halı

Çocuk Odası İçin Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hem renkli hem de eğlenceli ayrıntılara sahip çocuk odalarının dekorasyonunda halı seçimi önemlidir. Çocuğunuzun odası için seçeceğiniz halının kullanışlı, mobilyalarla ve çocuğunuzun zevkleri ile uyumlu olması gereklidir. İşte alışverişe çıkmadan işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

 

Toz Tutmayan Halıları Tercih Edin

 

Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş, bakteri ve virüslere karşı hassas bir yapıya sahip olan ve toza karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilen çocukların odalarında toz tutmayan halıların kullanması uygundur. Halıların ayrıca kolay temizlenebilmesi, silinebilmesi veya yıkanabilmesi önemlidir.

 

Halı Boyutlarını Önceden Belirleyin

 

Çocuk odası için halı seçerken kullanmak istediğiniz halının ebatlarını önceden düşünmek ve ölçü almak önemlidir. Küçük yaşta çocukların halı üzerinde oturarak oyun oynayacakları düşünülerek yeterince geniş halı tercih edilmesi önemlidir. Kimi aileler çocuk odasının daha sıcak olması için duvardan duvara halı tercih etmektedir ancak tüm alanın halı ile kaplanması durumunda odanın tam olarak temizlenmesi mümkün olamayabilir.

 

Yumuşak Dokulu Halılar

 

Çoğunlukla oyuncaklarını yayarak yerde oyun oynamayı tercih eden çocuklar için odalarında yumuşak dokulu halıların tercih edilmesi doğru bir karardır. Sürekli hareket halinde olan çocuklar halı üzerinde sık sık düşüp kalkacağından yumuşak dokulu halılar ile yaralanma ve cildinin tahriş olma olasılığı ortadan kaldırılacaktır.

 

Renk Uyumu

 

Pek çok anne bana çocuklarının odasında geleneksel renklerde dekorasyon tercih etmektedir. Kız çocuklar için pembe renk erkek çocuklar için mavi renk ağırlıklı mobilyalar daha çok kullanılmaktadır. Son yıllarda bu sınırlar kalkmıştır. Buradaki önemli nokta odanın rengi ne olursa olsun mobilya, duvar rengi, perde ve halı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bu uyum çocuğunuzun zevkini geliştirirken dikkatinin dağılmasını da engelleyecektir.

 

Desen ve Model Seçimi

 

Günümüzde halı mağazalarında pek çok renk, desen ve modelde çocuk odası halısı bulmak mümkündür. Yapboz şekilde halılardan geometrik desenlere sahip halılara, üzerinde seksek veya araba yolu veya dünya haritasının ile güneş sisteminin bulunduğu öğretici ve eğlenceli desenlere sahip halılara uzanan seçenekler arasından tercih etmek anne babalar için oldukça zor olabilmektedir. Bazı çocuklar ise pamuk prenses, sünger bob gibi sevdiği çizgi film karakterlerinin desenlerinin bulunduğu halıları sevmektedir.

En Yeni Halı Modelleri www.hali.net‘te. Aradığınız çocuk odası halı modellerini hemen keşfedin.

Bir Cevap Yazın