Akne Tedavisi seçenekleri

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki sivilcelerin oluşmasında kesinlikle önemli yeri var diye bildiğimiz çikolata ve çekirdek vb. yiyeceklerin bilimsel açıdan hiçbir kanıtı bulunmamaktadır. Bu nedenle tabi ki abartmamak koşulu ile bu tür yiyecekler de tüketilebilir. Ancak kişiye özel olarak bu besinlerin tüketilmesi sonucu sivilcelerin arttığı gözlemlenirse de yememekte fayda bulunmaktadır.

Unutulmaması gereken diğer önemli bir detay ise akne tedavisi son derece sabır isteyen bir süreçtir. Akne tedavisi başlar başlamaz bir mucize beklemek yanlış olur. Akne tedavisi başlar başlamaz yapılacak olan ilk önemli detay, günde en az 2 kez saf su ile cilt temizliğidir. Bunun yanında cilde uyumlu olan PH dengesini doğru sağlayacak olan ürünlerin kullanılması son derece önem taşımaktadır. Tüm bunların yanı sıra akne tedavisi bitse bile cilt temizliğine yine de önem verilmeli ve gerekli bakımlar mutlaka yapılmalıdır.

Şimdi gelelim akne tedavisinin farklı yöntemlerine… İlk olarak krem tedavisinden bahsedecek olursak, bilinmesi gereken en önemli detay sivilce kremlerinin sadece sivilce olan bölgeye sürülmesidir. Bunun nedeni sivilce kremlerinin deri soyma özelliklerinin ve cildi kurutma özelliklerinin bulunmasıdır. Ağızdan alınan antibiyotik tedavisinde genellikle kullanılan ilaçlar, Tetrasiklin, Doksisiklin, Eritromisin, Klindamisin vb. Ayrıca akne tedavisi uygulanabilecek diğer nedenle ise yine bayanlarda olan polikistik over sendromu sonucunda meydana gelen adet düzensizlikleri sonucu meydana gelen sivilcelenmeler için de tedavi son derece önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Aknenin Sebepleri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply