Moda

Etek Ve Moda

Bayan giyim sektörünün çok değişik alt grupları olduğunu biliyoruz. Belki de şuan bana say deseniz sayamayacağım kadar… Bayanlar yaratılış olarak değişik, kendine has, farkındalığın ön planda olduğu bir ruh yapısını giyim tarzlarına da yansıtmayı çok severler. Bayanların giyimleri ve aksesuarları erkeklere göre daha fazladır.

Bayanlar, giyim için son zamanlarda erkekler ile özdeşleştirilmiş pantolona olan talepleri neticesinde belli başlı giyim kalemlerinde değişikliğe gitmiştirler. Bunların başında gelen “etek”, bedenin belden aşağısını kapatmak için giyilen, değişik tür kumaşlardan ve yine değişik modellerde üretilen giyim aracıdır.

Ağırlıklı olarak bayan giysisi olarak bilinse de bazı devletlerde tören kıyafeti olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Pantolonun, moda tasarımcıları tarafından en güzel şekilde bayanlara da empoze edilmesinden sonra ve gerek rahatlığı ve gerekse kullanış açısından kolaylığı nedeniyle, pantolonlar tercih edilmeye başlanmıştır mini eteklerin, dar eteklerin, diz üstü eteklerinin, uzun eteklerin, geniş eteklerin… Yerine.

Tekstil sektörünün değişik alt gruplarından olan, bayan giyiminde önemli yer tutar.  Özellikle tesettür giyiminde olmazsa olmazlardan olan (ancak son zamanlarda bu olgu da değiştiyse de), devlet kurum ve kuruluşlarında belirli kanunlar çerçevesinde giyinilmesi istenilebilen ve bazı kesim bayanların modaya uyma algısı çerçevesinde değişik boylarda giyinilen “etek”, değişik dokuma türlerinde üretilmektedir. Bunların başında kumaş, Jean, yün vb. dokuma ürünleri gelmektedir.

Tesettürlü bayanların bundan 10-15 sene öncesine kadar ayakta tuttuğu etekteki sektörü, son zamanlarda tesettürlü bayanların pantolon sevdalığı ve modaya olan düşkünlüğü yüzünden sekteye uğramış olduğu düşünülebilir. Bunun yanında modernleşme olarak adlandırılabilecek, çağa ayak uydurma da kapalı insanların fedakârlık yapacakları giysi tarzı olarak da eteği tercih etmiş gibi görünebilmektedir.

Ancak her ne olursa olsun bu sektör hala var ve olmaya devam edecek gibi görülmektedir. Çünkü bu giysi, geçmiş ile bağı kopmayan, inançlarından ödün vermeyen bazı kesimlerin vazgeçilmez giysisi olarak kalacaktır. Son yıllarda tüketiminin az olması belli bir dönemden sonra eski halini alması beklenebilir. Ne zaman ki moda sektörü eskiyi özendirme çabasına girerse bu tüketimi, eskisinden daha fazla olacağı kesindir.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın