Moda

Feracenin Günümüzdeki Yeri

 

Tesettür giyimde her mevsim yerini almış olan ferace genellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. Bunun asıl sebebi ince bir kumaş yapısına sahip olmasıdır. Bu ince kumaş yapısı yazın serinliğini bize hissettirirken renk olarak genelde siyahın tercih edilmesi yazı biraz zorlaştırmaktadır. Ferace genç yaşlı demeden her yaş kesiminin tercihi olabilir. Sade görünüşü benimseyen bayanlar için de oldukça kullanışlıdır. İçine giyilen kıyafeti göstermemesi de kullanışlılık yönünden bir diğer avantajıdır. Acil durumlarda üzerimize geçirip rahatça dışarı çıkabiliriz.

 

Şimdilerde ferace denilince akla bir tek siyah renk gelmiyor artık hemen hemen her rengini ve modelini bulmak mümkündür. Kumaşı hakkında bilgi vermek gerekirse bu kısas biraz fiyat aralığını değiştiriyor. Daha kaliteli kumaşlar kullanılan feracelerin fiyatlarına baktığımızda 500 tl’ye kadar çıktığını görmekteyiz. Oysa 50 tl’ye de ferace bulmak mümkün fakat kumaş kalitesi polyester ağırlıklı olup içinde rahat olmamızı biraz zorlaştırıyor. Tesettürlü bayanların ferace tercihleri genel olarak tam boydur fakat ferace boyunu kestirerek kullanmakta olan bayanlarda vardır. Bu tamamen kişinin kendi tercihidir.

 

Feracenin daha çok tercih edilme sebeplerinden biri de manevi olarak insanı rahatlatmasıdır. Çünkü ferace giyen bayanların genel dini tercihleri bol kesim, koyu renk ve uzun giyilmesi gerektiğini savunur. Bunların hepsini bir arada karşılayan tek dış giyim ferace değildir elbette fakat en yakın ve uygun olan feracedir. Bu nedenle ferace daha çok tercih edilir ve değişik modellerin üretimine dikkat edilir. Bayanlar artık herkesin giydiği sıradan feracelerin aksine zımbalı, baskılı, zincirli olan modelleri de tercih etmektedirler. Bu tamamen kişinin kendi zevkine ve kendisini neyin içinde iyi hissettiğine bağlı bir durumdur. Feracenin fermuarlı ve düğmeli olarak 2 modeli mevcuttur. Fermuarlı olanlar el çabukluğu sağlamak adına kullanışlıdır fakat otururken potluk yapabilme olasılığı yüksektir. Düğmeli feracelerin ise sadece el oyalaması dışında pek bir zorluğu yoktur.

 

Bu konuda değinilmesi gereken konular genel olarak bunlardır. Gerisi tamamen kişisel tercihlere kalmıştır. Çeşitli moda sitelerinde binlerce ferace modeline rastlamaktayız. Genel olarak tesettür kıyafetleri satan mağazalarda bulunan ferace günümüzde gittikçe yaygınlaşmıştır. Pazarlarda da çok uyguna bulunan feraceler her bütçeye hitap edicek konuma ulaşmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın