Her Yönüyle Kravat Modası

 

Kravat modası erkek giyimi için kesinlikle çok önemli bir yere sahiptir. Sadece takması zorunlu olduğu için kravat takanları bir tarafa koyacak olursak bir takım elbise için belki de en kritik noktayı kravat oluşturur.

Çünkü eğer iyi bir kombin bilgisine sahipseniz ve renk uyumu, kumaş uyumu vb. Konularda az çok bilgili biriyseniz ufak dokunuşlar ile kombininizi birkaç seviye yukarı çekebilirsiniz. Ya da yeteri kadar bu tür konularda bilginiz yoksa renk, desen vb. konularda hangisi elime geçerse onu takarım kafasındaysanız misal sizin için çok önemli olan bir toplantıya belki de birkaç sıfır yenik başlama durumuna düşebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi kravat modası önemlidir ve sanıldığının aksine oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Müşterisine her daim kaliteli bir hizmet sunmak isteyen hemen hemen tüm büyük firmalar üretimleri sırasında bu modayı göz ardı edemezler. Tabi üreticiler gibi insanlarda bireysel seçimleri esnasında bu modanın oldukça sıkı bir takipçisidirler.

Örneğin gökyüzü mavisi bir gömlek alan bir kişi şayet bu modanın iyi bir takipçisi ise bu gömleğe en uygun renklerin denizci tarzı koyu mavi, ateşe yakın bir turuncu veya koyu bir yeşilin oldukça uygun olacağını bilir.

Yada diyelim ki çizgili bir gömlek aldıysanız kravat seçiminizde uymanız gereken altın kural; gömlekteki ve kravattaki desen boyutlarının birbirinden farklı olması. Bu, çizgiler için de geçerli. Gömleğiniz ince çizgiliyse kalın çizgili bir kravat takın. Geometrik ve floral desenler kullanabilir.

Kravat üretiminin dünyadaki merkezine gelecek olursak bu noktada ilk sırayı kesinlikle İtalya hak ediyor. Kullandığınız kravat bir İtalyan markası ise hemen fark edilir ve karşınızdakine sizin hakkınızda değerlendirme yapmasına fırsat verir. Klasik ve tek renkli kravatlar ilk buluşma için en iyi tercihlerdir.

Markalarda öne çıkanlar ise; Zegna, Armani, Burberry, Ferragamo, Kirizia, Gucci… Özelliği biraz daha çok olsun, farklı bir etki yaratsın diyorsanız o zaman tercihinizi Versace, Cavalli ve Fornasetti’den yana kullanmalısınız.

Kravatın dünyadaki istatistiksel yerine bakacak olursak eğer;bugün dünyada 650 milyon kişi kravat takıyor ve ortalama yılda satılan kravat sayısı 800 milyon civarında. Bugün kravat için 20 milyon Euro harcanıyor. Bu da kravatın dünya pazarındaki yerine işaret ediyor. Ek bir bilgi olarak bir kravatın 85 ayrı bağlanma yöntemi var.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags:

Leave a Reply