Çatı İzolasyon Uygulaması

Genellikle yaz sezonunun bitmesi ile yazlıkçılar kışlık evlerine döner ve eğer ki binalarda izolasyon uygulaması da yoksa, kabus dolu günlerin başlamasına az kalmış demektir. Kabus olarak adlandırılmasının nedeni ise kış hava şartları nedeni ile özellikle yağmur, kar vb. hava olayları ile çatı izolasyonsuz ise evlerde ve bina içerisinde rutubet ve nemden ötürü kötü kokular ve küflenmeler meydana gelmektedir. İşte tüm bu olumsuzlukların olmaması adına mutlaka her binada izolasyon çalışması yapılmalıdır.

Çatı izolasyonunu genellikle uygun fiyatlara yaptırmak adına kalitesiz malzemeler ve kalitesiz işçilikler ile gerçekleştirmekte olanlar, neredeyse birkaç yılda bir çatı izolasyon uygulamasını tekrarlamak zorunda kalmaktadır. Ayrıca çatı izolasyonu konusunda asla kullanılmaması gereken malzemeler vardır ki bunlar asla çatı izolasyonu için uygun değildir. Bunlar zift ve filinkottur. Bu malzemeler farklı yerlerde kullanılabilir olduğundan çatı için asla uygulanmamalıdır.

Peki gelelim çatı izolasyonunun nasıl yapılması gerekitğine… Öncelikle çatı tuz ruhu gibi önemli etkiye sahip olan malzemeler ile iyice temizlenmelidir. Daha sonrasında izolasyon malzemesi olan likit membranları, ince bir astar olarak çatıya sürüp, bir gün beklemeliyiz. Daha sonrasında ise tekrar izolasyon malzemesi taraklama şeklinde sürülür ve bu kat da kuruduktan sonra bir kez daha tekrarlanarak yapılan işlem sayesinde çatı izolasyonunuz tamamlanmış olacaktır ve yaklaşık 5 yıl boyunca koruma sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin Ana Haber Sitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply