Botoks Tedavisi

Botox ( Botoks) ile Kırışıklık Tedavisi

Botox ( botoks )  nedir?

Botox (botoks fiyatları)  yönteminde botilinum toksin adı verilen egzotoksin kullanılır. Botilinum  toksini Clostridium botulinum’un fermente kültürlerinden elde edilir. Botox kozmetik amaçla ilk olarak 1981’de kullanılmıştır.

Botox, asetilkolin salınımı için gerekli proteinleri bağlayarak çizgili kaslarda kimyasal denervasyon yapar. Enjekte edilen kaslarda geçici tipte kısmi felç yapar.  Bu etki ortalama 6 ay sürer.

Botox (botoks) yönteminde, botolinum toxin  maddesi  çok küçük miktarda,  kas içine enjekte edilerek, kırışıklıklara neden olan kasların rahatlaması sağlanır. Böylece ciltteki kırışıklıklar kasların rahatlaması ile ortadan kaybolur. Botox tedavileri en fazla 5- 10 dk. sürer. Tedavi etkinliği 4- 8 ay devam eder. Tekrar edilen uygulamalar ile daha kalıcı sonuçlar sağlanır.

Botox ( Botoks ) Uygulama Yerleri Nelerdir? 

  • Göz çevresi kırışıklıkları
  • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları
  • Dudak çevresi kırışıklıkları
  • Boyun bölgesi kırışıklıkları
  • Burundan ağıza doğru inen nazolabial çizgi
  • Dudak kenarından çeneye doğru inen çizgiler
  • Yanak sarkmaları

Botox ( Botoks )  Tedavisi için Uygun Bir Aday mıyım? 
Botox (botoks) uygulamasında en iyi uygulama sonuçları 25 yaş ile 65 yaş arasında alınır. 65 yaş üzerindeki kişilerde mimik çizgileri dinlenme halinde bile belirgindir. Bu grup kişilerde diğer yöntemler botox tedavisine göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Her bireyin farklı yönleri hekim tarafından incelenir ve botox ya da başka bir yöntem uygulamasına karar verilir.

Botox ( Botoks )  Tedavisi Nasıl Uygulanır? 

Çok küçük miktarda Botox (botoks) çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulanır. Çok küçük miktarda ilaçlar çok küçük iğnelerle verildiğinden rahatsızlık hissi çok az olur. Pek çok hasta çok küçük bir acı hisseder. Anestezi gerektirmez. Botox (botoks) uygulamasından hemen sonra günlük yaşama geri dönülebir. Nadiren geçici olarak morarma ve kızarıklık görülebilir.

Botox ( Botoks ) Tedavisinin Etkinliğini Ne Zaman Fark Ederim ve Ne Kadar Sürer? 
Botox  ( botoks )   tedavisinin sonuçları 3- 15 gün sonra ortaya çıkar. Tedavi etkinliği 4- 8 ay devam edebilir. Tekrar edilen uygulamalar ile tedavinin etkinlik süresi uzar. Botox (botoks) etkinliği tedavi için uygulandığı alanlarda ortaya çıkar.

Botox ( botoks ) Tedavi Etkinliği Biterken Neler Olur? 

Botox (botoks)   etkisi azalırken çizgiler daha az belirgin olarak ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz. Bu düzgün ve genç görünümü devam ettirmek ve kalıcı kılmak için en az 4- 5 botox  ( botoks )  uygulaması gerekir. Tekrarlayan uygulamalar ile daha sonraları daha az tedaviler gerekir.

Botox ( Botoks )  Zaman Alıcı Bir Yöntem midir? 
Pek çok hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. Bununla birlikte işlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Botox ( Botoks ) Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?
Aspirin ve ağrı kesicileri, gingko, sarımsak veya ginseng, C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir.  Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır.

Botox ( Botoks ) Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Uygulama sonrası 1-2 saat için botox (botoks) uygulanan kaslarınızı çalıştırın. Örneğin kaşlarınızı yukarı kaldırın, kızar gibi yapın veya gözlerinizi kısın. Bu işlem botoxun kaslardaki aktivitesini kolaylaştırır.  24 saat uygulama bölgesi ovuşturmayın veya masaj yapmayın. 4 saat makyaj yapmayın. 4 saat boyunca yatmayın veya ağır egzersiz yapmayın. Duş alabilir ve birçok günlük aktivitenizi yapabilirsiniz. Uygulama sonrası küçük bombe ve noktalar birkaç saat içinde kaybolacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply