Botoks Nasıl Yapılır?

Kırışıklıkların giderilmesinde en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan botoks, günümüzde en çok tercih edilen ve gün geçtikçe de popülerleşen bir estetik cerrahi yöntemi haline gelmiştir. Botoks uygulamaları daha çok alındaki çizgilerin, yüzün üst kısımlarındaki ve göz kenarlarındaki kırışıklıkların yok edilmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca kaş kaldırmada da kullanılabilen etkili bir yöntemdir.

 

Bu nedenle botoks kadınlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Anaerobik bir bakteri tarafından üretilmekte olan botoksun etki düzeyi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Uzun süre kalıcı bir yöntem değildir ancak acısız olması nedeniyle özellikle bayanlar tarafından büyük ölçüde tercih edilmektedir.

 

Küçük kas demetlerine uygulanan botoks sinir ile kas arasındaki bağlantıyı yok ederek, kas kasılmasını sağlamaktadır. Asetilkolin salınımına engel olmaktadır. Bu sayede de o kas grubundaki cilt, pürüzsüz ve kırışıksız kalabilmektedir. Tedavilerde en sık görülen yan etki, enjeksiyon bölgelerinde küçük kızarıklar oluşmasıdır. Bir de bazı hastalarda kısa süreli baş ağrısı görülebilmektedir. Genel olarak botoksun uygulama tarihinde öyle ciddi bir problem yaşanmamıştır. Bu nedenle güvenli bir uygulama olduğu söylenebilir.

 

Botoks uygulamalarının uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir bölgeye enjekte edildiği takdirde, ciltte istenmeyen problemler ortaya çıkabilir. Yüzün hangi bölgesine uygulanacağına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gülümsemeyi kısıtladığı için, yüzün alt bölgelerine uygulanması önerilmemektedir. Çoğunlukla kırışıklığı veya gıdı sorunları olan bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamile kadınların ya da kas hastalarının kesinlikle botoks uygulaması yaptırmamaları gerekmektedir.

 

Botoks cilde uygulandıktan sonra, yaklaşık 24 ile 72 saat arasında etki göstermektedir. Bir ya da iki hafta içerisinde de tam olarak etkisi ortaya çıkmaktadır. Terleme yoluyla vücuttan atılıp, genel etki süresi 8 ay kadar sürebilmektedir. Yüz bölgesindeki etkisi süresi ise, yaklaşık olarak 6 ay kadar sürmektedir. Bu nedenle belirli zamanlarda uygulamaların yenilenmesi gerekecektir.

 

Botoks uygulaması yaptıran kimseler, çoğunlukla bunun anlaşılmasını istemezler. Doğal bir görüntü sağlanabilmesi açısından, uygulamanın teknik olarak uzman biri tarafından yapılması oldukça önemlidir. Uygulama sonrası ciltte oluşan kızarıklıklar, makyaj malzemeleriyle kolay bir şekilde kapatılabilmektedir. Tedavinin etki süresi bitince, uygulamanın tekrar edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kullanımında herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ömür boyu yaptırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Botoks Nedir Ve Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde Botoks uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply