Teknoloji

Bitmeyen Kartuş Sistemini Daha Önce Duydunuz Mu?

İnkjet mürekkep püskürtmeli olarak çalışan yazıcılar, ince ince kâğıda direk olarak ufak mürekkep damlaları ile fışkırtma ilkesine dayanarak çalışır. Bu işlemi gerçekleştirmek için püskürtme kartuşunu kullanmak gerekmektedir. Bitmeyen kartuş dediğimiz sistem ise, yazıcının baskı görevini en iyi şekilde gören baskı kartuşlarına yani tank sistemi en iyi şekilde bağlanarak takılan güzel bir sistemdir. Tank sistemi montajı asla kartuş bağlantılarına ve hortumlarına zarar vermez. Özellikle tasarlanan bu sistem kusursuz bir çalışma sağlamaktadır.

 

Bitmeyen kartuş sistemi olarak ele aldığımız tanklı sistem yazıcının dış tarafında durur. Bu tanklar hortumların vesilesiyle yazıcının içindeki kartuşlara bağlanır. Her tankta hemen hemen 80,100 ml civarında değişen mürekkepler bulunmaktadır. 4 tanklı bitmeyen kartuş sisteminde ise yaklaşık olarak 400 ml mürekkep vardır. Toplam 400 ml civarı mürekkep ile %5’lik bir baskıya göre ortalama 3000 ila 5000 sayfa arasını çıktılar alınabilmektedir. Bu sayede ise 1 sayfa a 4 baskısının maliyeti ise 1 kuruş civarı olmaktadır. Yani 100 sayfa 1 TL gibi.

 

Bitmeyen kartuş sisteminde yer alan mürekkep tankları şeffaf bir görümdedir. Kullanan kişi çok rahat tanklarda ki mürekkebin ne kadar kaldığını takip edebilir ve mürekkep azalmaya başladıkça çok rahat bir şekilde mürekkep doldurabilir. Bu tanklara mürekkep doldurmak su doldurmaktan daha kolaydır.

 

Çok uzun bir süre mürekkep doldurmak gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bitmeyen kartuş sisteminin baskı kalitesinde hiçbir bozulma olmadan, %90 civarı oranla tasarruf sağlayabilirsiniz. Düşük maliyetle ise binlerce sayfa baskı alabilirsiniz. Yazıcı içinde var olan püskürtme kartuşlarının güzel bir özelliği mürekkep bittikçe orda bulunan hortumlar vasıtasıyla bu tanklardan sürekli mürekkep çeker. Bu sayede bu kartuşları mürekkep ile besleme durumu oluşur. Bitmeyen kartuş sistemi olarak adlandırdığımız bu sistemin diğer bir adına ise, sürekli bir şekilde an ve an besleme organizasyonu da denilebilir.

 

Çok avantaj sağlayan bu bitmeyen kartuş sistemi, özellikle evinizde okula giden bir çocuğunuz varsa sizlere çok avantaj sağlayacaktır, zira şimdiki hocalar sürekli İnternetten ödev vermektedirler.

Bir önceki yazımız olan Nokia 3310'nun Yeni Versiyonunu Gördünüz mü ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın