Evebeyn yatak odaları

Ebeveynlerin yatak odası sakinliğin limanı olmalıdır. Önceki dönemlerde, ebeveyn yatak odaları evin hanımının kadın arkadaşlarının ziyaretleri sırasında onları ağırladığı resmi bir yerdi. Böylece, yatak odası özel olmaktan çok kamusal bir alandı. Elbette bu günler çok eskide kaldı. Artık yatak odaları mahremiyeti simgeleyen alanlar olarak boy gösterirken, misafirleri ağırlamak için salonlar ön plana çıkmıştır.

Tek özel alanımız olmasına rağmen yatak odalarını dekore etmek düşündüğümüz en son şeydir. Bu nedenle bazen odamızda büyük bir karmaşa yaşanır. Özellikle de ebeveyn odalarında… Yatak odasında huzur ve sakinlik arıyorsanız, bu alanı düzgünce dekore etmelisiniz.

Yatak

Temel olarak, yatak odasının esas amacı sağlıklı bir uyku çekmektir. Ebeveyn odasını dekore etmeye başlamak da önce rahat ve kaliteli bir yatak almaktan geçer. Uzmanlar yaşamımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi belirtir. Bu da kaliteli bir yatağın önemini bize göstermek için yeterlidir.

Yatak seçerken onu tamamlayan aksesuarlar da önemlidir. Mesela, duvara yapışık basit metal bir yatak çerçevesi yeterince iyi değildir. Her yatağın, bir yatak başlığına ihtiyacı vardır. Bu yatak başlıkları çeşitli boyut ve biçimde olabilir. Geleneksel ahşap bir yatak başlığı seçebileceğiniz gibi başka materyallerden yapılmış olanları da tercih edebilirsiniz.

Oturma Alanı

Ebeveyn odası dekorasyonunda mekana güzellik katan bir diğer fikir gerekli boşluklara izin verecek tek bir sandalye, puf, koltuk veya köşe sandalyeleridir. Bunları kullanarak odanızı sadece uyku için kullanmaktan ziyade farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Yan Sehpa ve Lambalar

Elbette her yatak odasının yan sehpalara ve gece lambalarına ihtiyacı vardır. Yataklarla aynı yükseklikte olan yan sehpalar oldukça kullanışlıdır. Kitaplarınızı, derginizi veya kullandığınız eşyaları o an oraya bırakabilirsiniz.

Ayrıca, köşelere koyabileceğiniz gece lambalarıyla ortama hem ışıltı katacak hem de kolayca erişebileceğiniz yerlere koyacağınız bu ışıkları istediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Özellikle yatağın iki ucuna koyulan gece lambaları oldukça fonksiyonel olacaktır.

 Atmosfer

Birçok uzman yatak odanızda rahat bir hava yaratmak için açık ve yumuşak renklerin kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Farklı renklere farklı tepkiler verdiğimiz göz önüne alındığında, yaşadığımız alanlarda kullandığımız renklerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış olur. Açık renkler odayı daha ferah ve aydınlık gösterirken, sizin de daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan En Yeni Tasarımlı Mobilya Modelleri başlıklı makalemizde mobilya, mobilya modelleri ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply