BOTOKS VE UYGULAMASI

Yaklaşık 30 seneyi aşkın bir süredir kullanılan botoks uygulamaları, eskiden estetik amaçla değil daha farklı tedaviler için kullanılmaktaydı. Ancak özellikle son zamanlarda özellikle bayanların tercihi olan botoks estetik amaçlı kullanılmaya başlanmış olup, son 10 yıldır oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Ameliyata gerek kalmadan birçok estetik bozukluğa çare olan botoks uygulamasını bayanların tercih etme sebeplerinden en önemlisi ise demin de bahsettiğimiz gibi herhangi bir kesim işleminin yani açık ameliyat uygulamasının yapılmayışıdır.

Botoks maddesi hakkında kişiler tarafından yanlış bilinmekte olan en önemli şey, botoksun yılan zehri olduğudur. Bu durum kesinlikle doğru olmayıp, botoks maddesi bir çeşit bakteriden üretilmekte olan ve laboratuvar ortamında ilaç haline getirilen bir tür maddedir. Botoks hakkında neredeyse artık herkesin belli başlı bilgileri bulunmaktadır. Ancak detaylı olarak işlemden bahsedecek olursak, uygulama yaklaşık 15 dakika kadar sürmekte olup, kişilerin cilt ve ağrı hassasiyetine göre acı hissi değişmektedir. Çok kısa süreli ağrıların hissedilebilmesi olasıdır. Ancak bazı hastalarımız hiçbir his duymayabilmektedir. Çok ince uçlu iğneler ile yapılan enjeksiyon işlemi sonrasında kişi günlük yaşantısına geri dönebilmektedir.

Botoks uygulaması, derin kırışıklıklar ve ciltteki çökmeler için pek uygun değildir. Bu tür çökmelerde dolgu uygulaması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle botoks ve dolgu işlemleri arasındaki farkın iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan SİVİLCELERE ÇARE BESİNLER başlıklı makalemizde sivilce, sivilce yok etme ve sivilceyi ne geçirir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply