Botoks

Botoks bir toksindir, colustridium botulinium isimli bir bakteriden üretilmiştir. Vücuttaki kırışıklıkları açmak ve belli bir dereceye kadar gerdirme ya da yukarı çekme uygulaması için kullanılır.

Nasıl uygulanır?

İpince olan iğne uçlu olan minik şırıngalar ile deri altına doğru uygulanır. Bu işlem dermis tabakasına etki eder. Böylece sorunlu deri tabakasına direk bir temas sağlanır.

Nasıl etki eder?

Bu botoks ilacı, deri ile problem oluşturan sinir uçları arasındaki iletkenliği keserek bir kısma kadar felç yaratır. Bu “felç” terimi sizde korkma hissi yaratmasın. Bu sektörde işlemin uygulanması için o sırada o uçtaki sinirleri etkisiz hale getirmenin bir deyiş şeklidir.

Hangi kısımlara ve hangi kişilere uygulanabilir?

Bu işlem, kırışmış ve aşağı sarkmış minik kısımların onarılması için müsait olan aşağı yukarı her bölgeye uygulanabilir.

– Frontalis kasları ve çevre bölgesi ( alın denebilir )

– Burun çevresi

-Burnun uç kısmı

– Kaşlar

-Dudak ve çevresi

-Gözaltı bölgesi

– Kaz ayaları bölgesi

-Göğüs kısımları

-Boyun bölgesi

– Eller

– Mimik çizgileri içeren tüm bölgeler.

Bu işlemin uygulandığı kitle şöyledir; hamile olmayan ve çocuk emzirmeyen bayanlar, kırışıklığa sahip olanlar, ergenliği geçmiş kişiler, alerjik enfeksiyonel problemi olmayan kişiler. Bundan ayrıca bu işlem kanser, verem gibi ağır hastalık yaşayanlara uygulanmamalıdır. Bu istisnalar dışında herkes botoks yaptırabilir.

İşlem sonrasında

Bu işlem uygulandıktan hemen sonra güneş koruyucu krem kullanmak yani cildi 1 gün boyunca dış etkenlerden korumak ve ovmak çok önemlidir. Bundan ayrıca 2 gün içinde de ağır iler yapılmamalı, sıcak su ile banyo yapılmamalıdır ve yüzüstü yatılmamalıdır. Botoks sadece kırışıklık tedavisinde mi kullanır? Buyurun diğer kullanıldığı alanları da inceleyelim.

Botoks sadece kırışıklık açma ve yukarı çekme tedavilerinde kullanılmaz buna ek olarak terleme tedavisinde de uygulanır. Genel olarak birçok probleme genel çözümdür.

-Koltuk altında

– Avuç içlerinde

– Ayaklarda

– Diz ve kol eklemlerinin büküldüğü yerlerde

– Alın, sırt gibi yerlerde terleme problemini çözmek için enjekte edilir.

İşlem acı verir mi?

Bu işlem uygulanırken deri altına ilaç verilmesi nedeni ile bir acı vermektedir. Fakat bunu önlemek için lokal anestezi kullanılır. Çeşitli krem ya da spreylerle uygulanmaktadır.

Botoks’un kalıcılık süresi nedir?

Botoks işlemi kalıcı değildir. Söz konusu etken maddenin işlevini yitirmeye başlaması ile yavaş yavaş işlem öncesi görünüme geri dönüş sağlanır. Bu nedenle botoks işlemi kalıcı değildir. Bu işlem kalıcı değildir. Uygulandığı günden itibaren işlevini ve görünümünü yitirmeye başlar. Bu nedenle uzun vadeli bir işlem değildir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Güzelliğin Gizli Sırları başlıklı makalemizde Dermokozmetik hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags:

Leave a Reply