Gençlik Ve Kök Hücre Çalışmaları

Doğanın kanunu gereği belli yaştan sonra hücre yenilenmesi yavaşlar. Yerçekimi etkisi de buna eklenince cilt yaşlanır ve sarkmaya başlar. Bazı insanlarda bu çok daha erken dönemde görülmektedir. Özellikle kadınlar ciltlerini mümkün olduğunca uzun yıllar genç ve gergin tutmak isterler ve bu amaçla çeşitli ameliyat, bakım seansları ve lazer operasyonları gibi işlemleri uygulatırlar. Bilim dünyasının da gençliğin korunması konusunda yoğun bir çabası vardır.

Son yıllarda gelişmekte olan kök hücre çalışmaları gençlik yolunda önemli adımların atılmasını sağlamıştır. PRP tedavisi olarak adlandırılan uygulama kişinin kendi kanından elde edilen trombosit oranı yükseltilmiş serumun yine kişinin kendisine verilmesi aşamalarını kapsar. Alınan kan fazla bir miktar da değildir. Trombositlerin görevi vücutta onarım gerektiği zaman gerekli maddeleri alana toplamaktır.

Deri altına az miktarda enjekte edildiği zaman bölgede hızlı bir onarım faaliyeti başlatır. Cilt de gençleşir ve gerilir. Normalde bunun neden olmadığı sorusunun cevabı ise santrifüj işlemi ile trombositlerinin ayrışmasını vücudun kendisinin sağlayamamasıdır. Trombositler bu şekilde normalde olduğundan kat ve kat arttırılarak lokal olarak uygulanır yani az alanda yoğun trombosit hücresi faaliyete geçirilir.

 PRP tedavisi ile hastalar kendi kanlarından elde edilen bir madde kullandıklarından alerji ve enfeksiyon gibi olumsuzluklarla karşılaşmazlar. Yöntem cilt gençleştirmenin yanı sıra saç dökülmelerinde de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca yara ve leke tedavilerinde de çok etkilidir. Başta yüz bölgesi olmak üzere tüm cilt üzerinde kullanılabilir. PRP’nin bir diğer iyi yanı da işlemlerin çok kısa sürmesidir.

Kan dakikalar içersinde santrifüj edilir ve hastaya yine kısa zaman aralığında enjekte edilir. Uzun saatler harcamak veya acı çekmek işlem sırasında gerekmez. Minik bir iğne ile enjeksiyon işlemleri gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda anestetik kremler sürülebilir. Tüm cilt gençleştirme yöntemlerinde olduğu gibi birden fazla seansın belli aralıklarla tekrarlanmasında daha iyi ve uzun vadeli çözüm elde edilir. Bunların yapılma sıklığı doktor tarafından belirlenmelidir. Bir kaç seans sonrası 6 ayda bir veya yılda bir yapılan seanslar yeterli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar Kaderiniz Olmasın başlıklı makalemizde botoks hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply