İnsanoğlunun En Eski Ayakkabısı Sandalet!

 

İnsanların kullanmış oldukları kıyafetler arasında belki de en önemli yere sahip olan şey ayakkabılardır. Yani ayaklarına giymiş oldukları kılıflardır. Bunların atası konumunda ise en evvelden beri kullanılagelen sandalet olduğunu söylersek şaşırmazsınız umarım. Rahat kullanımları, her zevke hitap eden tasarımları ve şık görüntüleri ile çokça kişi tarafından tercih edilmektedirler.

Bilinen tarihte ilk örnekleri milattan önce 2000 yılına kadar dayanmaktadır. Kullanıldıkları yer ve iklim durumuna göre modelleri farklılık gösterse de genel manada hepsi aynı mantık üzerine üretilmektedirler. Ayrıca ilk sandaletlerin, sadece seçkin ve önemli kişiler tarafından kullanıldığını da ayrıca belirtmek isterim. O dönemlerde insanların zevkleri doğrultusunda üzerlerine boncuk ya da metal aksesuarlar ile kullananların olduğu da bilinmektedir.

Günümüz de ise özellikle yaz aylarında sahil kentlerinde yaygınca kullanılan sandaletler, havanın sıcak olması hasebiyle giyimleri rahat ve ayaklar için oldukça sağlıklı bir üründür. Normal ayakkabıların ayakları terletme, mantar veya bakteri üremesine neden olma ihtimali varken sandaletlerde bu tür rahatsızlıklara neden olma ihtimali oldukça düşüktür.

İnsanoğlunun en eski ayakkabısı olan sandalet, ayakkabılar arasında yaz aylarının vazgeçilmezleri, kış aylarında ise kapalı mekânlarda kullanılmaya devam eden eşsiz bir kıyafettir. Ağırlıkla deriden yapılan bu ürünler, ara ara insan vücuduna zararlı olmayan çeşitli materyallerden de yapılmaktadır.

Sandaletler, sıcak bir yerde yaşamanız durumunda sizlerin en güzel aksesuarları, ayağınıza giyebileceğiniz en güzel kıyafetiniz olacaktır. Her türlü kıyafete uyumlu çeşitleri olduğu gibi istenilen her türlü modelde hazır olarak da bulabilirsiniz. Ayrıca isterseniz kendi zevk ve istekleriniz doğrultusunda yaptırabilmeniz, diğer ayakkabılara nazaran daha kolay olması ayrı bir güzel yanı olsa gerek.

Eğer kendiniz giymek için veya hediye etmek için almak istiyorsanız, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde mağazaların sezon giriş indirimlerini takip ederek ayırdığınız bütçeden daha az bir para harcayarak alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken mağazalardaki indirimleri takip etmek veya internet üzerinden arama yaparak kendi zevkiniz ve bütçenize göre istediğiniz sandaletleri alabilir ve yaz aylarında sandaletle gezmenin o eşsiz zevkini yaşayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply