Çocuk Odaları

Günümüzde, bir çok konuda olduğu gibi çocuk gelişimi gibi önemli bir konusunda da birçok uzman psikiyatri ve doktorlar incelemelerde bulunmuştur. Uzun zamanlı ve geniş çaplı araştırmalar yapılmış, bir çocuk için neyin doğru neyin yanlış olduğu en ince detayına kadar bulunmuştur. Eminim her anne ve baba çocuğunun sağlıklı ve özgüveni tam olsun ister. Fakat öyle olması için doğru bilinen yanlışlardan uzak durulmalı ve bir kısım eksiklerimizin tamamlanması gerekmektedir.

Öncelikle, çocukla bebek ayrımının yapılabilinmesi gerekmektedir. Bebek; iki yaşına kadar geçirdi zaman içinde biz onlara bebek deriz. İki yaşından, ergenlik çağına kar olan süreç çocukluk çağı olarak adlandırırız. Öncelikle bilinmelidir ki, bebekler bebeklik zamanını aşana kadar anne ve babasından uzak kalmamadır. Çünkü onların her an savunmaya korunmaya ihtiyacı vardır. Onlar sürekli anne ve babanın varlığını hissetmelidir. Eğer sizleri yanında hissederlerse daha huzurlu olacaklardır.

Çocuk ise anne ve babanın rahatlığı ve kendi hayatının sağlıklı, öz güveni yerinde, girişimci bir birey olması için, yapmamız yada sağlamamız gereken bazı gereksinimler vardır. En başta ilk yapmamız gereken çocuklarımızın odasını ayırmaktır. Bazı anne babalar bunu istememektedir fakat bu gereklidir. Çünkü bağımsızlık özelliğini taşımalıdır. Ola ki bağımsızlığını bu yaştan itibaren aşılamazsak çocuklarımız ileriki yaşlarda (örneğin; okula ilk gittiğinde) sizi hep yanında isteyecektir. Daha ileri yaşlarda ise bunu dile getiremese de içten içe biz anne ve babaları hep yanında arzulayacaktır. Maalesef hayat izin vermeyecek ve çocuklarımız hayata adapte olmasında sıkıntı yaşayacaktır.

Bütün bunları yaşamamak için yapılması gereken ilk adım çocuklarımıza iki yaşlarından itibaren çocuk odaları hazırlamalıyız. Bu konuda unutulmaması gereken çocuk odaları kendi istek ve arzularımıza göre değil, çocuğumuzun psikolojik yönden huzurlu olması düşünülerek dizayn edilmelidir.

Örneğin; hep yapılan, ama aslında yanlışların başında gelen kız çocuklarda pembe, erkek çocuklarda mavi renginin kullanılmasıdır. Bu renklerin yerine acık sarı renk kullanmak daha doğru olacaktır. Çocuk odaları mümkün olduğunca sade olmalıdır. Çocuklarımız dünyayı ilk kez gördükleri için meraklı gözleri her bir cismi inceleyecektir. Bu da onu bir hayli yoracaktır. Bu ise ona odaklanma konusunda sıkıntılar yaşatabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda çocuklarımız gerektiğinde ya da ihtiyacı olduğunda size ulaşımının kolay olmasını sağlamalıyız. Odanın kapıları rahat açılmalı ve kendi yatağına rahat çıkıp rahatça inebilmesi çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Rahat Bir Oturma İçin Koltuk Takımları başlıklı makalemizde koltuk takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply