Botoks Hakkında Her Şey

Botoks, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda kullanımı gittikçe artan, en kolay kırışık yok etme yöntemidir. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bu yöntem son yıllarda estetik amaçla kullanılmaktadır.

 

Botoksun etken maddesi botulinum toksinidir. Bu toksin Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Piyasada botoks ya da dysport markaları adıyla bulunur. Bu toksinler tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Estetik cerrahide 20 yıldır kullanılan botoks, yılların insanda oluşturduğu kırışıklıkları, göz çevresinde oluşan kıvrımlar, çukurlar, mimiklerde meydana gelen deformasyonlar, kaş ve elmacık kemiklerindeki yağ ve cilt dokusundaki kaymaları ve migren hastalığını tedavi ederek sorunları en aza indirir. Bu uygulama mimiklerde oluşan her türlü kırışıklığın tedavisinde ve her yaşta uygulanabilir.

 

Migren hastalarına estetik maksatlı yapılan botoks uygulamasının tesadüfen migren ağrılarını azalttığı tesadüfen keşfedilmiştir. Migren ağrı ataklarında ağrıya sebep olan kasların gerginliği ortadan kaldırıldığında ağrıya neden olan etken ortadan kaldırılmış demektir. Pek çok migren hastası botokstan fayda görmektedir. Bu fayda atak sıklığının az olması ya da ağrıların daha hafif şiddette olması şeklindedir.

 

En sık uygulanan bölgeler alın, ayak tabanı, koltuk altı bölgesi, avuç içleridir. Bu bölgelerde aşırı terleme ve buna bağlı olarak ter kokusu şikayeti olan kişilerde botoks uygulaması yapılarak sorun halledilir. Botoksun hiçbir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama yapılan bölgeyle sınırlıdır. 24 saat içinde vücuttan atılır.

 

Bu tedavi yöntemi mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok fazla rahatsızlık hissi vermez. Uygulama yapılmadan önce lokal anestezi ve buz tatbiki yapılarak tedavi edilecek bölge hazırlanır. Tedavi sonrası kişiler hiçbir şey olmamış gibi günlük işlerine dönebilirler. Botoks uygulandıktan sonra 4 saat süreyle dik durulmalı, yatay pozisyonda yatılmamalı, aşırı sıcak duş alınmamalıdır. Bazı ekstrem durumlarda hafif bir ödem ya da morluk olabilir. Tedavinin etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süre yaklaşık 3 ile 6 ay süre civarındadır. Bu süreyi kişinin yaşı, uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir.

 

            Botoks mutlaka uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde istenmeyen sıkıntılı durumlar oluşabilir. Botoksla ciltteki kırışıklıklardan kurtularak daha genç, daha taze, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt elde edilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Botoks İyi Hissettir başlıklı makalemizde botoks ve Botoks uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags:

Leave a Reply