Dekoratif Eşyalar

Modern tasarım yaklaşımlarında iç mekân ve dış mekânlar birbirinden farklı dizaynlar ile uygulanır. Bu uygulama çalışmaların da küçük ama etkili dokunuşlar önemli bir yer tutar. Bu dokunuşları dekoratif eşya ile gerçekleştirebiliriz.

Dekoratif eşyanın tam bir tanımı yoktur ancak şöyle ifade edebiliriz, kullanılan ortamı daha sıcak ve görsel açıdan zenginleştirebilen eşyalar olarak tanımlaya bilmek mümkündür. Dekoratif eşya içine pek çok süs eşyası ve aksesuarlar girebilir.

İlk önce dış mekân üzerinde değerlendirme yapmak gerekirse dış mekân dekoratif eşyalı farklı tasarımlı mevsimlik ya da süs bitkileri için kullanılacak saksılar, bahçe ortamını daha da ısıtan çiçek kasaları, minik heykelcikler yeşil alan üzerinde kullanılabilecek dekoratif eşyalardır. İç mekâna ait dekoratif eşyalar ise kendi içinde ikiye ayırabiliriz. İş yerinde ve ev içinde kullanılan aksesuarlar birbirinden farklıdır.

Ev içinde kullanılan aksesuarlar evin odaların da farklılık gösterirler. Evlerin aslın da ana direği olan mutfaklar da bereketi simgeleyen çeşitli tasarımlarla dekoratif eşyalar kullanılır. Ev girişin de evin nazarı olarak kullanılan nazar boncukları da dekoratif eşya olarak yerlerini alırlar. Salonlar da ve yatak odaların da kullanılan fotoğraf çerçeveleri ev mobilyalarıyla uyumlu biblolar ev içindeki yerleştirilmeleriyle dekoratif eşya adı altına girerler.

İş ortamlarında kullanılan aksesuarlar iş ciddiyetini yansıtan aynı zaman da ortama sıcak bir hava sağlayan duvara asılan tablolar, etrafı canlandıran bitkiler, büyük ve ağır vazolar, masa üzerinde duran kalemlikler tahta oyma işlerinden yapılan bütün görsel zenginlikler dekoratif eşya kapsamına girerler. Dekoratif olarak kullanılan bu aksesuarlar kullanılan malzemeye, boyutlarına ve kullanım şekillerine göre farklıdırlar. Ancak her bütçeye uygun fiyat aralığında bu malzemeler kolayca bulunabilir.

Değişik tasarımlarla modern tarzları yakalayabilen bu aksesuarlar başta bayanlar olmak üzere pek çok kesime hitap etmektedirler. Genelde her yaştan bayanların daha çok ilgisini çeken bu sektör çoğunlukla bayanlara uygun tasarımları geliştirir. Mekâna rahatlık ve sıcaklık hissi veren bu görsel açıdan zengin eşyalar kullanılacakları yerlere uygun olarak seçilmeli ve bir bütünlük ortamı sağlamalılardır. Kişilerin ilgi duydukları sosyal alanlara göre de özel aksesuar tasarımları bulmak mümkündür.

 

Bir önceki yazımız olan Size Özel Alanlar İçin Dekorasyonun Önemi başlıklı makalemizde dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply