Batman Kostümü Bir Ayrıcalıktır

Film dünyasından ve çizgi film kahramanın olarak herkesin çok yakından tanıdığı ve Türkçe ‘de yarasa adam anlamına gelen Batman, hep bir gizlilik arkasına saklanmaktadır. Gündelik hayatında bir iş adamı olan Bruce, çevresi tarafından sevilen ve saygı duyulan bir insan olarak yaşamaktadır. Fakat özellikler geceleri kötülerin amansız bir takipçisi ve yok edicisidir. Zor durumda olan insanların yanında olan ve onları koruyan kötüleri ise hapishanenin o soğuk parmaklıkları arkasına atmak için her türlü mücadeleye başvuran bir karakterdir.

Bu sebepten ötürü de büyük küçük herkesin çok fazla ilgi duyduğu sevdiği bir süper kahramandır batman. Onu gizemli kılan en büyük yanı ise üzerindeki kostümüdür. Batman kostümü bir yarasayı andıran ve bir maske, pelerin özel bir kıyafetten oluşmaktadır. Bu da çocukların çok hoşuna gitmektedir. Kostümü batma’nin vazgeçilmezidir.

Batman kostümü olmadan suçluların karşısına çıkmaz ve kendi kimliğini belli etmekten de her zaman kaçınır. Bu sebepten dolayı da hep bir gizli yanı olmuştur. Tabi düşmanları onun kostümünün altında kim olduğunu anlamak için her zaman çok fazla çaba gösterseler de başarılı olamamışlardır. Bu sırrı yalnızca sadık hizmetkârı bilmektedir ve o da bunun bir sır olarak kalması için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Batman kostümü adından da anlaşılacağı gibi bir yarasaya çağrıştırmaktadır. Koyu renkler ve kollarını açtığında adeta bir yarasa kanadı gibi kıvrımlara ve bükümlere sahip olmaktadır. Adeta onu gökyüzünün ve gecelerin bir hâkimi kılmaktadır. Bu sayede batman çok geniş kitlelere çok hızlı bir şekilde yayılmıştır ve her kesimden fan edinmiştir. Özellikle çocuklar ve gençler için bir idol olmuştur.

Batman posterlerini kendi odalarına asmaktalar ve bu onları daha mutlu hissettirmektedir. Çünkü batmanin kendine göre özel bir karizması vardır. Bu durum da kendine çeken ayrı bir özeliktir. Bu özelliğe sahip olmasında şüphesiz onun suçlular karşısında amansız mücadelesi yatmaktadır. Her seferinde dünyayı acımasız suçlulardan kurtararak daha yaşanılır bir gelecek için çalışmaktadır. Ve hep de öyle devam edecek gibi görünmektedir.

Gelecekte ne olur bilinmez fakat batman aksesuarları her yaştan insan için bir ayrıcalık olarak algılanmakta ve öyle de devam edecek gibi görünüyor.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarımızın Eğlencesi Star Wars Maske başlıklı makalemizde Star wars maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply