Av İçin Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde insanlar çeşitli sebeplerden dolayı ava çıkarlar, kimisi hobi olarak kimisi de geçim için ava çıkar. Fakat av malzemeleri hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar vardır. Av ne amaçla yapılırsa yapılsın malzemelerine her türlü ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin balık avına çıkacak olan kişinin mutlaka tam olarak olta malzemelerinin yanında olması gerekir. Olta malzemelerini kullanarak istediği çeşit ve istediği kadar balık tutabilir.

 

Bir diğer av çeşidi olan silah ile yapılan av havalı tüfek ya da havalı tüfek tabanca kullanılmaktadır. Bu şekilde av malzemeleri satan yerler ruhsatlı şekilde silah satarlar ve bu şekilde olması da gerekiyor aksi halde herkes gidip alırsa ciddi tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Av malzemelerinde kıyafette çok önemidir bilindiği gibi ava çıkılan yerler yüksekte ve ıssız yerlerde olur ve inanılmaz soğuk bir ortam vardır. En önemlisi termal içliklerden alınmalı ve ava çıkarken mutlaka giyilmeli, yelek ve tulumlarda çok önemlidir. Su geçirmeyen ve soğuk geçirmeyen ayakkabılar alınmalı ve rahatlığa önem verilmelidir. Maddi olarak biraz yüksek olsa da bu malzemeler av için çok önemlidir.

 

Ava giderken yanımıza alacağımız önemli malzemelerden biri de bıçaktır, sağlam ve kaliteli olanlardan seçilmelidir. Aynı zaman da sizi koruyacak olan köpek savardan yanımıza almamız gerekir. Çantalar da çok önemlidir sürekli sırtımızda olacağından rahat taşınabilir bir çanta olmalı ve bol gözlü olmalı. Mutlaka yanımızda fener ve yedek piller bulundurmalıyız. Yalnız başına asla ava çıkmamalıyız çünkü gidilen yerde telefon büyük ihtimal çekmeyecektir ve olası durumda yanınızda biri olması gerekir.

 

Mutlaka av konusunda bilgisi olan biri ile ava çıkmak gerekir, malzemelerinizi çıkmadan defalarca kontrol etmeniz gerekir ve hiçbir şey unutmamaya özen göstermek gerekir. Fişekler ve kurşunları ayrı yere koyup çok iyi muhafaza edebileceğimiz yerde saklamak gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse av malzemelerin de önemli olanların başında kıyafetler gelir ve yanınıza olası durum halinde konserve yiyecekler almamız gerekir. Ava çıkacak olan kişi her zaman kendini sıcak tutmalıdır, kahve için sıcak su bulabileceği çay için demlik götürebilir. Ortam sıcak olursa hem keyif alınır hem de rahat avlanmanızı sağlar. Yeter ki her konuda dikkatli olalım ve tedbirsiz yola asla çıkmayalım.

 

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply