Dövme Sildirme

Eskiden birçok farklı amacı barındıran ve farklı düşüncelerle yapılan dövmeler, çeşitli felsefeleri yansıtmaktaydı. Ancak günümüzde güzel görünmek, belki de dikkat çekmek amacı ile birçok kişinin yaptırdığı bir el sanatı. Dövme deri üzerine çeşitli cihazlar yardımı ile kalıcı boyalar kullanılarak deri altına iğne yardımı ile yapılan bir işlemdir. Kişiler genellikle kol, boyun, sırt vb. birçok bölgeye uygulayabilmektedirler.

Günümüzde özellikle gençler arasında çok popüler olan dövme modasına her geçen gün yeni insanlar eklense de bazen geçmişte yaptırılan bir şekil veya biçimden pişman olunabiliyor. Böyle durumlar ile karşılaşıldığında eskiden herhangi bir çözüm olmadığı gibi bir fondötenle bile kapatmak imkansız sayılırdı. Ancak artık özel kapatıcılarla bile anlık olarak kapatma sağlanabilirken, bir de lazerler yardımı ile kalıcı dövme sildirme işlemi yapılabiliyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, lazerler ile dövme sildirme işlemi her ne kadar acılı olsa da kurtulabilmek mümkündür.

Lazer ile dövme sildirme işlemini yapmadan farklı yöntemlerle dövmelerden kurtulmak da mümkün ancak uzman hekimler kesinlikle diğer yöntemlerden faydalanılmaması gerektiğini üstüne basarak söylemektedir. Bunlardan bazıları ameliyatla dövme sildirme, cilt soyarak yapılan dövme silme işlemi, kimyasal maddeler aracılığı ile uygulanan lazerle dövme silme yöntemi bu tavsiye edilmeyen yöntemlerden bazılarıdır ve kesinlikle doğru bir çözüm  değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply