Bütün Özellikleriyle Olta Takımları

Olta, Türkçe diline İtalyancadan girmiş olup “gidip gelmek” anlamındaki voltanın telaffuzlandırılmış arı haline verilen addır. Basit olta düzeneği arasında yer alan kamış, şamandıra, iğne, misina ve kurşunun dışında günümüzde olta takımları özel olarak üretilerek satışa sunulmaktadır. Böylelikle balık tutma hobi olmaktan öteye geçerek aynı zamanda bir geçim kaynağı olarak da karşımıza çıkmış olmaktadır. Olta seti ya da olta takımı denilince akla gelenler basit olta düzeneklerinden oluşmakta olup oltanın kendine ait birtakım bölümleri bulunur. Bunlar şu şekilde belirtilebilir:

 

– Oltanın uç kısmı ya da iğnesi,

 

– Oltanın boynu ya da dirseği,

 

– Oltanın palası ve

 

– Oltanın sırtı .

 

Bu şekilde bir düzene sahip olan olta takımı misina, fırdöndü, kamış, yüzdürücü şamandıra gibi setlerinden müteşekkil olarak bir araya gelmektedir. Oltaların bilinen üretim şekilleriyle günümüzde birtakım cinsleri de bulunmakta olup zoka, sığırtma, yünlü, kaşık oltası ve çapari cinsleri olarak türleri bulunmaktadır. Mavi sularda balık tutmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan balık tutma konusunda olmazsa olmaz olta setleriyle istenilen cinste balıkların tutulması elbette mümkün olamamaktadır.

İri boyutlu balıklar için özel teknikler ve eğitimler yapılarak bu balıklar ancak ve ancak uzman eğitimcilerce tutulabilmektedir. Olta takımı arasında modern olarak tavsiye edilen setler ise online alışveriş farkıyla birçok farklı siteden temin edilebilir. Fiyat olarak her cebe uygun olta takımlarının yer almış olduğu bu sitelerde çeşitli olta takımları temin edilerek istenilen balıklar yakalanabilir.

Bunlardan öne çıkan waterside balık seti 107 TL oranındaki fiyatlara kadar yükselen satışlarıyla dikkat çekmektedir. Söz konusu olarak bu sette tam 35 parça ekipman yer alarak balık avlamak isteyenlere özel olarak modern olta takımları arasındadır. Bu setle ayrıca sadece su üstünden balık avlamak yerine içerisindeki waterglasslar sayesinde denizaltına kısa bir yolculuk yapılabilmesine ve burada da birbirinden farklı deniz mahsullerinin avlanabilmesine olanak tanımaktadır.

Bütün yönler düşünülerek üretilen özel üretim ürünü sayesinde birçok deniz mahsulünün kısa sürede avlanabilmesine olanak tanımakta ve ayrıca profesyonelliğe gerek duyulmaksızın bu ürünlerden en iyi şekilde yararlanılabilmesine imkan tanımaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Tags:

Leave a Reply