Moda

Ferace Nedir Ve Fiyatları Ne Kadardır?

 

 

     Ferace denilen şey eski Türk kadın kıyafetlerinden biridir. Eskiden feraceler iç giyimin üstüne giyilen, kıyafeti tamamen kapatan ve çok bol bir giyecek idi. Kolları tamamen çok geniş olur ve etek kısmı topuklara kadar iner. Feraceler genellikle atlas, çuha ve ipekli kumaşlardan olduğu gibi her türlü kumaştan yapılabilirdi. Zamanla yaşam biçimi değiştiği gibi feracelerin de biçimleri değişmiştir. Daha sonraları çarşafın yayılmasıyla birlikte tamamen ortadan kalktı. Şeklinin değişmesi gibi ferace fiyatları da değişime uğramıştır.

 

FERACE NASIL OLUR?

 

Genellikle düz, sade ve bol olan feraceler yaygın olduğu gibi, cepleri ve yakaları işlemeli ve renkli olanları da vardır. Modaya göre daha koyu renkli veya açık renkli, bedeni bol ve dar ya da sade veya işlemeli olanları da giyilir. Feracenin renkli ve işlemeli olanları gençler arasında daha yaygındır. Feraceler günümüzdeki mantoların benzeridir fakat mantodan farkı geniş yakalarının olmayışı ve ayaklara kadar uzun oluşudur. Değişen moda ile birlikte ayakkabının, çantanın ve türbanın renginin feraceninkine uygun olmasına tüm kadınlar dikkat etmektedir. Bu günümüzde de geçmişte de böyle olmuştur. Ferace zamana karşı pek çok değişikliğe uğradı. Bu kimi zaman renkleri kimi zaman önüne konulan düğmeleri kimi zamanda darlığı olmuştur. Eski zamana bakıldığında sadeliği bozulmuştur.

 

Günümüzde sade feraceleri sadece yaşlı kadınlar kullanmaktadır. Feraceler kumaş bakımından farklılıklar gösterdiği gibi giyildiği mevsime göre de farklılıklar gösterir. Yazın serin tutan ince kumaşlar kullanılırken kışın içi kürklü kalın kumaşlar kullanılmaktadır. Şekil bakımından ayırdığımız ferace eski zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilen bir kıyafet olmuştur. Genellikle dervişler giymiştir. Günümüzde normal kadınların giydiği kıyafetlere göre feraceler tasarlanmıştır. Renk renk, desen desen ve farklı modellerde üretilen feracelerin pek çok markada satışı bulunmaktadır. Feraceler vücut hatlarını belli etmemek için kapanmanın gerekliliklerini yerine getirenlerin giydiği bir kıyafet olduğu gibi fazla kilolarını göstermek istemeyen bayanlarında giydiği bir kıyafettir.

 

FERACE MARKALARI VE FİYATLARI?

 

Ferace satışı yapan mağazalar olduğu gibi pek çok internet sitesi de yapmaktadır. Ferace fiyatları her yerde çeşitlilik göstermektedir. Modeline göre markasına göre ferace fiyatları ortalama 30 TL den başlayarak 1000 TL ye kadar çıkmaktadır. Bazı özel tasarım ferace fiyatları daha fazla olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın