bitkisel sivilce maskeleri

Genellikle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan ve özellikle bayanları estetik açıdan oldukça rahatsız eden cilt lezyonlarına sivilce tanımını yapabiliriz. Tabi ki hem bayanlar, hem de erkekler için sorun teşkil eden sivilce problemleri için tıbbi yönden müdahale edilebiliyor. Doktorların verdiği kremler ya da bazen iltihapları içeriden kurutmak için verilen antibiyotikler… Tüm bu işlemler yapılabilir. Ancak bizlere Allah’ın sunmuş olduğu bitkilerde doğal şifa kaynağı olduğu için evlerinizde de bazı maskeleri hazırlayarak sivilcelerinizden kurtulabilmeniz mümkün. Üstelik bitkisel sivilce maskeleri içeriğinde kimyasal olmadığı için cilde her zaman daha yakın bir dosttur.
Evde uygulanabilecek bazı bitkisel sivilce izi maskeleri tarifi;

  • Bir kabın içerisine, bir yemek kaşığı limon suyu içerisine 1 yemek kaşığı toz tarçını ilave edin ve macun kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra hazırlanan bu karışımı parmağınızla sadece sivilcelerin olduğu yerlere sürerek, kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  • Küçük bir kasenin içerisine 1 çay kaşığı aspirinin tozunu koyuyoruz ve üzerine bir çay kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışıma 1 çay kaşığı kil ilave ederek yine iyice karıştırıyoruz. Daha sonra maskeyi sivilcelere uygulayarak 15 dakika kadar bekliyoruz. Ardından ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Tarif ettiğimiz bitkisel sivilce maskelerini haftada 2 kez olmak üzere tekrarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply