E- fatura NEDİR?

E- fatura değerli kağıda basılmış olan faturalar ile tamamen aynı nitelikte ve değerde olan belirli bir satandartta ve aynı bilgileri içerisinde barındıran en önemlisi de değiştirilemeyecek şekilde mühürlenmiş olan elektronik belgelere verilen isimdir. Bu elektronik belge Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuştur. E-fatura sayesinde sadece kağıt tasarrufu sağlanmayacaktır aynı zamanda kurumlar, kuruluşlar ya da şahsi müşteriler arasında güvenli bir şekilde gönderilip alınabilecek olan bu belge, taraflar arasındaki güveni de daha da arttıracaktır.

E-fatura hakkında önemli bir detay belirtecek olursak, e-faturalar gelir idaresi başkanlığı aracılığı ile alıcı kurum ya da kuruluşlardan satıcı kurumlara iletilmektedir. Gelelim elektronik belgelerin dünya da nasıl bir kullanım alanına sahip olduğuna… Öncelikle bilinmelidir ki Avrupa’da elektronik belge kullanılma oranı yaklaşık %15’tir. Aslında az gibi görünse de bizim ülkemize bakıldığında bu oran oldukça yüksektir. Avrupalılar yılda yaklaşık 23 milyar fatura düzebnlemekte olmaktadır. Şirketlerin ise yaklaşık %40’ı e-faturayı kullanmaktadır. Peki bu elektronik belgeler bize bir yarar sağladı mı ya da sağlayacak mı? Öncelikle e fatura maliyetleri oldukça azaltmaktadır. Müşterilerin düzenli bir şekilde ödemelerinin yapılması sağlanarak güven sorununu da ortadan kaldırmıştır. Bunun neticesinde ayrıca alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmazlıklarda hiç olmayacak kadar azalmıştır.

Kısacası E-fatura uygulaması oldukça faydalı ve mutlaka kullanılması gereken bir uygulamadır.

 

Bir önceki yazımız olan E-fatura Entegrasyon Hizmetleri başlıklı makalemizde e-fatura, e-fatura entegrasyon ve logo e-fatura hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply