Botoks Uygulama Yöntemleri

Bugünkü yazımızda sizlere botoks uygulamaları hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle botoks nedir size bu konu hakkında bilgilendireyim;

Botoks botulinum toksin adı verilen bakteriden elde edilen tıbbı bir ilaçtır.

Son günlerde moda olan bir yöntem de yüzdeki kırışıklıklara “Botoks” uygulaması. “Botoks” aslında botilinum denilen ve felce yol açan zehirli bir maddeden elde ediliyor. Yüz kaslarına kırışıklıkların olduğu yerlere iğneyle az miktarda veriliyor. Böylece bu kasın felç olması sağlanıp o bölgedeki kırışıklıklar da gideriliyor. Yüzde donuk ve mimiksiz bir ifade oluşuyor. Fakat bu iğnenin felç edici etkisi ancak 3 ay sürdüğünden dolayı “Botoks” uygulamasının düzenli bir şekilde her 3 ayda bir yaptırılması gerekiyor.
Estetiğin dışında “Botoks” uygulamasının epey başarılı olduğu bir bölge ise koltuk altına yapıldığı takdirde bu bölgedeki aşırı terlemeleri gideriyor olması. Türkiye’de bu yöntemin maliyeti değişik merkezlere göre 200-400 dolar arasında değişiyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ise henüz estetikte kullanımı için FDA tarafından onay verilmemiş ve aslında bir çeşit zehir olan bu ilacın ciddi bazı yan etkileri olabileceğidir. Bu sebepten dolayı ticari sebeplerle hekim olmayan kişiler tarafından da uygulanan bu ilacı mutlaka konusunda uzman bir hekimin kontrolünde yaptırınız. Özellikle alındaki çizgilere, çatık kaşlara ve kırışıklıklara etkili olan bu yöntemi siz de yaptırmak istiyorsanız iyi bir şekilde düşünüp bir estetik uzmanı hekime veya bir cildiye uzmanı hekime başvurmanızı öneririm.

Botoks Nedir?Botoks, migren ağrılarını da giderebilecek

Yüz ve boyundaki kırışıklıkların giderilmesi için kullanılan Botoks iğnelerinin, migren ağrılarını gidermede etkili olduğu öne sürüldü.

Houston Başağrısı Kliniği yöneticilerinden Ninan Mathew, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Uluslararası Başağrısı Derneği kongresinde yaptığı konuşmada, klinik çalışmalarının sonucunun, botoks iğnelerinin bir gün, migreni olan kişiler için olağan bir terapi halini alabileceğini ortaya koyduğunu bildirdi.

Mathew, 3 yıldan fazla bir süredir botoks verilen 208 hastanın, başağrılarının sıklığında ve şiddetinde azalma görüldüğünü kaydetti.

Botoks ilacının ayrıca, bu hastalığın ilerlemesini engelleyebildiğide ileri sürüldü.

Klinik araştırmasının giderlerinin, botoks üreticisi Allergan firması tarafından karşılandığı belirtildi.

Mathew, bu ilacın migren tedavisinde kullanılabilmesi için gelecek 2 yıl içinde Gıda ve İlaç Yönetimi’nin (FDA) onayını almayı umduklarını kaydetti.

Doğduğumuz andan itibaren yüzümüz yüzlerce mimik ve ifadelere sahne olur. Bunlar gün gelir karşımıza kırışık olarak çıkar
Aynı ifadenin cildimizde sürekli tekrarlanmasıyla cildimizde kırışıklıklar meydana gelir. Bu gerçeğin önüne geçmek pek de mümkün değildir. Cildimizdeki yaşımızı gösteren bu çizgileri gidermek ya da önüne geçmek dışarıdan müdahale gerektirir. Güzelleşmek adına uygulanan yöntemler artık çok çeşitli olup çoğumuz tarafından bilinir. Ancak cildimize herhangi bir müdahalede bulunmadan önce uygulayacağımız yöntemin ne olduğu konusunda bilgi edinmekte yarar var.
Botoks Nedir?Her zaman genç görünmenin sırrı: Botoks!

Sağlığımız için kullanılan ilaçların bir kısmı şifalı bitkilerden, bazıları da hayvanlardan üretilir. Kimi zaman da zehirli bir madde tıpta ilaç olarak kullanılır. Bir bakterinin kendisini korumak ve hastalık oluşturmak için salgıladığı zehiri bizler güzelleşmek için bile kullanabiliyoruz. Yaklaşık on yıldır kullanılan Botoks son yıllarda mucizevi sonuçları ile karşımıza çıkıyor.
Botoks özellikle estetik cerrahinin çok sık kullandığı bir yöntem. Aynı zamanda bu toksin nörolojik hastalıklarda ve ağrı tedavisinde de kullanılıyor. En sık kullanım alanı estetik olduğundan nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmelidir, bunların üzerinde duracağım.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium botulinum adındaki bir bakterinin toksininden (zehirinden) elde edilen bir ilaçtır. Oldukça etkili bir zehir olarak nitelenebilen bu madde sinirler ve kaslar arasındaki iletiyi kesintiye uğratarak felce neden olur. Ancak çok küçük dozlarda tedaviye yönelik kullanımında kas gevşemesi yaratarak önemli fayda sağlar. Kasları hareketsiz hale getirerek kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.

 

Etkisi ne kadar sürer, kalıcı bir uygulama mı?

Etki süresi, ortalama altı ay olmak üzere üç ile dokuz ay arasında değişebilir. Kırışıklıkları gidererek daha genç bir görünüm sağlar. Sıklıkla etki üç – dört ayda zayıflamaya başlar.

 

Daha çok yüz bölgesinde mi kullanılıyor?

Yüz daha görünür olduğundan alındaki, göz ve kenarlarındaki kırışıklıkların giderilmesi için sıklıkla kullanılıyor. Bu uygulamanın bir uzman tarafından yapılması oldukça önemli. Kaz ayakları (göz kenarındaki kırışıklıklar) ve kaş kaldırmada geçici olarak kullanılmaktadır.

 

Botoks Nedir?Botoks kaslarda kısmi bir felç yaptığına göre, yan etkisi var mı?

Yanlış uygulamalar sonucu istenmeyen görüntülere yol açabilir.

· Baş ağrısı

· Botoks yapılan bölge etrafında ağrı

· Kaş ve göz kapağında geçici düşme (çökme)

· Çift görme ve yüzün diğer kaslarında zayıflama

gibi yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkilerle son derece nadir karşılaşılır. Yüze ve kaşa uygulanan kalıcı etkili ameliyatlar da mevcuttur ve eğer kalıcı etki isteniyorsa ameliyat önerilir. Botoks’un avantajı ise etkisi altı ay sonra geçeceğinden istenmeyen kalıcı etkilerin olmamasıdır.

 

Botoks uygulaması sırasında nelere dikkat etmek gerekiyor?

· Bu işlemi mutlaka bir hekim yapmalı.

· Doktorunuzun konusunda uzman olmasına ve tecrübelerine dikkat ediniz.

· Doktorunuza bu uygulamanın risklerini ve faydalarını sorunuz.

· Kendinizde bulunan diğer hastalıklar varsa bunları hekiminize ayrıntılı olarak anlatınız.

· Bu girişimden önce ve hemen sonrasında alkol almayınız.

· Botoks uygulanan bölgede enfeksiyon varsa Botoks uygulanmaması gerekir.

· Kliniğin ve kullanılan malzemenin temiz olmasına dikkat ediniz. Çünkü bu durum başka sorunlara sebep olabilir.

 

Botoks ile yaşa ve yıpranmaya bağlı oluşan cilt kırışıklıklarında gerçekten son derece başarılı sonuçlar elde ediliyor. Kişinin kendisiyle daha barışık olmasına olanak tanıması ve uygulama kolaylığı nedeniyle gelecek günlerde daha yaygın şekilde kullanılacak gibi görünüyor.

Neştersiz güzellik

Amerikan Time dergisi son sayısında, “Botoks’un da Ötesinde” başlığıyla verdiği araştırma haberinde, günümüzde estetik cerrahinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte bıçak altına yatmadan, yeni bir yöntemin geliştirildiğini yazdı.

Yeni yöntem şırınga

Şırınga sistemi adı verilen yeni yöntem, derin yara izlerin, yaşlanmadan dolayı yüzdeki çatık kaşların, göz ve alınlardaki kırışıklıkların tedavisinde uygulanıyor. Buna göre tedavi uygulanacak bölgeye bir düzine iğne ile ilaç veriliyor. 3-7 gün sonra bu bölgelerdeki kırışıklıklıklara yolaçan kas hareketleri durduruluyor.

Botoks Nedir?Yan etkisi yok

Türkiye’de de Botoks uygulamaları olarak bilinen yöntemin yerini alan ve Amerikan Sağlık Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlar tarafından onaylanan yeni yöntemin yan etkisinin olmadığı açıklandı. 6 ay gibi bir süre için uygulanan şırınga sisteminde, 6. ayın sonunda hastaya tekrar iğne tedavisi uygulanıyor ve oluşan kırışıklıklar tekrar gideriliyor. Hasta arzu ettiği sürece tedaviye rahatlıkla devam edebiliyor.

Hayat boyu kalıyor

ABD’de Miami Üniversitesi öğretim üyesi Fredric Brandt, yeni yöntemle sıvı silikon ve kişinin kendi yağ dokusunun alınarak şırınga ile enjekte edildiğini söyledi. Bu uygulamanın en önemli avantajı hastanın kendi yağ dokusunun kullanılmasının olduğunu söyleyen Brandt, “Vücudun bir bölümünden alınan yağ dokusu ihtiyaç duyan miktarda diğer bir vücut bölümüne enjekte ediliyor. Böylece hastadaki kırışık veya çökük olan bölge tedavi ediliyor. Transfer edilen yağ dokusunun yüzde 33 kadarlık bölümü, verilen bölgede hayat boyu kalabiliyor” dedi.
Tedavi çok kolay
Yüzünde derin yara izi bulunan, yaşlılıktan dolayı yüzün çeşitli bölgelerinde oluşan kırışıkların giderilmesinde kullanılan yeni tedavi yöntemi, güzelleşmek için bıçak altına yatmayı ortadan kaldırıyor.

Tedavinin uygulanacağı bölgedeki derinin altına, kişinin kendi yağ dokusu ve sıvı silikon iğneyle enjekte ediliyor. Tedavinin en önemli avantajı, hastanın kendi yağ dokusunun kullanılması.
Kırışıklığın bulunduğu bölgeye bir düzine iğne ile ilaç veriliyor. 3-7 gün sonra bu bölgelerdeki kırışıklıklara yolaçan kas hareketleri durduruluyor. Şırınga sistemi, 6 aylık bir süre için uygulanıyor.
Kişilerin rahatsızlıklarını gideren, fiziksel görünümlerini olumlu yönde değiştiren tedavi, kişilerin kendilerine olan güvenlerini artırıyor ve toplum içinde daha rahat hareket edebilmelerini sağlıyor.

Botoks etkisi yapan sebze ve meyveler
Bu besinler, yaşlılık belirtileri olarak bilinen romatizma, bunama, ciltteki kırışıklıklar ve görme bozukluğunu önlüyor. Salgın hastalıklara karşı da direnç sağlıyor.

MUZ: Potasyum içerir. Kalbi korur, içeriğindeki sodyum hücrelerin yenilenmesini sağlar.
ÇİLEK: Cildin korunması için muhtaç olduğu kolajenin elde edilmesini sağlıyor.
SALATALIK: İçerdiği nemli slika maddesiyle cildin nemlenmesini sağlıyor.
DOMATES: Likopen, serbest radikalleri nötralize ederek kırışıklıkları önlüyor.
MANTAR: Diğer tüm sebzelerden daha fazla protein, selenyum ve e vitamini içerdiği için saç ve cildi koruyor.
HAVUÇ: Lifli yapısıyla bağırsakları temizliyor. Kilo verdiriyor

Kırışıklıklara Botoks
Uzmanlar kırışıklıkları düzleştirmek için deri altına yapılan botoks iğnelerinin yeni kırışıklıklara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Dermotologlara göre, botoksla donduruldukları halde, kaslar mimikleri yerine getirmek istiyor. Bu durumda yüzün başka yerlerinde yeni çizgiler oluşuyor.

New York’taki Weill Cornell Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. David Becker, ‘‘Dondurulmuş kasların yanındaki kaslar mimikleri gerçekleştirmeye çalışır, bu durumda yeni kırışıklıklar oluşur’’ diyor. Botoks aslında botulinum toxin A isimli bir zehir. Kırışıklıklara deri altına enjekte edildiğinde kasları dondurarak, genç görünmeyi sağlıyor. Ancak yüksek dozdaki botoks ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yeni kırışıklıkların daha az dikkat çekici olabileceğini belirten Dr. Becker, bu durumda botoks uygulamasına devam edip etmeme kararının güzelleşmek isteyen kişiye kalmış olduğunu söylüyor. Dr. David Becker’in uyarıları Amerikan Kozmetik Dermotoolji ve Estetik Ameliyatlar Derneği’nin Kozmetik Dermotoloji Dergisi’nde yayınlandı.

Heyecanlanan öğrenciye botoks

Sınavda heyecanlanan ve avuçları terlediği için kalem tutamaz hale gelen öğrencilere botoks uygulanıyor. Prof. Dr. İlham Sabuncu ”hiperhidroz” adı verilen aşırı terleme sorununun tedavisinin mümkün olduğunu söylüyor. Terleme tadavisinde de kullanılabilen botoks hakkında Sabuncu şunları söylüyor ”İnsanlar için bu toksik madde zayıflatılmış ve dozu ayarlanmıştır. Hiçbir zehirleme yapmaz. Lokal olarak, enjeksiyon şeklinde uygulanır” Prof. Dr. İlhan Sabuncu, botoks tedavisini sınava girerken heyecanlanan öğrencilerin terleyen avuçları için de kullandıklarını belirterek, özellikle avuç içinde aşırı terleme gözüken kişilerin kalem tutamadığını, bu nedenle botoks tedavisine başvurduklarını belirtiyor

Neştersiz gençlik Botoks
Pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak hepimizin isteği! Botoks da, son 15 yılda estetik cerrahi ve neştersiz gençleştirme metodları arasında en çok tercih edilen uygulamalardan. Peki nedir bu botoks? Kasların faaliyeti kırışıklıkların artmasına neden olur. Kaş arasındaki ve alın bölgesindeki çizgiler bunun en iyi örnekleridir. Bu bölgelerdeki derin kırışıklıkların tedavisi ise artık cerrahi yöntemlerden çok herhangi bir operasyona gerek kalmaksızın, toplam 1 seansta ağrı, acı veya yan etki yapmadan Botox’la gerçekleştirilmektedir. Hem kadın hem de erkeklerde kolaylıkla uygulanabilen bu yöntemler; göz çevresi, alın ve kaş ortasındaki kırışıkların, 30-45 dakika gibi kısa bir sürede yok olmasını sağlayacaktır. Dudak üzerindeki çizgiler için de değişik tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

Uzmanlar yapmalı
Botoks yönteminde kişinin problemi olan bölgenin içerisine çok ince uçlu iğne ile ilaç enjekte ediliyor. Enjekte edilen ilaç sayesinde istenmeyen kas hareketlerinde azalma meydana geliyor. Botoks ilacı kendi etkisini enjeksiyondan sonraki 48-72 saatte gösterebildiğinden; enjeksiyondan sonraki ilk 2-3 gün içerisinde uygulanan bölgede herhangi bir değişiklik beklememek gerek. Etki süresi ilk aşamada 6-8 ay sürer, ama seanslara düzenli devam edilirse aradaki dönemler 1-1.5 seneye kadar uzar.
Botoks’un etkisi ile göz çevresindeki kırışıklıklar geçer, kaş arasındaki kaş çatma çizgileri giderilir ve alındaki yatay çizgiler kaybolur. Botoks uygulamaları, uzman hekimler, bu konuda tecrübe ve eğitimi olan doktorlar tarafından gerçekleştiğinde herhangi bir yan etkisi olmaz.

Botoks parfümerilerde bile kullanılıyor
Botoks ilacının deri altına enjekte edilmesiyle uygulanan geçici yüz gerdirme tedavisi, İngiltere’de artık bir parfümeri zincirinde de uygulanıyor. İngiltere Plastik Cerrahlar Birliği, Botoks uygulamasının parfümerilere kadar inmesine tepki gösterdi.

200 sterlin (yaklaşık 400 milyon TL) karşılığında herkes Boots adlı parfümeri ve eczane zincirinde randevu bile almadan, aslında özel kliniklerde uzman hekimler tarafından uygulanan müdahaleyi yaptırabiliyor.

İngiltere Plastik Cerrahlar Birliği’nden yapılan açıklamada, ”Bu adım ile güzellik amacıyla yapılan tedaviler alanında çizilen hattın bir adım ilerisine geçilmiştir ve bu hattın aşılması bizde kuşku yaratmaktadır” denildi.

Öte yandan uzmanlar, Botoks’un, Botulinum bakterisinin toksini olduğunu, 1995 yılında yapılan ”Çöl Fırtınası” operasyonu sırasında Irak’ın elinde bu toksinden yaklaşık 19 bin litre bulunduğunun tespit edildiğini hatırlattılar.

Uzmanlar, Irak’ın elindeki toksin ile dünya nüfusunun tümünün yüzündeki kırışıklıklardan kurtulmasının mümkün olacağını da hesapladılar.

Şaşılık ve spastisitenin rahatlatılmasındaki etkin kullanımından sonra estetik amaçlar ile, özellikle yüzde alın ve göz çevresinde görülen derin kırışıkların oluşumunun engellenmesi ve giderilmesinde kullanılan Botoks, kırışıklığa neden olan kaslarda geçici zayıflık yaratarak etkili oluyor.

Hedef kaslara uzman doktorlarca enjekte edilmesi gereken Botoks çokdüşük dozlarda kullanılıyor ve 3-6 ay etkili oluyor. Daha sonra uygulama tekrarlanmak zorunda.

Uzmanlar, uygulamanın sık sık tekrarlanmasının baş ağrısı, yüzde şişkinlik gibi yan etkiler yaratabildiğini belirtiyor, bazı hastaların belirli mimikleri yapamaz hale geldiğinin de görüldüğünü ifade ediyorlar.

Botoks Nedir?GRUP BOTOKS MODASI

Savaş süredursun kadınların daha genç ve güzel görünmek için verdiği ebedi savaş da devam edecek. Bu alanda Amerika’da iki yeni trend var; Botoks partileri ve göbek deliği ameliyatları.

Şimdi botoksun neresi yeni, etraf botokslu yüz dolu diyeceksiniz. Ancak bizimkiler bireysel ve son derece mahrem. Amerika’dakiler ise Las Vegas’a botoks paket turları örneğinde görüldüğü üzere çok yeni. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) geçen Nisan ayında botoksun tıbbi amaçlı kullanımına izin vermesinden sonra ABD’deki botoks salgını abartılı boyutlara ulaştı. NY Times’ın ekindeki yazıya göre hafta sonu botoks kürü turları düzenlenir oldu. Radyolar ilk on şanslı dinleyiciye alışveriş merkezlerinde botoks enjeksiyonu hediye etmeye başladılar. Botoks yaptırmış mutlu kadınlar, grup halinde çektirdikleri parti fotoğraflarını internette yayınlamayı adet edindiler. Hatta bunlar arasında karı-kocalar olduğu bile görüldü.

Aslında botoksun bir grup eylemine dönüşmesinin maddi nedenleri var. ‘‘A tipi botulinum toxin’’in raf ömrü çok kısa. Tek kişi tarafından kullanılmak üzere alındığı zaman pahalıya mal oluyor. Grup halinde kullanılırsa daha ekonomik. Bir estetik cerrah, ‘‘İnsanlar botoks yaptırırken bir arada olmayı, birbirini desteklemeyi seviyor’’ diyor. Bir başka hekim de ABC Televizyonu’na açıklamasında ‘‘Belki buna bir grup terapi unsuru olarak bakabiliriz’’ diye konuşuyor. Çünkü enjeksiyonlar çoğunlukla grup halindeyken yapılıyor.

‘Güzel’leşiyoruz…

Ben “botoks”suz da mutluyum…
Eskiden insanlar öğlen uykusuna yatınca sorarlardı, “Güzellik uykusuna mı yattın” diye. Şimdi onun yerini “öğlen arası güzellik” uygulamaları almış… Son zamanlarda bu lafı sık sık duyar oldum… Gerçekten de böyle bir şey var mı?… İnsanlar öğlen yemeği yerine güzellik merkezlerine, ya da doktorlara mı koşuyorlar diye merak ettim…
Ben işim gereği hemen her gün bir sürü boyayı yüzüne süren (gerçekten çok fazla), saçı başı bakımlı olması gereken biriyim… (de!) Siz beni bir de onun dışında görseniz. En eski eşofmanımın, içinde saç baş kendi halindeyken olan rahatlığım var ya… İşte o her şeye bedel…
Ben böyle diyorum ama etrafımda bir yandan, “Yeniden ekrana döndün. Yaşın da artık öyle genç değil. Bak göz altın ne olmuş, dudak kenarın kırışmış” diyenler çoğaldı…
Ben ne kadar, “kırışıklarımı seviyorum” desem de hazır cevaplar öyle çok ki, sanki ekran sözcüleri onlar “ama ekran sevmiyor”… Ne diyeyim, ben öyle botoks, lazer, yağ dolgusu falan anlamam. Ağzımda iki dolgu dişim var onlarla zor uğraşıyorum. Ben her gün yaşadıklarımın şahidi olarak yüzümde kendisine bir yer bulmaya çalışan çizgilerimle barışık yaşama kararındayım. Umarım ekran karşısındakiler onlarla değil haberlerle ilgileniyordur…
Ama yine de ilgilenenler için “Neymiş bu uygulamalar, bir zararı var mı, nasıl yapılır” diye gittim, bizzat işin uzmanından öğrendim…
Cilt ve cilt cerrahi hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, “sana da botoks yapayım, ihtiyacın var” diye çok uğraştı ama ben direndim… Ben yüzümle gözümle oynayacak cesarete sahip değilim. Özetle bunları yaptırmak da cesaret işi…

Nergisus’u bilirsiniz. Hani kendine, güzelliğine hayranlığını ve sonrasını… Sürekli olarak “güzellik” kavramıyla yüz yüze getirilen toplumumuzda tek tip insanlara doğru bir gidiş var sanki. Aynı burunlar, aynı kaşlar, hemen hemen aynı saç modeli ve rengi… En sonunda da pürüzsüz, kırışıksız bir cilt… Hepsi insanın kendini daha iyi, dah genç hissetmesi için… Bugünkü konuğumuzun deyimiyle de “daha mutlu”…
-Daha genç ve güzel görünmek uğruna insanlar çok çaba ve para harcar oldular. Bu alanda da sürekli yeniliklerden söz ediliyor, mesela ‘botoks’ uygulamasını çok sık duyar olduk. Ne oldu, ‘güzel görünme’ takıntısı mı oluşmaya başladı?…
“-Ekonomik durumları düzeldikçe insanlar güzelliklerine daha fazla para harcamaya başlıyorlar. Daha genç, daha iyi görünmek isteği duyuyorlar bunu gerçekleştirince de psikolojisi düzeliyor. Kırışıklıklar geçince cildine parlaklık geliyor, daha dinç, genç görünüyor, kendine güveni geliyor ve mutlu hissediyor kendini. Çalışma hayatında verimi artıyor, çevresiyle uyumunda olumluluk görünüyor. İnsan botox yaptırdıktan sonra kendini daha iyi hisseder, mutlu olur…”
-Nedir bu botox, nerelerde uygulanır?… Gerçekten yılan zehiri mi ana maddesi?…
“-Botoks istenmeyen kas hareketlerini azaltıyor. Bir çeşit mikroorganizma. Ama öyle düşünürseniz antibiyotikler de mikroorganizmalardan elde edilir. Kötü bir yanı yok. Dudak üstü, göz altı, kaş aralığı, dekolte, aşırı terleme, migren o tür şeylerde de uyguluyoruz. Sürekli kaş çatan biri botoks uygulattıkça, zaman içinde o alışkanlığını kaybediyor mesela…”
-Bir zararı var mı insana?… İleriye dönük bir etki bırakabilir mi?…
“-Doğru yapıldığında hiçbir zararı yok. Yanlış yapıldığında tabii ki var…”
-Nedir o zararlar?…
“-Kaşa çok yakın bir yere uygulama yapılırsa, ehil olmayan biri tarafından yapılırsa göz kapağı düşmesine yol açabilir. Göz kapakları 2 haftadan 6 haftaya kadar düşüyor, ondan sonra geçiyor. Botox herhangi bir yan etki yapsa bile o da geçicidir…”
-Bir kere başlandığında bu uygulamaya sürekli tekrarlamak mı gerekiyor?… İnsan devam etmezse eskisinden daha kötü bir durum ortaya çıkar mı?…
“-Hayır… Eskisine göre daha kötü bir durum oluşmuyor. Botox uygulayan bir insanda kırışıkların oluşumunda bir azalma görülüyor… Mesela dört yıldır yaptıran bir hastada o sürede oluşacak çizgilerin derinleşmediğini görüyorsunuz… Tekrarlatmak isteğe bağlı. Kişi isterse altı ay, isterse bir yıl sonra yapar…”
-En çok hangi yöntem kullanılıyor kırışıklık tedavisinde?…
“-Kırışıklık tedavisinde en çok botoks, bitkisel dolgu maddeleri, vitamin enjeksiyonu, hücre yenileyici, kan dolaşımını artırıcı vitamin enjekte ediyoruz. Cildi besliyor, parlaklık veriyor. O da seanslar şeklinde kişinin isteğine göre yapılıyor. Her on günde bir seans yapıyoruz. Sonradan ayda bir uyguluyoruz. Lazerle gençleştirme var ‘Öğle arası güzellik’ diye geçiyor…”
-Gerçekten öğle arsında gelip bu uygulamaları yaptıranlar var mı?…
“-Çalışanların çoğu, botoxunu, lazerini öğle arası yaptırıp gidiyor. Cerrahi bir yöntem olmadığı için uygulama sonrası cerrahi bir bakım, pansuman gerektirmiyor. Geliyor botoksunu yaptırıyor, bitiyor işine gidiyor, günlük hayatınna devam ediyor… Lazer ışınlarıyla içerideki kolejen ve enzimleri aktif hale getiriyoruz. Ortalama 15 dakika-yarım saat sürüyor. Her üç dört haftada bir seans şeklinde uygulanıyor. Kişinin aktif hayatını etkileyecek herhangi bir şey olmuyor…”
-Yani öğleden önce daha yaşlı görünürken, öğle arasından sonra birkaç yaş gençleşiyor mu insan?…
“-Botoks etkisini hemen değil ortalama üç gün sonra gösteriyor. Bir hafta, on güne kadar maksimum seviyeye gidiyor ve ortalama altı ay sürüyor. 4.-5 aydan sonra yavaş yavaş çizgiler gelmeye başlıyor, altı ile sekiz arasında da kendi kırışığı gelmeye başlıyor. Bakın şimdi benim gelmeye başladı kırışıklıklar…”

Vaka sayısı ABD’den fazla
-Dünyayla karşılaştırdığımızda Türkiye’deki insanların görünümlerine verdikleri önem konusunda yerleri nedir?
“-Türkiye’de vaka sayımız Amerika’dan daha fazla. Ben sık sık gidip oradaki merkezlerde yapılan çalışmalara katılıyorum. Amerika’da lazer cihazları satın alınmıyor, kiralanıyor. Üç-beş hasta için o kadar pahalı cihazlara para bağlanmıyor. Botox uygulamaları da Türkiye’de daha fazla. Avrupa’da Türkiye, İtalya ve Fransa’da estetik revaçta. Almanlar pek düşkün değiller. Amerika’da Güney Amerika’da daha fazla…”

Harçlığından biriktirip gelen de var…
-Yani gençleşmek için önce ekonomik şartları iyileştirmek gerekiyor.
“-Bize her türden insan geliyor. Ekonomik anlamda rahat olanlar da geliyor, parasını biriktirip gelenler de oluyor. Üniversiteye giden 21 yaşında bir hastam var, göz çevresi inanılmaz kırışık, parasını topluyor, başka şeylerden fedakarlık edip geliyor. Ama hastaların yüzde 80’i belli bir ekonomik durumu aşmış kişiler. Çoğunluk üst düzey yöneticilerden oluşuyor. Çok avukat hastam var. Avukatlar çok titiz, güven alabilecekleri bir yere gitmek istiyorlar…”

Kendime de botox yapıyorum
-Kendinize de mi yapıyorsunuz?… Nasıl?…
“-Evet kendime de aynanın karşısında iğneyle enjekte ediyorum. Şimdi sana da yapayım bak çok güzel sonuç alacaksın…”
-Aman kalsın. Ben korkarım istemem…
“-İğne acıtmıyor, ilaç girerken hafif yakıyor o kadar. 30 saniyelik bir şey. Ama sana muhakkak bir kere yapacağım. İnsanın psikolojisini düzeltiyor. Sabah bir kalkıyorsun yüzünde kırışıklık kalmamış…”
-Bazılarını görüyoruz yüzü şişmiş, gergin bir balon görünümünde oluyor. Hiç bir mimik kalmıyor…
“-Bazıları öyle botox yapıyor ki hiç doğal durmuyor. Bütün yüzü bloke edersen hiç güzel olmaz tabii… Benim uygulamalarımda kaşlar hareket ediyor, her yeri hareket ediyor yüzün. Başkaları anlayamıyor botox yaptığını. Cilt bakımı yaptırdın, çok iyi uyudun zannediyorlar. Türkiye’de sanatçıların bir çoğu yüzüne dolgu maddeleri, yada başka şeyler uygulatıp onu botox diye gösteriyor. İlk başta sanatçılar kaşlarını böyle kaldırıyorlardı. Bir tek botox kaşları bu kadar kaldırmaz, şişkinlik yapamaz, bir tek kırışık geçirebilir… Kişide ayrı bir şişkinlik varsa normal cildin içine bir şey enjekte edilmiş demektir. Genelde yağ enjeksiyonudur. Ben pek yağ enjeksiyonu yapmıyorum, Amerika’da da pek uygulanmıyor çünkü. Ama dudak üstlerine dolgu maddeleri yapıyorum…”
-Size hangi isteklerle geliyorlar çoğunlukla?…
“-Burada dört ünitemiz var. Gençleştirme (botox, dolgu maddeleri ve vitamin enjeksiyonu.), lazer gurubu (lazerle gençleştirme, lazer epilasyon), saç ünitesi ( saç ekimi) ve zayıflama (mezoterapiyle zayıflama). Dört ünitede hastalarımız var. Mevsimlere göre yoğunluklarımız değişiyor. Yaza girerken lazer ve zayıflama çok artıyor. Sonbahar kışa girerken saçlar dökülüyor saç ekimi artıyor…”
-Hastalarınız arasında erkekler de var muhakkak.
“-Elbette. Erkekler en çok lazerle epilasyona, saç dökülmesine geliyor. Mezoterapiyle zayıflamaya gelen hastalarımız da var. Göbekli, vücudunda yağ bloke etmiş insanlar geliyor zayıflamak için…”

En çok 30-50 yaş arası geliyor
-Yaş gurubu olarak değerlendirirsek, hangi yaşta insanlar ağırlıkta? Bir de çok genç yaşta biri gelip ‘bana botox yap’ derse yapar mısınız?…
“-30-50 yaş arasındakiler en çok uygulama yaptırıyor. Kırışıklığın başladığı ve devam ettiği dönemler. Lazeri en çok 20 ila 40 yaş arasında uyguluyorum. Benim yirmi yaş hasta grubum da var. O tamamen kırışığın durumuna bağlı. Genetik olarak göz çevresinde çok yoğun kırışık var ona uygulama yapıyorum. Ama otuz yaşında hastam var hiç kırışığı yok ona uygulamıyorum. Gençleştirme tamamen kırışığın durumuna bağlı. Çok bilgisayar kullanan birinde kırışıklıklar daha çabuk oluşabiliyor mesela…”
-Bugüne kadar uygulama sonucundan memnun kalmayan hastalarınız oldu mu? Böyle bir sorun yaşandı mı?
“-Memnun olmayan bir tek hasta vardı yetmiş yaş grubundan. O yaşta çizgiler derin olduğu için incecik bir çizgi kaldı tabii. İnce olan kırışıklıklar tamamen geçiyor, derin olanların yerinde bir çizgi kalıyor çünkü. Bana ‘seninki gibi olmadı’ dedi. En başta herşeyi, ihtimalleri anlatıyoruz hastalara. Lazer epilasyonda yüzde 5 bir ince tüy riski varsa ben söylüyorum. Bazı vakalar herşeye uygun değil mesela, onlara anlatıyorum sonuçları. Hastaya doğruları önceden söylemezseniz sonra böyle problemler olabilir. Hastalanın beklentileriyle yaptığın uygulamanın başarı şansının paralel gitmesi gerekiyor…”

Gözaltı Kırışıklıkları İçin Botoks Fiyatları

Soru: merhaba…gözaltı kırışıklıkları için öneriniz nedir.botoks yapılabilir mi?teşekkürler

Cevap: Göz altı kırışıklıklarının olmamasını sağlamak için koruyucu urunler kullanılmasını tavsiye derim.kırışıklık oluştuktan sonra bu kırışıklıkların artışını önlemek için serumlar ve kırışıklığı azaltabilecek ant-ı aging ürünler kullanabilirsiniz.göz cevresinde yeni oluşmuş ince kırışıklıklar için lazer tedavileri de oldukça başarılı.göz altı için botoks uygulamaları
cok yaygın değildir.

 

Leave a Reply