E-fatura uygulamasının avantajlarına dair…

Anonim şirketleri ve Limited şirketi olan mükellefler, e-fatura uygulama kapsamında bulunmaktadır ve e-fatura gönderip, alabilmektedir. Gerçek yani tüzel kişilerin ise e-fatura uygulamasından yararlanmaları ya da e-fatura gönderip almaları ise mümkün değildir. Limited şirketleri ve Anonim şirketi olmayan kurum ve kuruluşlar için e-fatura gönderimi yapabilmek ya da e-fatura alabilmek için neticeleri gelir idaresi başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile gelir idaresi başkanllığına bu süreç için başvurulması gerekmektedir.

Gelelim e-fatura uygulamasının yararlarına… Öncelikle elektronik ortamda kesilen e-fatura sayesinde artık kağıt faturalara gerek kalmaz ve bu sayede kağıt tasarrufu yapılmasına önemli derecede katkısı bulunmaktadır. Kağıt faturalar basılırken ihtiyaç olan toner, kartuş vb. malzemelere de gerek olmayacağından malzeme alnında da tasarruf sağlamaktadır. Kağıt faturaların postalanması gerektiği için, bizleri postalama maliyetlerinden de kurtarmış olur ve bu sayede de tasarruf sağlar. Muhasebe departmanlarının iş gücünü azaltarak, fatura kesme, fatura zarflama, fatura teslim etme vb. işlerden muaf olmamızı sağlar. Bunun dışında kağıt faturaların arşivlenmesi adına tek tek ayrıştırılmasına gerek kalmaz elektronik ortamda saklanır ve dosyalanır. E-faturaya ait dilediğiniz bilgiler bilgisayarlarda saklanır ve kolaylıkla işlenir. E-faturalar kurumlara göre dizayn edilebilir ve işlenebilir ve kağıt faturaların işlenmesi esnasında meydana gelebilecek olası hataların da önüne geçmesine yardımcı olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan E-fatura Entegrasyon Hizmetleri başlıklı makalemizde e-fatura, e-fatura entegrasyon ve logo e-fatura hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply