Ev tekstili

Bornoz Takımı Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bornoz nedir, nasıl üretilir? Bornoz banyodan sonra kurulanmak için kullanılan giyilebilir mont şeklinde bir havludur. Bornoz üretim aşamaları ile havlu üretim aşamaları aynıdır. Öncelikle iplikler sarılıp boyanarak renklendirilmektedir. Ardından dokunarak dikim işlemi gerçekleşmektedir. Bornoz üretiminde hidrofil, türbang, enzim ve silikon kullanılmaktadır.

Bornoz üretiminde kullanılan hidrofilin suyu emme özelliği vardır. Silikon ise bornoza yumuşaklık özelliği sağlamaktadır. Enzim bornozda tüylenmeyi önleme özelliğine sahiptir. Türbang ise ürüne düzgün ve yumuşak dokunma özelliği sağlamaktadır.

 

           Bornoz takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bornoz alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki kalitesi olmalıdır. Bunun dışında modeli ve bedeni de çok önemli olmaktadır. Naylon ve sentetik malzemelerden üretilmiş bornozlar hem sağlığa zararlıdır hem de yeterli kurulanma sağlamamaktadır. Aynı zamanda kullanım süreleri de kısa olmaktadır.

 

           Bornoz takımı modelleri nelerdir? Bornoz modelleri arasında; kısa boy, orta boy, tam boy ve hafif bornozlar yer almaktadır. Kısa boy bornozlar diz hizasından yukarda olan modellerdir. Yaz aylarında ya da ılıman iklimlerde tercih edilmektedir. Kullanımı oldukça rahat ve pratiktir. Orta boy bornozlar diz altına kadar uzanan bornoz modelidir. Duş sonrası kullanımı oldukça rahattır. Tam boy bornozlar ise ayak bileklerine kadar uzanan bornoz modelidir. Hafif bornozlar ise yaza uygun olan bornoz modelidir. Sık yıkamaya rağmen bozulmayan ve yıpranmayan modeldir.

 

Bornoz kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

-Bornozlar ürün etiketinde yer alan yıkama talimatına göre yıkanmalıdır.

-Bornozun ilk 3 yıkamasında yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda ürünlerde tüylenme ve tüy dökme sorunu ile karşılaşılmaktadır.

-Çamaşır makinesi tam doldurularak bornoz yıkaması gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda yıkandığı takdirde mekanik çarpmaların verdiği zararlardan dolayı yıpranmalar oluşacaktır.

-Yıkama sonra kurtulmadan uzun süre ıslak bekletilmemelidir.

 

           Bornoz takımı her evde mutlaka bulunan tekstil ürünlerinden biridir. Özellikle çeyizlerde alınması gerekenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bornoz takımları kişilerin zevkine göre renk ve modelde bulunmaktadır. Özellikle çeyiz dükkanların da farklı kalite ve modellerde çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda internet üzerinden de çok sayıda çeşit ve desende bornoz takımlarına ulaşmak mümkündür. Bornoz takımları seçiminde mutlaka ürünün kalitesi ön planda olmalıdır. Böylece kullanım süreside uzun olacaktır.

Kaynak: miraykaya.com

Bir Cevap Yazın