Bitmeyen kartuş=bitmeyen tasarruf

 

Dünyanın değişmesiyle birlikte, bilgi ve belge akışının da seri hale geldiğini görmekteyiz. Temelinde elektronik yapının yer aldığı, bilgi teknolojilerinin en çok kullanılan ürünlerinden biri de şüphesiz ki yazıcılardır. Pek çok alanda yeterlilik gösteren iş yerlerinin vazgeçilmez eşyasıdır yazıcılar. Yazıcılarda en önemli sorun ise kartuş durumudur. Bu makalede, bu sorunun çözümüne yönelik bir konuyu ele alacağız. Konumuz; bitmeyen kartuşlu yazıcı.

 

Bitmeyen Kartuşlu Yazıcı Nedir?

 

Sıradan yazıcıların sistemi şöyledir; mürekkep püskürtme sistemiyle çalışan bu yazıcılar, milimetrik kanalları sayesinde, kağıt üzerine, mürekkep damlaları fışkırtır. Böylelikle yazma işlemi gerçekleşir. Bitmeyen kartuşlu yazıcı sistemi ise farklıdır. Bu tip kartuşlarda, yazıcının baskı işlevini yerine getiren baskı kartuşları, kendilerine bağlanan tank sistemi ile beslenmektedir.

 

Tank Sistemi Nedir?

 

Tank sistemi diye adlandırılan bu sistem; yazıcının dış kısmına, yazıcının kendisine herhangi bir zarar vermeyecek şekilde monte edilmiştir. Tank sistemi, kartuş bağlantıları ve hortumları içine alan bir yapıdır.

 

Bitmeyen Kartuşlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

 

           Bitmeyen kartuşlu yazıcı üreticileri, bu tanklı sisteme yazıcının dışında yer vermiştir. Tanklar, hortumlar vasıtasıyla, yazıcı içindeki kartuşlara bağlanmıştır. Tankların her biri, yaklaşık olarak 80 ile 100 ml arasında değişen miktardaki mürekkebi içinde bulundurur. Bu da şu anlama gelir ki, 4 tank bulunduran bir bitmeyen kartuş sisteminde, toplamda yaklaşık olarak 400 ml mürekkep bulunmaktadır.

 

Bu miktarla birlikte, yaklaşık olarak 3000-5000 arası sayıda çıktı almak mümkün hale gelmektedir. Böylelikle de bir sayfa çıktının maliyeti 1 kuruş olmaktadır.

 

Bitmeyen Kartuşlu Yazıcıların Kullanım Kolaylığı

 

Bu tip yazıcılarda, kullanılan ve daha önce de tarif ettiğimiz tank sistemi, içi görünen bir sistemdir. Bu da, tankların içindeki mürekkep miktarının kolaylıkla kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Mürekkep durumunun takip edilmesindeki kolaylık, yazıcıdan alınan performansın sekteye uğramasını engeller.

 

Mürekkep doldurma işlemi de son derece basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yazıcı içindeki kartuşlar boşaldıkça, tanklar içerisinden sürekli olarak mürekkep çekmektedir. Bu son derece basit ve fonksiyonel bir sistemdir.

 

 

 

           Bitmeyen kartuşlu yazıcı satın almak için saydığımız üzere pek çok sebep bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde, binlerce sayfa çıktı, hatır sayılır oranlarda tasarruf edilerek sağlanabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan HP Kartuş Dünyası başlıklı makalemizde HP kartuş hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply