Dekoratif Eşyaların Hayatımızdaki Yeri

Her insan yaşam alanı olan evinde ya da gününün büyük kısmını geçirdiği iş yerinde hatta gittiği restoran, Cafe gibi yerlerde bile rahat ve mutlu olmak ister. Bunun içinde kendisini beğeneceği bir dekorasyon araştırması içinde bulur. Hele ki günümüzde herkes bir eve taşınırken oturacak bir koltuğum olsun demez. Onun yerine modeli diğer eşyalarıma uysun, rengi şöyle olsun, boyu böyle olsun, konforlu olsun gibi isteklerde bulunur.

Bu dekorasyonun sadece şekille değil renk, verdiği enerji ve uyumla da ilgili olduğunu gösterir. Aslında bu şekilde yaşadığımız alanda kendimize ait izler bırakmış oluruz. Bunu şu şekilde daha net açıklayabiliriz; iki tane insandan aynı odayı aynı eşyalarla düzenlemelerini isteyelim. Eşyalar aynı bile olsa ortaya çıkan sonuç aynı olmayacaktır. Bu tamamen onların kendi zevklerine göre değişecektir.

Bu düzenleme içerisindeki eşyalarsa dekoratif eşya olarak tanımlanır. Elbette bu eşyaları gidip beğendiğimiz yerden alıp hemen kullanabiliriz. Ama en güzel yanıysa bu eşyaları kendi zevkimize göre değiştirebileceğimizdir. Kimimiz bununla uğraşmak istemez ve beğendiğine en yakın objeyi alır ya da başkasına yaptırır. Kimisi ise kendi isteğini göz önüne alarak o objeyi isteğine uygun değiştirir. İşte işin en güzel ve esnek kısmı da budur.

Bunların dışında bizim için değerli olan ve samimi olduğumuz birinin doğum günü içinde aslında mükemmel bir hediye seçeneğidir dekoratif eşya. Karşınızdaki kişiyi iyi tanıyorsanız, onun seveceği bir objeyi alarak onun zevkiyle kaplayabilir ve hediye edebilirsiniz. Bu konuda hiçbir sınırınız yok, hepsi sizin zevkinize ve hayal gücünüze bağlı.

Mesela eskimiş ve kullanılmayan merdiveninizi duvara asarak kendinize özgü bir kitaplık oluşturabilir, okunmayan kitapları monteleyerek raf oluşturabilir ya da elinizdeki düğmelerle lambalarınızı süsleyebilirsiniz. Hatta çok kolay ve basit şekilde boş kavanoz ya da konserve kutularınızdan baharatlık ya da kalemlik bile yapabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşamam ama aklımdaki eşyayı dışarıda da bulamadım diyorsanız bunu bir başkasına yaptırabilirsiniz.

Unutmayın tüm dekorasyon fikirleri ve bu fikre ait eşyalar sizin zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtır. En çok zaman geçirdiğiniz alanlarda sıkılmadan mutlu olmanın yoludur bu.

 

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Eşyalar başlıklı makalemizde dekoratif eşya hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply