Botoks ve Dolgu Nedir

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri ince dudakları dolgunlaştırabilir, belirgin olmataraf konturları belirgin duruma getirir, yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri yumuşatır ya da girintili uçuruma izlerini düzeltir.

Yüzde ıslaklanma etkileri gümutluluk maruz kalma, kalıtım ve ıslakam tarzı nedenleri ile vakit dahilinde ortaya çıkmaya başlar. Yüz bölgesindeki ilk ıslaklanma etkileri yüzün dolgunluğunu yitirmeye başlaması ve kırışıklıkların belirmesidir. Yüzdeki bu çizgileri yumuşatmak ve yüzün hacim ile dolgunluğunu yenilemek ekseriyetla enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile operatöri müdehale olmaksızın elde edilebilir.

Eğer yüz hatlarınızı yenilemek ya da kırışıklıkları ve çizgileri azaltmak istiyorsanız yumuşak dolgu maddeleri kullanılarak enjeksiyon terapisi yaptırmak sizin dahilin uygun olabilir.

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri şunları sağlar;
İnce dudakları dolgunlaştırır
Belirgin olmataraf konturları belirgin duruma getirir
Yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri yumuşatır
Girintili uçuruma izlerinin görüntüsünde iyileşme sağlar
Bu işlem neleri düzeltmez;

Yumuşak doku takviyesi ıslaklanma sürecini durdurmaz. Eğer yüzünüzdeki öğeları değiştirmek istiyorsanız, bunun tarafıtı yüz germe, kaş kaldırma ya da göz kapağı estetiği olabilir.

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri gibi işiyatsız gençleşme tedavileri operatöri müdahaleler ile aynı nihayetuçları vermez ancak bir yüz germe operasyonunun vakitının gelmesini geciktirebilir.

Benim dahilin uygun mu?

Kozmetik operatöri müdahaleleri kapsamında yer almamakla birlikte, yumuşak doku takviyesi tıbbi bir işlemdir.

Bu uygulamayı başka birilerinin isteklerini karşılamak ya da kendinizi kusursuz bir görüntü şablonuna oturtmak dahilin değil, gerçekten ve sadece kendiniz dahilin yaptırmalısınız.

Aşağıdaki koşullar geçerli ise yumuşak doku takviyesi sizin dahilin uygun bir seçenek olabilir;
Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız
Olumlu bir nazar açısına sahipseniz ve aklınızda görünüşünüzde bir iyileşme elde etmek dahilin belirli ancak gerçekçi hedefler varsa
Yumuşak doku takviyesi uygulamanızın başarısı ve güvenirliği büyük ölçüde konsültasyonunuz gizasında sizin isteklerinizi açık biçimde belirtmenize ve önyargısız yaklaşımınıza bağlıdır. Sağlığınız, istekleriniz ve ıslakam tarzınız ile alakali size bir kaç soru yöneltilecektir.

Aşağıdakileri konuşmak dahilin hazırlıklı olun;
Bu işlemi neden istiyorsunuz, beklentileriniz ve istediğiniz nihayetuç nedir?
Sağlık durumunuz, ilaçlara karşı alerjileriniz ve daha evvel geçirdiğiniz tedaviler
Mevcut olarak kullandığınız ilaçlar, vitaminler, bitkisel destekler, alkol, tütün ve uyuşturucu kullanımı
Daha evvel yaptırmış olduğunuz enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile yapılan, yüz biçimlendirme ya da Botox® terapilerini ya da başka yüz gençleştirme uygulamalarını doktorunuza belirtiniz.
Bunlara ek olarak operatörınız;
Genel sağlık durumunuzu, evvelden gelen sağlık koşullarınızı ya da risk öğelerini kıymetlendirebilir
Yüz gençleştirme dahilin size uygun seçenekleri görüşebilir
Yüzünüzü muayene edip ölçebilir
Tıbbi kaydınız dahilin fotoğraflar çekebilir
Seçeneklerinizi tartışabilir, bir dizi tedavi önerebilir
Yumuşak doku takviyesi uygulamasının mümkün nihayetuçlarını, herhangi bir riskini ya da potansirüzgar komplikasyonlarını ortaya koyabilir
Farklı Dolgu Maddelerinin Türleri Nelerdir?

Kolajen tenyi bir arada tutan doğal bir proteindir. İnsan tensinde elde edilen enjekte edilebilir kolajen formülleri dahilinde Cosmoderm® ya da Cosmoplast® yer almaktadır. Zyderm® and Zyplast® sığırlardan elde edilen kolajen türleridir ve insandan elde edilen kolajenlerin tersne evvelden alerji testi yapılmasını gerektirir. Sonuçları 2 ila 4 ay devam eder.

Hyaluronik Asit gövdelarımızda bulunan doğal bir maddedir. Yüzde bulunan nazolabial çizgiler gibi tenn çizgileri doldurmak ya da ince dudakları dolgunlaştırmak dahilin çok uygundur. Aynı vakitda daha yüzeysel kırışıklıkları ve dahile doğru bombe yapmış izleri doldurmak dahilin de uygundur. Sonuçları 6 aya kadar hatta daha da uzun süre devam eder.

Hydroxapatite insan kemiklerinde doğal olarak bulunan jel benzeri bir yapı dahilinde tutulan mineral benzeri bir bileşendir.

Yüz dolgu maddeleri dahilinde en yoğun olanıdır ve nazolabial çizgiler, dudak sahilından çeneye doğru inen marionette çizgileri ve alın çizgileri gibi çok tenn çizgiler ile tarafakların dolgunlaştırılması ve başka yüz konturlarını doldurmak dahilin kullanılması önerilir.

Kendi vücudunuzda toplanan insan yağı da alınarak yüzde dolgunluk sağlamak, tenn çizgileri doldurmak ve daha yüzeysel konturları doldurmak dahilin yeniden enjekte edilebilir. Yağ enjeksiyonu başka enjekte edilebilir dolgu maddelerine nispetla daha kapsamlı bir işlemdir çünkü enjeksiyon evvelsinde yağların alınması dahilin liposuction tekniklerinin kullanılmasını gerektirir.

Bu tedavinin nihayetuçları bir senea kadar hatta bazı olaylarda daha da uzun sürer ve çok türlilik gösterir. (Alınan yağlar gelecekte yapılacak tedavilerinizde tekrar kullanılmak dahilin saklanabilir. Saklanan yağlar ile yapılan tedavilerin nihayetucu tedavi gizasında alınarak yapılan işlemlere nispetla daha az dayanır).

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve enjekte edilebilir dolgu maddeleri hakkında bir not;

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi farmasötik (eczacılığa ilişkin) dolguları da tıpkı tıbbi aygıtlara yaptığı gibi gözden geçirip onaylamaktadır. Ancak bazı dolgu maddeleri ruhsatsız olarak kullanılabilmektedir. Bu, söz konusu dolgu maddelerinin onaylanmış tıbbi uygulamaları olduğu fakat belirli uygulamalar dahilin gözden geçirilmediği anlamına gelir. Açıklanan seçenekler estetik operatörlar tarafından tercih edilen var dolgu maddelerini kapsamaktadır. Bu seçeneklerden bazıları tekrarl kullanım dahilin piyasada vartur, bazıları da değildir; ruhsatlandırma ile alakali durumlar değiştirilmeye tabidir.

İşlem ile alakali adımlar:

Adım 1

Estetik operatörınız yüzünüzün görünümünü ve ten tonunuzu dikkatli bir biçimde kıymetlendirecek ve yüzünüzün enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile doldurulacak bölgelerini inceleyecektir.

Adım 2

Dolgunun uygun bir biçimde enjekte edilmesini sağlamak dahilin yüzünüzde bazı stratejik noktalar işaretlenebilir.

Adım 3

Enjeksiyon yapılacak bölgeler yemini bakterirüzgar bir madde ile temizlenecek ve daha duygulu olan hastaları rahatlatmak ve hastaların yapılan işlemi paytmemeleri dahilin alakali bölgeyi dondurmak ya da yüzeysel olarak uyuşturmak körcıyla bazı hissizleştirme ajanları kullanılabilir.

Bazı durumlarda dolgunun kendisi anestezik madde dahilerebilir. Bazen de tedavinin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanabilir.

Adım 4

Her bir bölgeye enjeksiyon yapılması birkaç saniye, her bir tedavi de birkaç dakika sürer.

Adım 5

Enjeksiyonu takiben, yüzde herhangi bir işaretleme yapılmış ise bunlar temizlenir ve varsa herhangi bir geçici ve küçük rahatsızlığı teskin etmek dahilin tedavi edilen bölgeye buz uygulanır. Tedavi edilen bölgeye baskı uygulamamaya itina göstermek koşulu ile dikkatli bir biçimde makyaj yapılabilir.

Kırışıklıkları ya da girintili uçuruma izlerini doldurmak ani çok enjeksiyon yapmayı gerektirebilir. Daha tenne nüfuz edecek dolguların kullanımının gerektiği bazı olaylarda tedaviye başlamadan evvel lokal anestezi uygulanabilir.

Daha tenne nüfuz etmesi gereken dolguların kullanıldığı alanlar nazolabial çizgiler ve marionette çizgileridir ya da bu dolgular tarafakların dolgunluğunu sağlamayı gerektiren tedavilerde kullanılır.
Çizgileri Doldurma

Dudak Dolgunlaştırma

Nazolabial Çizgiler

Dudaklara yapılan yumuşak doku takviyesi dolgunun dudak dolgunluğunu sağlamak dahilin düzgün dağıtılması bakımından ya da dudak yayını veya al dudak hattını yükseltmek, belirginleştirmek dahilin ani çok enjeksiyon gerektirebilir.

Enjeksiyon yapılan bölgelerde küçük şişlikler ve bereler belirse de, görüntüdeki iyileşme tedavinin neredeyse derhal ardından gözle görülebilir.

Bazı dolguların kullanıldığı tedavilerde, ilk başta “çok doldurulmuş” bir görünüm olabilir. Bu gibi durumlar birkaç saat dahilinde ya da en çok birkaç gün dahilinde yok olacaktır. Eğer dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağı kullanıldıysa söz konusu durumun düzelmesi birkaç haftayı bulabilir.

Doku Dolgu Maddelerinin Güvenirliği ve riskleri ile alakali bilmeniz gerekenler

Doku takviyesi-dolgu işlemi nihayet derece kişisel bir karardır ve işlemin uçurumarlarının körçlarınıza ulaşmanızı sağlayıp sağlamayacağını, potansirüzgar risk ve komplikasyonların sizin dahilin kabul edilebilir olup olmadığına karar vermeniz gereklidir.

Dolgu maddelerinden kaynaklanan komplikasyonlar enderdir

Riskler kullanılan dolgu maddesine ve dolgu maddesinin nispi kalıcılığına bağlı olarak değişkenlik gösterir ve aşağıdakileri dahilerebilir:
İnsan dışı kaynaklardan elde edilen dolgu maddeleri daha evvelden yapılacak bir tedavi evvelsi teste tabi tutulmayı gerektirebilir
Enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon
Tamamen sıvı olmataraf ve dahilinde mikroskobik granüllü maddeler bulunan dolgu maddeleri yüz devinimleri ve doğal ıslaklanma süreci nihayetuçsinde “yığılma” riski taşır..
Akne benzeri oluşumlar
Dolgu maddesinde yeminikorlar gelecekte yapılabilecek enjeksiyonların etkisini azaltabilir.
Asimetri
Kanama, morarma ve şişlik
Deride döküntü, kaşınma ya da şişlik
Deride kızarma
Deride duyguluiyet
Kırışıklıkların gereğinden az ya da çok düzeltilmesi
Profesyonel bir operatörı tercih edin. Doku takviyesi hızlı ve muayenehanede yapılabilir, yüz dolgunluğu elde etmede ve daha genç bir görünüme kavuşmada kayda kıymet bir iyileşme sağlayabilir bir işlem olmasına karşın etkin ve güvenli bir kullanım dahilin bu alanda eğitim almış, uygun dolgu maddesini tavsiye edebilecek ve enjekte edebilecek biçimde yüz annetomisine tamamen hakim bir doktor tarafından yapılmalıdır

Yüzünüzü enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile tedavi edebilecek bir estetik operatörı seçmek tedavinizin yalnızca enjeksiyon tedavisi uygulamak üzere eğitim almış biri tarafından değil aynı vakitda da yüzünüzü her tür operatöri ve operatöri olmataraf müdahale ile de gençleştirebilecek bir doktor tarafından yapılması anlamına gelir.

Estetik operatörınıza yumuşak doku takviyesi işleminiz ile alakali soru sormanız nihayet derece mühimdir. Umduğunuz yeni görüntünüzün heyecanından ya da operasyon evvelsi stresten kaynaklanan endişeler paytmeniz çok doğaldır. Bu hislerinizi estetik operatörınız ile paylaşmaktan çekinmeyin.

İyileşme Süreci;

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılarak yapılan yumuşak doku takviyesi tedavisinin nihayetuçları tedavinin derhal ardından görülebilir.

Herhangi bir dolgu maddesi ile yapılan tedavinin derhal ardından görüntünüz aşağıdakileri dahilerebilir;
Hafif morarma ya da şişlikler
Geçici hissizlik ya da kızarıklık
Tedavi uygulanmış bölgelerde çok dolgun bir görünüm
Yukarıda bahsedilen durumlar bölgeye buz uygulanarak hafifletilebilir ve birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilecek bir sürede düzelebilir.

Dolgu maddesinin yağ dahilerdiği durumlarda söz konusu koşullar birkaç hafta sürebilir.

Sonuçlar ve Görünüm;

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılarak yapılan yumuşak doku takviyesi tedavisinin nihayetuçları, kullanılan dolgu maddesi kalıcı kabul edilenlerden olsa da, kalıcı değildir. Yüzünüzün devam eden ıslaklanma süreci ve dolguların emilimlerinden kaynaklanan değişkenler nihayetuçlarınızın ne kadar uzun süreli olacağını etkiler.

Eğer tedaviyi tekrar etmemeyi tercih ederseniz, görüntünüz ilk baştaki görünümüne art dönecektir.

Dolgunlaştırılmış dudaklar hacmini kaybedecek ve düzeltilmiş kırışıklıklar, çizgiler ve izler görünür biçimde yeniden yerleşecek ve vakitla tamamen ortaya çıkacaktır.

İlk tedaviniz tam bir konsültasyonu dahil edecektir. Bunu izleyecek takip işlemleri tam bir konsültasyonun tekrarlanması arkaık gerekmediğinden yalnızca birkaç dakika alacaktır ancak her takip ziyareti dahilin doktorunuzun oluru ve sizin de rızanız gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply