Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Güzellik ürünleri denilince akla ilk gelen malzeme şüphesiz fondötendir. Fondöten cilt kusurlarını kapatmaya yarayan önemli bir makyaj malzemesidir. Kullanılan fondöten türü cilt yapısı, ten rengi ve dokusu gibi unsurlara bakılarak tespit edilebilir. Cilt tipine uygun bir fondöten seçmek kadınları zorlayan başlıca etmendir. Fondöten çeşitleri marka ve kaliteye göre farklılık gösterir. Her zaman ilk seferinde cilt tipine uygun fondöten seçilemeyebilir. Tenine uygun olmayan fondötenler teni olduğundan daha açık, koyu ya da olduğundan olgun gösterebilir. Fondöten seçimi makyajın bütünlüğü konusunda önemli bir yere sahiptir. Fondöten türleri değişiklik gösterirken malzeme türü de değişebilir.

 

Fondöten renk seçimi

 

Fondöten seçimi yaparken cilt alt tonu bilinmelidir. Doğru fondöteni bulmak için zaman zaman birden fazla renk kullanılabilir. Renkleri karıştırarak cilt için uygun fondöteni sağlamak mümkündür. Buna göre seçilen renk ciltle uygunluk gösterecektir. Fondöten çok çeşitli marka yelpazesine ayrılmaktadır. Tüm markaların fondötenlerini aynı anda incelemek zor olsa da bazı firmalar bu engeli aşarak online şekilde ürünlerini bize tanıtmaktadır.

 

Doğru Fondöten Seçimi

 

           Fondöten seçilirken önemli hususlardan biri de uygulanacak bölgede denenmesidir. Günümüzde pek çok insan bu hataya düşse de göz ardı edilemeyecek bir ton hatası meydana gelebilir. Bu ton hatası makyajın bütününü kusurlu hale getirecektir. Fondötenin doğru rengine karar verirken güneş ışığından yararlanmak doğru olacaktır. Doğru rengi bulduktan sonra geriye kalan fondöteni cilde doğru uygulamaktır. Fondöten çeşitlerine göre farklılık gösteren uygulama şekilleri fırça türleriyle desteklenebilir. El ile sürülürken pudra fondötenler tercih edilmemelidir. Yoğun yapısından ötürü cilde uygularken el ile sürmek doğru olmayacaktır. Fondöteni uygulama sırası makyaj yapılırken en başlarda yer almalıdır. Bu sırada fondöten uygulanırken cildin her bölgesine homojen bir şekilde dağılmasına dikkat edilmelidir.

 

İnternet üzerinden alınan fondöten markalarının orijinal olması çok önemlidir. Herhangi bir siteden ürün alırken fondötenin orijinal olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ciltte yanlış ürün kullanımı ciddi problemlere yol açabilir. Her ne kadar bu durum göz ardı edilse de aslında fondöten seçimini yaparken hem kaliteye hem de fiyatına bakılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakım Ürünleri Ve Güçlü Saçlar başlıklı makalemizde Saç bakım ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply