Bitmeyen Kartuş Sistemi

Nedir bu bitmeyen kartuş? Artık her birimizin evlerimizde, işyerlerimizde, okullarda yani kısacası gündelik hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz bilgisayar ve haliyle yazıcı teknolojisinin temel elemanları kartuşlardır. Kartuş; yazıcı içerisinde bir haneye eklenen ve basılacak kâğıtlara işlenecek mürekkebi bulunduran kısımdır. Bu mürekkepler renkli veya siyah olabilir.

Ancak ne yazık ki kartuşların ömrü çok çabuk tükenmektedir ve sürekli değişime ihtiyaç duyulmaktadır ve bu kartuşlar yazıcının içerisinde yer aldıklarından dolayı içerdiği mürekkep miktarını kontrol etmek oldukça zordur. İşte artık bu konuya bir çözüm olan bitmeyen kartuş dediğimiz yeni bir teknolojik buluş var.

Bitmeyen kartuş ise yazıcının içerisine değil de dış tarafına monte edilmek suretiyle sabitlenir ve şeffaf renkli olması sebebiyle de içeriğindeki mürekkep miktarını takip edebilmek mümkündür. Bu sayede azaldığını fark etmek mümkündür. Üstelik azaldığını gördüğünüzde içine mürekkep eklemek suretiyle ( aynı bir kaba su doldurur gibi kolayca şeffaf haneye boşaltarak ) oldukça kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

Ayrıca bu mürekkeplerin ömrü normal kartuşlara göre daha uzun olmakta ve haliyle maliyeti de daha ucuz olmaktadır. Ancak her teknolojik alette olduğu gibi bu bitmeyen kartuş ile kullanıldığı yazıcılar için kullanılan üründen daha iyi ve doğru sonuç elde edebilmek için mutlaka uyulması gereken kurallar vardır.

İlk olarak cihazınızla birlikte elinize ulaşan Cihaz Kurulum ve Kullanım Kılavuzu size yol gösterecektir. Ancak kılavuzunuzda yazanların dışında öncelikle yazıcınızın ortalama olarak 15 günde bir mutlaka bir sayfa renkli çıktı alması gerekmektedir. Bu işlem renklerin kullanılmadığı için bozulmasına engel olarak korunmasını sağlayacaktır.

Bir diğer kural ise mürekkep tanklarının her zaman yazıcı ile aynı seviye tutulması gerekliliğidir. Bunun sebebi ise mürekkebin kartuşların içine dolumunu kolaylaştırmaktır. Ayrıca şeffaf olan tanklardan mürekkebin miktarının takip edilebildiğini ve bitmesini beklemeden mürekkep ekleyerek doldurabildiğimizi söylemiştik.

Ancak hiçbir zaman mürekkebin tamamen bitmesini beklememek gerekir, tankın dibinde az bir seviyeye gelmiş olan mürekkebe bitmeden ilave yapılmalıdır. Son olarak uyulması gereken kural ise şudur ki; hiçbir zaman yazıcıyı kapatmak için güç kablosu ya da fişi çekilmemeli yazıcı üzerindeki açma kapama düğmesi kullanılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Mutfaklarda Ki Ankastre Şıklığı başlıklı makalemizde ankastre hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response
  1. 7 Mart 2016

Leave a Reply