Aksesuarlar

Aydınlatma Ürünleri neden Gereklidir?

 

Merhabalar başlıkta da belirttiğim gibi ışık çok önemlidir insanoğlu için önceden ışık veya aydınlatma olmadan insanlar ne zaman gün ağardı herkes evine gider ve o günkü günün süresi gün kararana kadardı. Ama şimdilerde öyle değil daha fazla gün ve gün içerisinde yapamadığımız birçok işi akşamları da bu ışıklandırma sayesinde gerçekleştirebiliyoruz.

Daha önceleri ışığın icadından önce herkes bütün işlerini gün ağarana kadar halletmeye çalışırdı. Yağmurlu veya bulutlu günlerde ise insanlar dışarı bile çıkmaz karanlık olacağından dolayı ışığı göremediler belki de… Biz bu yüzden bence ışığı yani ampulü ilk bulan insan olan Edison teşekkür borçluyuz. Onun sayesinde ışığa kavuşmuş olan bizler onu israf etmeden gerektiği kadar kullanmalıyız.

Bazı insanlar tamam enerji kaynaklarımız mevcut her türlü aydınlatma araç ve gereçlerine de sahip olabiliriz ama demek değildir ki ben enerjiyi aydınlatmada dilediğim gibi kullanırım manasına da gelmez. Bu şekilde düşündüğünüzde ışık enerjiye bağlıdır, yani enerji olmadan aydınlatma olmaz biz ülke olarak enerji alanında zaten dışa bağımlıyız eyer gerektiği kadar kullanırsak bu bağımlılığı daha aza indirmek elimizdedir.

Aksi takdirde hoyratça kullanılan bir aydınlatma sayesinde dışarıya daha çok bağımlı olmakla beraber keşke hepsi o kadar olsa inanın bana dışarının da enerjisin israf ederek kullanırsak dünyada kullanılacak enerjiyi bizden sonraki nesle bırakamayabiliriz anlayacağınız bizden sonra gelen nesil, bizden önceki nesiller gibi karanlığa gömülebilir.

Gelin zaman geçmeden evlerimizde işyerlerimizde caddelerde aydınlatma sayesinde gecede dâhil gündüz gibi görebiliyor ve gezebilip işlerimize görebiliyorsa bunu biz kullandığımız gibi bizden sonraki nesillere de barakalım.

Bu aydınlatmada kullanılan enerji barajlar sayesinde elde edildiği gibi Edirne taraflarında da rüzgârdan elde edilebilmektedir. Bu enerjiyi kullanmada güneşten de kullanılabilmektedir gündüz güneş ışıklarından elde ettiğimiz enerjiyi gece aydınlatmada kullanabileceğimizi biliyor muydunuz?

Bunu ben Erzurum da bir iş adamı tarafından devasal bir güneş paneli kurup elde ettiği tesisi görmüştüm çokta sevinmiştim yani güneş doğduğu süre zarfı içinde onun ışıklarından aydınlatmamızda eksik olmayacaktır.

Bunun yanı sıra evde aydınlatmada kullandığımız ampul ve florasan lambalarımızın da veya avizelerin içindeki lambalar kesinlikle LED lamba kullanılmasını tavsiye ederim yanılmıyorsam eğer tasarruf sağlıyorlar diye biliyorum Aydınlatmada problem olmadığını hatta daha iyi aydınlatmanın yanı sıra daha az enerji kullanıyorsunuz.

 

Hem faturanızın daha düşük gelmesi, hemde daha az enerjiyle daha aydınlık geceler ve günler dilerim.

 

Bir önceki yazımız olan Batman Ve Pelerini başlıklı makalemizde Batman kostümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın