E-Fatura Portalı Hakkında Bilgiler

E-fatura uygulamasını kullanabilmek açısında yeterli derecede alt yapıya sahip olamayan kullanıcıların, e-fatura uygulamasından yararlanmalrını sağlayacak temel düzeydeki fonksiyonları içerisinde barındıran bir uygulama olan E- fatura’dan fatura düzenleme zorunluluğu olan mükelleflerin yararlanma imkanları bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Gelir idaresi başkanlığınca belirlenmiş olan ve e-fatura uygulamasını kullanmak zorunda olan firmalar ise, madeni yağ lisans sahipleri, kola, gazoz ve alkollü içecek ürünlerini üreten ve ithal edenler ile tütürn ve tütün ürünlerini de üreten ve ithal edenler e-fatura uygulamasını kullanmak zorundadır. Bu mükellefler fayura uygulamasından yararlanmak istediklerinde ilk olarak gelir idaresi başkanlığına balvuruda bulunmalıdır. Daha sonra başvurusu kabul edilen ve uygun bulunan mükellefleri gerekli ücretleri TÜBİTAK/UEKAE’ye ödeyerek mali mühür sertifikasını gerekli yerlerden almalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra e-fatura uygulamasını kullanabileceğine dair olan sertifika kişilerin eline ulaştığında, e-fatura uygulaması kişilerin kendi bilgi işlemlerine ait sistem ile entegre edilerek sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanılmaya başlanabilir.

Kişilerin kendi bilgi işlemleri ile entegre işlemleri yaptırması için yine Gelir idaresi başkanşığına entegrasyon başvurusu yapması gerekmektedir. Sizler de e-fatura uygulamasının bu önemli işlevlerinden yararlanmak ve e-fatura uygulamasının tüm faydalarından yararlanmak için hemen gelir idaresi başkanlığına başvuruda bulunun. Eğer e-fatura kullanma zorunluluğu içerisinde iseniz ve hala başvurmadıysanız da acele edin!

 

 

Bir önceki yazımız olan E-fatura Entegrasyon Hizmetleri başlıklı makalemizde e-fatura, e-fatura entegrasyon ve logo e-fatura hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply