Mobilya

Bir Genç Odası Nasıl Olmalıdır?

Hepimiz doğar bebek oluruz, büyür çocuk oluruz, yetişkinliğe hazırlık dönemi ergen yani genç oluruz. Her dönemin ayrı sorunları mutlaka var. Ama ergenlik bambaşka… Etrafımızda ya da evimizde varsa eğer gençlerimiz bilirsiniz mutlaka, her şey onlar için büyük sorundur. Çok hassastırlar. Önemli olan onların bu dönemlerini güzel geçirmelerine yardımcı olmaktır.

 

Öncelikle kendilerine ait odası olmalı. Genç odaları içinde bölümler oluşturulmalı mesela hobi alanı olmalı bir bölümü, diğer bölüm çalışma alanı, bir tarafta dinlenme müzik dinleme köşesi böyle tek odada bölümler halinde düzenleme yapıldığında, kendi düşünceleri, aktiviteleri de ona göre düzenli olur. Genç odaları için yapılan en büyük yanlışlardan biride yatağı odanın ortasına konumlandırmak bu gerçekten hem görüntü olarak hem de gencin odayı kullanım amacına uygunluğu yönünden itici bir durum.

 

Mümkünse yatak odanın kapısı açıldığında, gördüğümüz en uzak duvara yakın yere konumlandırılmalıdır. Genç odasında renk olarak koyu tonlar asla kullanılmamalıdır. Açık, canlı renkler tercih edilmelidir, bunun için odayı kullanan gencin fikri de alınmalıdır mutlaka böyle bir durum onun için çok önemli… Karar alınırken kendine danışılması gencin kendine olan güvenini arttırır.

 

Gençler, yetişkinlerden ziyade yaşamı daha uçlarda yaşamakta, daha heyecanlı daha mutlu tarafını seçmektedir. Onun için günlerinin büyük bölümünü geçirecekleri oda onların mutlu ve memnun olacakları şekilde düzenlenmeli, fikirleri alınmalı ve yol gösterilmelidir. Genç odaları, özgün ve yenilikçi tasarımlara sahip olması gerekmektedir. Mobilyaları kullanışlı, rahat, istediği renkte olmalıdır. Işık sistemi çalışma masasına sol ve arkadan gelmelidir. Dolapların raflı olması, istediği kitap ya da cdleri rahatlıkla koyup alabilmesini sağlar. Genelde rafları olan dolaplar tercih edilir.

 

Gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Bize faydası olması açısından bakmayalım olaya artık. Önce kendine faydalı olmalı, kalbi hür, fikri özgür, bilgili eğitimli topluma faydalı birer birey olmalı. Onlara şimdi bir oda sunuyoruz ya, aslında onlara öyle karakter sunalım ki kendi düşünceleriyle yoğrulan bu karakterle istediğini olsun ama önce kendi olsun. O yüzden genç odaları çok ama çok önemli onları yetiştiren geliştiren odalardır genç odaları…

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya Ve Mobilyacılığa Farklı Bir Bakış başlıklı makalemizde mobilya ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın