Cilt Bakımında Yanlış Bilinenler

 

Herkesin cilt yapısı farklı olduğu için cilt bakımında kullanılan malzemelerinde her cilt yapısına uyması beklenemez. Cildin öncelikle nasıl bir yapıya sahip olduğu ve hangi ürünlerin tercih edilebileceği konusunda kişiye bilgi verilmesi gerekmektedir. Çok fazla yağlı bir cildi olan kişilerde yağ bazlı ürünler tercih etmek cilt dokusuna zarar verecektir. Bunun dışında kuru ve normal cilt tipine sahip olan kişilerde ise yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak cildin aşırı kurumasına ve bazı cilt hastalıklarına sebep olabilir.

 

Yağlı Ciltlerde Bakım Nasıl Olmalı?

 

Cilt tiplerinin farklı cilt  ürünleri kullanması cilt dokusuna zarar vermeksizin bakım yapılmasına yardımcı olur. Yağlı ciltlerin en büyük yanılgısı kullanılan yağ bazlı ürünlerin cildi nemlendirdiği düşüncesidir.

 

Yağlı ciltler ekstra yumuşaklık sağlayan ve ciltteki yağ dengesini dengeleyen cilt bakım ürünleri tercih etmek zorundadır. Özellikle yağlı ciltlerde gözenekler geniş olduğundan temizliğine özen gösterilmelidir. Gözenekler çok sık ve geniş olacağından cildin siyah nokta ve sivilce oluşumu kuru ve ya normal ciltlere göre daha fazla olmaktadır. Cildin yağ dengesini sağlayıcı temizleyici, nemlendirici veya tonik tercih edilerek cilt bakımı yapılabilmektedir. Devamında da cildin yapısını koruyucu ürünler tercih edilmelidir.

 

Kuru Ve Normal Ciltlerde Bakım Nasıl Olmalı?

 

Kuru ve normal ciltlerin en büyük şikayeti ciltte oluşan kurumadır. Ciltte kuruma başladığında mat ve pütürlü bir görüntü olmaktadır. Cilt bakım ürünleri tercih edilirken nemlendirici oranı yüksek su ve yağ bazlı ürünler kullanılmalıdır. Çoğu kişi cilt tipi hakkında bilgi sahibi olmadığından cildine yanlış cilt bakım ürünleri ile bakım yapmaya çalışmaktadır. Kullanılan maske ve benzeri birçok ürünün cilt yapısına fayda sağlayan ürünler arasında seçilmelidir.

 

           Cilt bakım ürünleri kullanılırken cildin yapısı ve neye ihtiyacı olduğu konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Cildin normal nem dengesi kullanılan ürünler yüzünden hasar gördüğünde tekrar eski haline getirmek için uzun bir süre gerekebilir. Doğru ve düzenli bir şekilde kullanılan cilt bakım ürünleri cildin bir alt yapısına ulaşarak daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Bu sayede cilt dokusunda herhangi bir bozukluk söz konusu olmaz.

 

Bir önceki yazımız olan Tıraş Bıçak Çeşitleri başlıklı makalemizde tıraş bıçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply