Botoks Nedir, Nasıl Yapılır, Nerede Uygulanır ?

Yıllarca duygularımın etkisinde kaldık. Kimi vakit güldük eğlendik, kimi vakit kaşlarımızı çattık, hatta ağladık. Sonuçta da hepsinden de izler aldık. Kaşlarımızın arasında, alnımızda, göz çevremizde çizgiler çıktı, kırışıklıklar oluştu. Bunun art dönüşü yok. Çünkü senelar geçtikçe ten kolajen yapısını kaybeder, esnekliği azalır. Dolayısıyla oluşan kırışıklıkların yok olması neredeyse imkansızdır. Tabii bazı seçenekler de yok değil. Bunlardan en bilineni botoks. Botoksu hepimiz senelardır biliyoruz. Ancak ülkemizde botoks tekrar de duruma yeni bir metot. Çünkü dünyada senelardır kullanılıyor. Şimdi gelin botoks nedir, kimlere nasıl yapılır bir bakalım.

Botoks kırışıklık gidermede senelardır kullanılan bir metot dedik. Asıl maddesi Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından üretilen bir tür toksin. Bu toksin enjekte edildiği bölgedeki adaleların sinirlerden sinyal almasını engelliyor. Bu nedenle adalelar gevşiyor. Dolayısıyla kırışıklıklar azalıyor.

Botoks en sık kaş ve alın çizgilerini, kazayağı denen göz çevresini ve dudak kırışıklıklarını yok etmek dahilin kullanılıyor. Yani güneş ve yer çekimine bağlı gelineşeli deformasyon ve kırışıklıklara pek çok etkili olmuyor.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks enjeksiyonu yalnızca birkaç dakika süren bir işlem. Genellikle hiçbir acı vermiyor. Ancak her ne kadar çok ince uçlu iğneler kullanılsa da, batma hissi az da olsa paydiliyor.

Botok direkt olarak adale dahiline enjekte edilen bir madde. Tam etkisini görebilmek dahilin 3 – 7 gün geçmesi gerekiyor. Çünkü adale ve sinirlerin iletişiminin ani kesilmesi ağırbaşlı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ilacın dahileriğiyle biraz oynanmış. Etki hızı düşürülmüş. Ancak bu, oynamanın tek nedeni değil. Bu sürede şişlik ve iğne batması kaynaklı morarmalara iyi gelen ağrı kesiciler ve türli ilaçlar kullanılıyor. Bu biçimde taraf etkiler azalıyor.

Tabii botoksun tam olarak etkisini görebilmeniz dahilin sizin de almanız gereken önlemler var. Örneğin botoks evvelsinde yaklaşık 1 hafta alkol ve sigaradan ırak durmanız gerekiyor.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi kişiden kişiye göre değişiyor. Ancak en erken 4, en geç 6 ay dahilinde etkisinin yok olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü enjekte edilen toksin maddenin etkisi ne ovak ki nihayetsuza kadar sürmüyor. Kaslar bir süre nihayetra sinirlerle olan iletişimini tekrar sağlıyor. Kırışıklıklar art dönüyor. Tabii eski durumine göre çok daha az bir biçimde.

Botoksun taraf etkisi var mı?

Her ilacın, her uygulamanın bazı taraf etkileri vardır. Botoks dahilin de aynı şey söz konusu. En bilinen taraf etkisi morarma. Çok ağırbaşlı bir taraf etki değil. Genellikle enjeksiyondan nihayetraki 2 gün dahilinde yok olur. Ancak botoksun tek taraf etkisi bu değil. Çok ender görülse de botoks bazı insanlarda baş ağrısına ya da gözkapağında sarkmaya da neden olabiliyor.

Uzun süre ara vermeden yapılan bir seri botoks uygulamasındaysa yüzde hissizlik oluşabilir. Çünkü bildiğimiz üzere botoks adale ve sinirler arasındaki iletişimi yavaşlatıyor. Sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse mutlbüyük doktorunuzdan uçurumdım almalısınız.

Kimler botoks yaptırabilir?

Hamileyseniz ya da emziren bir anneyseniz botoks yaptıramazsınız. Bunun dışında derhal herkes botoks yaptırabilir. Ancak nörolojik bir sorununuz varsa botoks yaptırmadan evvel mutlbüyük doktorunuza danışmalısınız. Tabii bu kaide aynı vakitda herkes dahilin geçerli.

Botoks en hızlı ve etkili kırışık giderici metotlerden biri. Bu nedenle çok popüler. Popülerlik de çok talep demek. Dolayısıyla talebi karşılayacak uzman kadro olmayınca, işini bilmeyen insanlarca yapılabiliyor. Bu nedenle siz de dikkatli olun. Özel eğitimi olmataraf ya da doktor dışı uygulamalara katilikle onay vermeyin. Boşuna sağlığınızdan da olmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply