Botoks İyi Hissettir

 Çizgiler kırışıklıklar insanoğlunun bitmeyen sorunu oldu pek çok zaman. İnsanlar bunlara çeşitli çözümler aradı birçok doktora gitti milyonlarca para ödedi ama istediği sonucu alamadı amacına ulaşamadı. Derken tıp dünyası mükemmel bir şey buldu, adı botoks olan bu buluş 10 – 15 dakikada gerçekleştirilebiliyor oldukça basit ve anestezi gerektirmeden çizgilerinizden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Gerçekleştirilen bu tedavinin adı botoks benim ona yüklediğim anlamla botoks insanlara kendini iyi hissettirir de diyebiliriz. Botoks insana iyi hissettirir. Neden ve nasıl derseniz… Düşünün büyük bir şirkette çalışıyor ve yüzlerce veya binlerce kişiye iş veriyorsunuz.

Büyük bir iş almak için bir toplantıya katılacaksınız. İş ile ilgili her şeyiniz son derece mükemmel bir şekilde hazırlanmış iş bakımından toplantıya hazırsınız, ama sizde bir sorun var yüzünüzde tam alnınızda bir çizik var ve bu sizi oldukça rahatsız ediyor ve siz rahatsız olduğunuz için çevrenizi de rahatsız ediyorsunuz konsantrasyonunuz kaybolmuş sinirleriniz bozulmuş eliniz ayağınız titremeye başlar ve kaçınılmaz son gelir işi alamazsınız ve hem siz hem de yanınızda çalışan insanlar mağdur olmuştur. Nedeni basit bir çizik…

Birde şöyle düşünün toplantıya katılmadan 3 gün önce bir botoks yaptırdınız ve sonucunu görebiliyorsunuz yüzünüzdeki çizikten eser kalmamış oldukça mutlu ve huzurlusunuz ve çevrenize enerji veriyorsunuz. Konsantrasyonunuz, hazırlığınız mükemmel ve işi alıyorsunuz. Ne siz mağdur oldunuz ne çevrenizde çalışanlar.

Peki, botoks nedir? nasıl yapılır? gibi belli başlı birkaç soruya cevap bulalım.

Tıp dünyasının insanlara en güzel armağanlarından birisi de botoks oldu. Botoks özellikle başta ABD olmak üzere dünyada hızla yayılan bir tedavi yöntemidir.  Botoks uygulama derideki kırışıklıkların, çizgilerin belli bir süreliğine yok edilmesidir. Botoksun etkisini sürdürdüğü süre 4 il 6 ay arasında değişmektedir. Bu süre kişiden kişiye ve uygulanan bölgenin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hamile olmayan ve bebek emzirmeyen herkes istediğinde botoks yaptırabilir. Botoks için belirlenmiş yaş Aralığı 25- 65 yaş arasıdır.

Anestezi gerektirmez. Botoks 10 15 dakikalık bir işlem olduğundan günün istediğiniz bir zaman diliminde yaptırabilirsiniz. Botoks kazayağı, alın, boyun, kaş kaldırmak, kızgınlık çizgisi ve terlemeyi önlemek için yaptırılabilir. Hasta botoks sonrası normal hayatına hemen dönebilir ancak bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Mesela yüzüstü yatmamalı, spora kuaföre, saunaya denize vb yerlere 3 4 gün gitmemelidir.  Tabi ki her tıbbi müdahalede olduğu gibi güvendiğimiz kişilere kendimizi emanet etmemiz ayrıca gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gençlik Ve Kök Hücre Çalışmaları başlıklı makalemizde PRP tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply