Moda

Deri Sandalet Alma Niyetiniz Mi Var?

 İnsanlar yaratılışlarından beri vücutlarını örtmek ve ayaklarına giyinmek için çeşitli materyaller kullandıkları bilinmektedir. Bunlardan birisi olan ayakkabılar, inşaların tüm yüklerini hayatları boyunca sırtında taşıdığı için ayrı bir yere sahiptir. İlk insanlar günümüz ayakkabıları ile kıyasla daha terliksi deriden ayakkabılar yaparak giymekteydiler. Günümüzde de kullanılan bu ayakkabılara sandalet denilmektedir.

İlk insanlardan beri kullanılagelen deri sandalet nasıl yapılır, giyim alınları nerelerdir, kimler tarafından kullanılır. İşte şimdi bu suallerin cevaplarını arayacağız.  Deri sandalet, imal edileceği zaman günümüz ayakkabıları kadar uğraştırıcı olmayan, daha basit üretim aşamaları vardır. Yapıları gereği terliği andırmaları gibi, terlik gibi imalatları da kolay olması, hem ücret açısından her bütçeye hitap etmelerine hem de kullanım olarak her tarafta kullanılmalarına imkân sağlamış dersek yalan konuşmuş olmayız.

Giyim alanlarını anlatmak gerekirse, hemen hemen her türlü kıyafet ile giyilebilmektedir. En kısa tabirle açıklamak gerekirse erkekler takım elbise dışında, her türlü kıyafetin altına sandalet giyebildikleri gibi, bayanlar da neredeyse giydikleri tüm kıyafetler ile sandaletleri kullandıkları bilinmektedir.  Hem erkekler hem bayanlar, hem de çocuk yaşlı demeden her türlü insana, her yaşta insanın kullanabildiği yaygın bir ayakkabı türüdür.

Ayrıca belki de en önemli tarafları ise deriden yapılmış olmalarıdır. Herkes tarafından bilinen bir şey vardır ki deriden yapılan ayakkabıların insan vücuduna olan faydalarını. Ayağı terletmemeleri, havadar olmaları, bakteri ve mantar üreme ihtimalinin düşük olması veya kullanım sürelerinin uzunlukları gibi birçok faydaları vardır. Özellikle yaz aylarında kullanılan deriden yapılan sandaletlerin, yaz sıcaklarında bunalmış durumda olan insanları bir nebze de olsa rahatlattıkları bilinmektedir.

Günümüz ayakkabılarının atası olan sandaletler, en çok sahil kentlerinde giyilmekte, her türlü zevke hitap eden çeşitleri, fiyat yelpazesi, renk ve modelleri ile tüketicileri beklemektedir. En güzel yanı ise ulaşılabilirlik durumunun çok fazla olmasıdır. Çünkü bu ürünü almak isteyen kim olursa olsun bir ayakkabıcıya gitmesi yeterli olacaktır, onu dahi yapamayan kişiler ise internet üzerinden istedikleri ürünlere rahatlıkla ulaşabileceklerdir. Yaz aylarının geldiği şu günlerde, fırsat reyonlarını da takip etmeyin unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın