarak bu insanlar için icat edilmiş olmalı. Kan yok, yaralar yok, çok fazla acı yok, iyileşme süreci yok fakat güzellik var.

 

Ameliyatsız yüz germe uygulamalarının başında ‘botoks’ gelir.  Doku altına sıvı enjekte edilerek yapılan bu operasyon kırışıklıkların azalmasını ve daha genç bir görünüme sahip olmamızı sağlar. Botoks genellikle dudak kenarlarına, alına, kaşların ortasına yani kırışma ihtimali fazla olan bölgelere uygulanarak cildin gerilmesini sağlar. Ortalama olarak beş altı ay ömrü olan botoks istenildiği takdirde devamlı olarak yaptırılabilir. Diğer bir ameliyatsız yüz germe işlemi ise dolgudur. Botoksla benzer özelliklere sahip dolgunun maddesi tamamen laboratuvar ortamında hazırlanmış olup etki süresi kişiden kişiye göre değişmektedir.

 

Son elli yılda popüler olan ameliyatsız yüz germe işlemlerinden biri ise ‘ultherapy’ dir. Bu yöntem ultrason dalgaları kullanılarak yapılan bir yüz germe işlemidir. Özellikle müdahalenin zor olduğu boyun, dekolte gibi bölgelerde kullanılarak kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcıdır. Herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Cilt altını tıpkı ultrason cihazlarında olduğu gibi görüntülemeye yarayan bir sistem üzerine kurulmuştur. Bir diğer yöntem ise ‘Vshape’ denilen yöntemdir. Bu yöntem aşırı kilo kaybından dolayı sarkan derileri, gıdı bölgesini toparlayarak yüze tekrar V şeklini vermeyi amaçlayan bir yöntemdir. Germe işlemi yaparak sarkan deriyi toparlar ve eskisi gibi görünmesini sağlar. Ameliyatsız yüz germe işlemi teknolojinin en güzel yenilikleri arasında yerini almıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Bakımlı Saçlar İçin Olmazsa Olmaz Saç Maskeleri başlıklı makalemizde saç maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın