Mobilya

Ankastre İçin Pratik Bilgiler

Mutfak evin en önemli yerlerinden biri olup bayanların en çok zaman geçirdiği yerlerin başında gelir. Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber artık mutfak seçimlerinde ankastre mutfakların daha fazla tercih edildiği görülmektedir.

 

Ankastre, gömülü entegre olmuş, bir noktaya sabitlenmiş, iç içe geçmiş anlamına gelmektedir. Günümüzde çeşitli aletlerin duvarın içine yerleştirilmiş, bir oyukta entegre bulunan çeşitlerine bu ad verilmektedir. Ankastre mutfak anlayışı da buradan gelir. Mutfaklarda ankastre kullanmak hem kullanım açısından hem de yer tasarrufu açısından büyük önem taşır. Bu nedenle ankastre seçerken bütün koşullar dikkate alınarak bazı püf noktalarına önem verilerek seçilmelidir.

 

Ankastre mutfak içinde ankastre şeklinde yapılmış fırın, ocak, davlumbaz, buzdolabı gibi mutfakta en çok kullanılan araçlar yer alır. Bu ürünleri seçerken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle ankastre ocak seçerken 60’lık 70’lik, 90’lık modüllerden oluşan çeşitler arasından tercih yapılabilir. Evdeki kişi sayısına göre modüllerden biri seçilebilir. Ocak seçilirken bir diğer önemli şey de ocağın paslanmaz çelikten olmasıdır. Ocağın üzerine dökülen, akan, sıçrayan, üzerinde yanan, yapışan ve hatta temizlik maddelerinin verebileceği zararları en aza indiren ideal bir malzemedir. Kullanılan enerji sınıfı ve türüne de önem verilmelidir.

 

Ankastre fırın için, fırının kolay temizlenebilir olması, malzemesinin ve işçiliğinin iyi olması, fırın kapı içinin komple cam olması gibi bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ankastre davlumbaz için, teknik servislerden faydalanmak çok önemlidir. Çünkü işi bilenin küçük hesaplamalar yaparak mutfağa uygun davlumbaz seçilmesi hem emiş gücü hem de buharı hızla mutfaktan uzaklaştırması açısından önemlidir. Bacalı be bacasız kullanımda tercih bacalıdan yana yapılmalıdır. Çünkü bacalı ürünler diğerine göre %30 a kadar avantaj sağlamaktadır. Fırın ve davlumbaz ölçülerinin birbirini tutması da çok önemlidir.

 

Ankastre buzdolabı için ise, öncelikle ne hacimde bir dolaba ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Konulacağı yer de seçilen ebatla örtüşmelidir. En çok enerji harcayan cihazlardan biri olduğu için yapılan tercih az tüketim yapan modellerden yana olmalıdır. Bunun için No Frost özellikli dolaplar tercih edilmelidir. Çünkü bu modeldeki dolaplar karlanmayı önlediği için hem kullanım kolaylığı hem de enerji tasarrufu sağlar. Bu pratik bilgilere dikkat ederek yapılan ankastre seçimleri ileride karşı karşıya kalınabilecek sorunları önler.

Tüm ankastre modelleri için http://www.ankastreal.com/ sitesini ziyaret ediniz.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuk Odaları başlıklı makalemizde Çocuk odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın