BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Botoks, “Clostridium botulinum” isimli bakteriden meydana gelen bir toksin olmakla birlikte, sinir uçlarına etki ederek, maddenin enjekte edildiği bölgedeki kasların belirli süre boyunca bir nevi felç olmasını sağlamaktadır. Bu madde laboratuvar ortamlarında üretilmektedir ve botoks uygulaması eskiden birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmış olup, günümüzde estetik ve güzellik amaçlı olarak oldukça fazla kullanılmaktadır.

Botoks uygulamaları genellikle, boyun, yüz ve el sırtlarındaki kırışıklıkların yok olmasında kullanılmaktadır ve oldukça etkili yöntemdir. Özellikle ameliyatsız ve ağrısız bir şekilde yapılan botoks işlemi, bu nedenler ile bayanlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Yaşamımız boyunca tekrarladığımız ve sürekli yer edinen mimiklerimiz, ciltte kırışıklık ve çizgilere yol açmaktadır. İşte tam da bu noktada devreye botoks uygulaması girmektedir. Botoks işlemi öncelikle çok ince iğneler ile maddenin kas içerisine enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Uygulama sonrasında yaklaşık 1 hafta içerisinde kırışıklıklar ya da sarkmalar yok olmaktadır ve bu durum gözle görülür bir şekilde belli olmaktadır. Kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bu işlemlerin genellikle etkisi 6-9 ay kadar bir sürede geçmektedir. Aynı zamanda da her 6 ayda vir botoks uygulaması tekrarlanabilmektedir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan botoks uygulaması, kanaması fazla olan kişilerde, hamilelerde, kas rahatsızlığı olanlarda ve hamilelerde asla yapılmamalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply