Aknenin Sebepleri Nedir?

Akneler, kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinden salgılanmakta olan sebum oranında artışlar gözlemlenir. Özellikle polikistik over sendromu olan bayanlarda bu durum daha da belirgin olmakla birlikte, sebum artışı ile gözenekler tıkanır ve dolayısı ile siyah noktalarda meydana gelir. Bu oluşan siyah noktalar aknelerin oluşmasında başlıca nedenlerdendir. Akne tedavisi uygulanacak olan kişinin sivilce oluşumlarının nedeni doktorlar tarafından denetlenmeli ve özenle muayene edilmelidir. Çünkü akneler oluşum zamanları ve geçmeme sürelerine göre değerlendirilerek bir akne tedavisi uygulanmalıdır.

Aknelerin genellikle ergenlik çağlarında meydana gelseler de, bazı kişilerde yine bazı rahatsızlıklara bağlı olarak daha ileriki yaşlarda da meydana gelebilmesi oldukça mümkündür. Kısacası akneler her yaşta görülebilir ve akne tedavisi yöntemleri de yaşa ve sivilcenin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aknelerin özellikle görüldüğü yerler ise boyun, yanaklar, burun ve çevresi, alın vb. daha fazla yağlanmaya meyilli bölgelerdir. Bu nedenle sivilcelerin meydana gelmesini engellemek ya da var olan sivilcelerin artmasını engellemek istiyorsanız cildinize mutlaka temiz bakmalı ve günde en az 2 kez doğal sabunlar ile yıkamalısınız.

Tüm bunların yanı sıra sivilceler ile baş edebilmenin diğer yolları ise, kimyasal peeling yaptırmak, lazer tedavisi ile sivilcelerden kurtulmak ya da PRP tedavisi gibi yöntemler ile aknelerin oluşumuna engel olabilecek tedavileri uygulamak gerekebilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Makat Çatlağında Botoks Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply